به گفته برخی منابع علی احمد جلالی ریاست اداره حکومت موقت را برای ۶ ماه به عهده خواهد داشت.
کد خبر: ۹۱۷۶
۱۴:۲۷ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، علی احمد جلالی فرزند غلام جلالی در سال ۱۳۲۳هجرى خورشیدى در ولایت غزنى متولد شده و فارغ التحصیل دانشگاه نظامی افغانستان است.

او در سال ۱۳۴۳هجرى خورشیدى از دانشکده نظامی آمریکا در رشته دفاع داخلی فوق لیسانس گرفت، بعد در دانشکده سلطنتى انگلیس تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۳۷۵ هجرى خورشیدى نیز در دانشکده نظامی آمریکا از رساله داکترى خود تحت عنوان "سیاست جهانى آمریکا" دفاع کرد.

جلالى بعد از پایان تحصیلات در آمریکا در پست هاى مختلف وزارت دفاع افغانستان (در زمان دولت مجاهدین) و همچنین در رشته دیپلماسى در وزارت داخله کشور به عنوان استاد کار کرد.

جلالی در سال ۱۳۶۰هجرى خورشیدى بعد از حمله نیرو‌های شوروى سابق به افغانستان، به پاکستان مهاجر شد و به عنوان مشاور مجاهدین به کار آغاز کرد.

او در سال ۱۳۶۱هجرى خورشیدى به عنوان خبرنگار در رادیو صداى آمریکا استخدام شد و بعد به عنوان رییس بخش فارسى و پشتو این رادیو انتخاب شد که این گویندگی ۲۰ سال به طول انجامید.
 
 
علی احمد جلالی گزینه حکومت انتقالی افغانستان کیست؟ + بیوگرافی و سوابق

 
جلالی به دنبال سقوط رژیم طالبان، دوباره به افغانستان بازگشت و مدتی را به عنوان وزیر دفاع افغانستان کار کرد. او در سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ وزیر داخله بود.

علی احمد جلالی در این سال‌ها در یکی از مصاحبه‌های خود ادعا کرد که فهرستی از قاچاقچیان مواد مخدر را در اختیار دارد که شامل برخی از افراد بلند پایه دولتی نیز هست، ولی او هیچ گاه این فهرست را افشا نکردکه گفته شد علت این سکوتش، معامله و زد و بند‌هایی است که وی داشته است.

محترم جلالی در سال ۲۰۰۶ از قدرت کناره گرفت و گفت که می‌خواهد به کار‌های اکادمیک خود رسیدگی کند و به دنبال آن دوباره به آمریکا بازگشت. گفته می‌شود دلیل این استعفایش این بود که مدارکی از وی مبنی بر غصب زمین‌های شیرپور در شهر کابل منتشر شد. وی در آن زمان وزیز داخله بود، اما این زمین‌ها با امضای محمدقسیم فهیم در اختیار وی قرار گرفته بود. به هر حال وی در این جنجال‌های سیاسی از سمت خود به عنوان وزیر داخله استعفا داد.

درباره خانواده جناب علی احمد جلالی باید گفت: پدر جلالی اهل معارف، رییس رادیو کابل، عضو انجمن ادبی و مدیر مجله ژوندون بود. خود جلالی و برادران و خواهران جلالی همه باسواد و تعلیم یافته هستند.

یک برادر جلالی در رادیو کابل کار می‌کرد و وظیفه داشت که نوشته پشتو را اصلاح کند و قابل نشر بسازد. کمی مرد متعصب از نگاه زبان بود. برادر دیگر جلالی داکتر جلالی داکتر طب بود و هم نطاق زبان پشتوی رادیو که دختر ایشان با شریف غالب؛ برادر کوچک وزیر صاحب عدلیه ازدواج کرده است.

شوهران خواهران جلالی یکی برادر حبیب الله خان غالب (وزیر عدلیه) می‌باشند که در تورنتوی کانادا زندگی دارند و دیگری عشرتی می‌باشد که در وزات عدالیه، دادستانی و دادگاه عالی کار می‌کرد.

همسر جناب علی احمد جلالی خواهر جنرال وردک وزیر سابق دفاع است. خود محترم جلالی نیز پدر زن خواهر زاده حامد کرزی محسوب می‌شود.

محترم علی احمد جلالی مرد آرامی است. زیاد می‌شنود کمتر حرف می‌زند. شمرده و با منطق سخن می‌گوید و از دروغ گفتن در سیاست باک ندارد. شاید وطن و ملت خود را دوست داشته باشد، ولی به جهت اطاعت بی، چون و چرا از غربیها، برای سیاست شخصی غیر نرمال محسوب می‌شود.

در دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری او را امریکایی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری در مقابل کرزی پیش کردند و سپس وی را مجبور ساختند به خاطر اشرف غنی احمدزی استعفا دهد.

مخالفان وی می‌گویند. جلالی در دوران کار خود دورغ‌های شاخدار زیاد گفته و خدمت به باداران خود صادقانه کرده است و بخاطر خوشی پاکستان، نرمش در برابر جنایتکاران طالبی، حزب اسلامی و القاعده نشان داده است. در زمان جلالی قاچاق و جنایت و کشتار به اوج خود رسید. فساد اداری در وزارت داخله شکل قانونی گرفت.

جلالی در زمان وزارت داخله خود نه با طالب و القاعده و نه با قاچاقبران برخورد قانونی نکرد، زیرا ترس آن داشت که بدون حمایت آمریکا نتواند به حیات سیاسی خود ادامه دهد.
 
 
شبکه المیادین اعلام کرد علی احمد جلالی وزیر کشور اسبق و سفیر اسبق افغانستان در آلمان، به كابل رسيده و قرار است عهده دار رياست دولت موقت شود.
 

به گفته منابع غیررسمی، اشرف غنی افغانستان را ترک کرده و خبر رسمی بزودی اعلام می شود.


منبع:شبکه اطلاع رسانی افغانستان

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: