یک کارآزمایی بالینی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) رهبری می‌شود، سه داروی ضدالتهابی را به عنوان درمان‌های احتمالی بیماری ناشی از ویروس کرونا مورد بررسی قرار می‌دهد.
کد خبر: ۹۲۴۱
۱۲:۱۶ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، یک کارآزمایی بالینی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) رهبری می‌شود، سه داروی ضدالتهابی را به عنوان درمان‌های احتمالی بیماری ناشی از ویروس کرونا مورد بررسی قرار می‌دهد.

این آژانس گفت که محققان به دنبال دارو‌های مورد استفاده برای درمان مالاریا، لوسمی و بیماری‌های خود ایمنی مانند آرتریت هستند.

دانشمندان بر این باورند که دارو‌های ضدالتهابی می‌توانند واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به ویروس را در بیماران مبتلا به کووید که به شدت بیمار هستند، کاهش دهد.
سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این دارو‌ها شامل آرتسونات، ایماتینیب و اینفلیکسیماب هستند که توسط یک گروه تخصصی مستقل به منظور کاهش خطر مرگ در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان بستری بودند، انتخاب شدند.

محققان چندین کشور، تأثیر این دارو‌های مختلف را بر بیماری کرونا مقایسه کرده اند.

این دارو‌ها در بیماران بستری شده در ۶۰۰ بیمارستان در ۵۲ کشور آزمایش می‌شوند.

آرتسونات یک داروی تزریقی است که برای درمان مالاریای شدید در بیماران بزرگسال و کودکان استفاده می‌شود.

ایماتینیب نیز برای جلوگیری از سرطان‌های خاص (عمدتا سرطان خون) با جلوگیری از پروتئینی که به سلول‌های سرطانی در بدن تکثیر می‌دهد، استفاده می‌شود.

اینفلیکسیماب یک آنتی بادی تک کلونی است که برای درمان چندین بیماری خود ایمنی مانند بیماری کرون، آرتریت روماتوئید و پسوریازیس استفاده می‌شود.

محققان امیدوارند حداقل یکی از این دارو‌ها به عنوان مهار کننده‌های اینترلوکین ۶ (IL-۶) عمل کنند. اینترلوکین ۶ واکنش بیش از حد خطرناک سیستم ایمنی بدن به ویروس موسوم به طوفان سیتوکین را کاهش می‌دهد.

این طوفان‌ها زمانی رخ می‌دهند که بدن نه تنها با ویروس مبارزه می‌کند بلکه به سلول‌ها و بافت‌های خود نیز حمله می‌کند.

در موارد مرتبط با بیماری کرونا طوفان‌های سیتوکین می‌تواند باعث ناراحتی تنفسی شود که این خود می‌تواند منجر به نارسایی و مرگ اندام‌های چند سیستم شود.

آرتسونات برای بیماران کرونایی به صورت داخل وریدی به مدت هفت روز تجویز می‌شود. همچنین ایماتینیب یک بار در روز به مدت ۱۴ روز تجویز می‌شود و اینفلیکسیماب در یک دوز واحد تزریق می‌شود.

تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای گفت: یافتن دارو‌های موثرتر و در دسترس برای بیماران کرونا همچنان یک نیاز اساسی است و سازمان جهانی بهداشت مفتخر است که این تلاش جهانی را رهبری می‌کند. من می‌خواهم از دولت‌های شرکت کننده، شرکت‌های دارویی، بیمارستان‌ها، پزشکان و بیماران که در یکپارچگی واقعی جهانی گرد هم آمده اند تشکر کنم.

بسیاری از شرکت‌های داروسازی در جهان برای کمک به پیشبرد آزمایشات بر روی این سه داروی حیاتی داوطلب شده اند.

البته تا این لحظه هیچ یک از این سه دارو به تایید کامل نرسیده است.

هم اکنون چهار دارو برای درمان کرونا تایید شده است. اولی رمدسیویر است.

همچنین سه داروی مبتنی آنتی بادی مونکلونال دیگر برای درمان بیماری کرونا در نظر گرفته شده است.
 
منبع : منیبان

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: