اولین‌بار، سویه لامبدا در کشور پرو مشاهده شد، اما سرعت انتشار آن بسیار بالا بود به طوری که به‌سرعت خود را به ۳۱ کشور جهان رساند.
کد خبر: ۹۰۰۳
۰۹:۳۰ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، سویه جدید لامبدا از قدرت بیشتری در سرایت و بیماری‌زایی برخوردار است.
اولین‌بار، سویه لامبدا در کشور پرو مشاهده شد، اما سرعت انتشار آن بسیار بالا بود به طوری که به‌سرعت خود را به ۳۱ کشور جهان رساند.

بر اساس گزارش‌هایی که سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده است نگرانی‌های متعددی درباره همه‌گیری بیشتر این ویروس وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به اظهارنظر‌هایی که در خصوص افزایش بیماری‌زایی آن شده، ناکارآمدی واکسن‌های موجود در برابر این ویروس و کاهش طیف سنی مبتلایان به آن اشاره کرد. البته بر اساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی هنوز چیزی به صورت قطعی اثبات نشده است با این حال برخی از کارشناسان این سویه را تهدیدی می‌دانند که تمام تلاش‌های جامعه بشری را باطل می‌کند.

دکتر ناصر خسروی در خصوص بیماری کووید ۱۹ و انواع گونه‌های آن، اظهار کرد: تا به امروز گزارشی از ابتلا به گونه جدید لامبدا در ایران وجود ندارد، اما با توجه به بالا بودن مراودات بین‌المللی امکان ورود تمامی گونه‌های جدید از بیماری کووید ۱۹ به ایران وجود دارد، مانند زمان ابتدای شیوع همه‌گیری که بیماری تنها در کشور چین وجود داشت، اما پس از مدتی تمامی دنیا درگیر این ویروس شد.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری در شهرکرد افزود: بنابراین به دلیل مسافرت و رفت و آمد‌های موجود در سطح دنیا امکان ورود هر یک از گونه‌های بیماری کووید ۱۹ از هر کشور و نقطه‌ای در جهان به ایران وجود دارد.
 

آیا سویه لامبدا از دلتا عفونی‌تر است؟

 

مشخص شده است که نوع دلتا دو برابر نوع آلفا که درانگلستان مشاهده شده، عفونی‌تر است. این مورد باعث کاهش قدرت واکسن‌ها می‌شود و اثربخشی دو دوز واکسن فایزر را به ۶۴درصد کاهش داده است.

 

 
منبع: شبکه خبر

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: