حالا دو روزی می‌شود که قیمت ارز روند نزولی به خود گرفته است و فعالان بازار تلفن همراه از کاهش نسبی قیمت‌ها در برخی گوشی‌های میان رده می‌گویند.
کد خبر: ۹۵۸۹
۱۳:۰۶ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، با وجود نوسان نرخ ارز، بازار گوشی تلفن همراه در مشهد پس از یک افزایش قیمت نسبی در ماه گذشته، اکنون شرایط به نسبت آرامی دارد و قیمت برخی گوشی‌های میان رده نیز با روند کاهشی به مرز نرخ‌های یک ماه قبل رسیده است. همان طور که می‌دانید، قیمت تلفن همراه رابطه‌ای مستقیم با نرخ ارز دارد. اگر در بازه کوتاهی مثلا از ابتدای شهریور نگاهی به بازار ارز بیندازید، متوجه نوسان قیمت اسکناس خارجی در بازار ایران می‌شوید.

حالا دو روزی می‌شود که قیمت ارز روند نزولی به خود گرفته است و فعالان بازار تلفن همراه از کاهش نسبی قیمت‌ها در برخی گوشی‌های میان رده می‌گویند. البته پیش از این، بازار ارز شاهد نوسانات صعودی بود، ولی فعالان بازار تلفن همراه تأثیر آن را بر قیمت گوشی‌های همراه به طور میانگین حدود ۵ درصد می‌دانند و می‌گویند که به دلیل استفاده از ارز نیمایی برای واردات تلفن همراه، تأثیر نرخ آزاد ارز بر قیمت این کالا‌ها اندک بوده است.

بگذارید به یک ماه پیش در چنین روزی بازگردیم و میانگین (قیمت‌ها ممکن است باتوجه به شرکت واردکننده و نوع گارانتی تفاوت‌هایی داشته باشد) قیمت چند گوشی تلفن همراه را در این مدت بررسی کنیم. در میان رده‌های سامسونگ، قیمت موبایل Galexy A ۷۱ در حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود. قیمت این کالا در یک بازه زمانی هشت روزه در ۱۷ مرداد به طور میانگین ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد و در پایان مرداد به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید و بعد از کمی بالاوپایین شدن در هفته گذشته، دیروز در بازار مشهد با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد؛ یعنی نرخ این کالا نسبت به ابتدای ماه جاری، کاهشی ۵۰۰ هزار تومانی داشته است. همچنین Galaxy A ۵۲ SM ۳۰۰ هزار تومان و Galaxy A ۳۲ SM ۲۰۰ هزار تومان درمقایسه با ابتدای ماه جاری کاهش قیمت یافته‎ اند.

این فقط چند نمونه از کاهش قیمت موبایل در برند سامسونگ بود؛ البته برخی گوشی‌های این برند نیز بدون تغییر بودند. ثبات قیمت در برند هوآوی در هفته گذشته بیشتر بود، با این حال برخی گوشی‌های این برند نیز مثل Y ۷ Prime و Huawei Y ۷ p درحدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته اند. اما گوشی‌های آیفون در یک ماه گذشته، جهش قیمت چشمگیری داشتند و حالا کاهش قیمتشان به چشم نمی‌آید. مثلا حداقل قیمت آیفون ۱۲ در دو هفته اخیر به طور میانگین ۲۴ میلیون تومان بوده است، اما در مدت مشابه ماه قبل، این گوشی ۲۶ میلیون تومان قیمت داشت. نرخ آیفون ۱۱ نیز از ۲۳ میلیون تومان در ۹ مرداد به ۲۰ میلیون تومان رسیده است.

نوسان نرخ ارز، گوشی همراه را ۵ درصد گران کرد


رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در مشهد درباره وضعیت بازار موبایل در این شهر به شهرآرا می‌گوید: با وجود افزایش نرخ ارز، صعود قیمت گوشی تلفن همراه حداکثر بین ۲ تا ۵ درصد بود، زیرا برای واردات موبایل از ارز نیمایی استفاده می‌شود که نرخ آن بین ۲۳ تا ۲۳ هزارو ۵۰۰ بود. افشین اکبری با اشاره به وجود ۶۵۰ شرکت واردکننده موبایل در کشور ادامه می‌دهد: تعداد این شرکت‌ها در مشهد ۲۰ عدد است. باتوجه به رقابت فراوان در بازار، سود این کالا‌ها برای فعالان کاهش یافته است و کمتر از ۵ درصد است.

او با اشاره به روند نزولی نرخ ارز در دو روز گذشته می‌افزاید: باتوجه به اینکه در ماه اخیر افزایش قیمت موبایل بین ۲ تا ۵ درصد بود، اکنون نیز کاهش نرخ‌ها به همین میزان است. رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در مشهد با اشاره به اهمیت گوشی تلفن همراه در زندگی روزمره مردم و تبدیل شدن آن به یک کالای اساسی می‌گوید: با این حال کاهش قدرت اقتصادی مردم، باعث کاهش تقاضا در بازار موبایل و افزایش رکود در این بازار شده است.


ریزش قیمت گوشی، در صورت ادامه روند نزولی ارز


مجید مروی، مسئول دفتر یکی از شرکت‌های واردکننده گوشی تلفن همراه در مشهد نیز، با بیان اینکه قیمت تلفن همراه به چند عامل بستگی دارد، به شهرآرا می‌گوید: نرخ ارز، شرایط واردات و مبادی ورودی کشور، عرضه گوشی در بازار و... ازجمله عواملی است که بر قیمت گوشی تلفن همراه اثرگذار است. وی می‌افزاید: در ماه گذشته قیمت موبایل به دلیل نوسانات نرخ ارز در نوسان بود و برخی گوشی‌ها نیز در بازار کمیاب بود که همین موضوع به افزایش قیمت آن‌ها دامن می‌زد، اما اکنون بازار از جنس پر شده و کاغذبازی‌های گمرک نیز کمتر شده و همین موضوع بر روند کاهشی قیمت این کالا اثر گذاشته است.

این فعال بازار گوشی تلفن همراه ادامه می‌دهد: همچنین در دو روز اخیر، قیمت ارز روند نزولی به خود گرفته است که موجب کاهش قیمت در برخی گوشی‌های میان رده به خصوص درمیان پرچمدار‌ها شده است.
به گفته مروی، اگر سیاست‌های دولت جدید باعث افزایش روابط اقتصادی با دیگر کشور‌ها و ادامه کاهش نرخ ارز شود، شاهد کاهش چشمگیری در بازار گوشی تلفن همراه خواهیم بود، اما اکنون باتوجه به قیمت ها، بازار هیجانی زیادی ندارد.


حذف ریجستری، تأثیری بر بازار گوشی همراه نمی‌گذارد


شنبه گذشته درپی بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاهی امام خمینی (ره)، معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که با بررسی‌های صورت گرفته درباره رجیستری گوشی تلفن همراه مسافران ورودی و بازدید وزیر اقتصاد، مقرر شده است با تشکیل کارگروهی با هدف حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام این کار غیرحضوری، تصمیم نهایی گرفته شود. باتوجه به اینکه برخی افراد این موضوع را با حذف کامل ریجستری اشتباه گرفتند، رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه در مشهد در این باره می‌گوید: حذف ریجستری تأثیری بر بازار موبایل نمی‌گذارد، فقط هر مسافر می‌تواند بعد از ورود به کشور بدون ارائه مشخصات گوشی همراه خود در گمرک، از طریق فضای مجازی اقدام به رجیستری آن کند.
 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: