ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران طی حکمی «محمد دهقان» را به سمت معاون حقوقی رئیس‌جمهور منصوب کرد.
کد خبر: ۹۶۴۳
۱۲:۳۱ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، محمد دهقان متولد سال ۱۳۴۱ مشهد، دانش‌آموخته دکترای تخصصی حقوق خصوصی و از آزادگان کشور بعد از جنگ تحمیلی و دارای سابقه ایثارگری است که چهار دوره نمایندگی مجلس، عضویت در هیات رئیسه و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان را در کارنامه اجرایی و مدیریتی خود دارد.

 

 

محمد دهقان کیست؟+بیوگرافی و رزومه

 

 

محمد دهقان در دی ماه ۱۳۴۱ در شاندیز مشهد به دنیا آمد و پس از اتمام دوره راهنمایی، تحصیلات متوسطه را با موفقیت در مشهد مقدس به پایان رساند.

 

 

ایسنا نوشت وی که در نوجوانی از مدافعان پرشور انقلاب اسلامی و راه امام خمینی (ره) بود؛ پس از شروع جنگ تحمیلی با سایر همرزمانش راهی جبهه‌ها شد و پس از ۲۲ ماه حضور در جنگ در حالی‌که سمت فرماندهی گردان مهندسی رزمی سپاه مریوان را در سن ۲۲ سالگی بر عهده داشت در یک نبرد نابرابر و پس از مجروحیت شدید به اسارت مزدوران رژیم بعثی درآمد.

 

 

دهقان ۶۴ ماه اسارت در شکنجه‌گاه‌های صدام را به فرصتی مناسب برای تقویت بیشتر اراده و اندوختن گنجینه‌های معنوی و علمی برای خود و سایر اسراء مبدل کرد. تدریس قرآن و نهج‌البلاغه و زبان‌های انگلیسی و عربی از فعالیت‌های مؤثر او در ارتقای روحیه و توان علمی آزادگان به شمار می‌رفت. پس از آزادی از چنگال رژیم صدام با شرکت در کنکور سراسری در رشته حقوق و در دانشگاه تهران آغاز به تحصیل کرد. وی مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترای تخصصی حقوق خصوصی را در همان دانشگاه با موفقیت به پایان رساند و در سال ۱۳۸۲ از رساله دکترای خود دفاع کرد.

 

 

دهقان سابقه ریاست سازمان بسیج دانشجویی استان تهران و همچنین معاونت سیاسی سازمان بسیج دانشجویی کشور را بر عهده داشته است. تأسیس خبرگزاری دانشجو (SNN) یکی از جمله شاخص‌ترین فعالیت‌های وی می‌باشد. وی از سال ۱۳۸۲ و در دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی نماینده‌ی مردم چناران و طرقبه بوده است. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ریاست ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری را برعهده داشت. 

 

 

محمد دهقان در تیرماه ۱۳۹۸ از سوی رئیس قوه قضائیه به عنوان حقوقدان پیشنهادی شورای نگهبان به مجلس دهم معرفی و با ۲۳۰ رای از سوی نمایندگان مجلس برای یک دوره ۶ ساله به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد.

 

منبع:شهرآرانیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: