مرگ و میر بسیاری از افرادی که دچار بیماری کرونا شده‌اند بر اثر آسیب دیدگی ریه‌ها بوده است .مصرف مواد غذایی سالم می‌تواند منجر به کاهش التهاب اندام‌های حیاتی از جمله ریه‌ها شود.
کد خبر: ۸۹۸۲
۱۰:۲۵ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، ریه‌ها نقشی اساسی در سیستم ایمنی بدن دارند و مصرف مواد غذایی مفید به تقویت ریه‌ها در برابر بیماری‌های عفونی و ویروسی مانند کرونا کمک می‌کند.

 تغذیه مناسب برای پاکسازی ریه‌ها مهم است، زیرا وقتی که ریه پاکسازی شود، فشار کمتری به آن وارد می‌شود، بعضی از آنزیم ها، ویتامین ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی، اثر مثبتی بر عملکرد تنفسی دارند که در مواد غذایی تازه و میوه‌ها وجود دارند.
 
فیلم | خوراکی های تقویت کننده ی ریه در برابر کرونا

 مطالعات متعدد نشان می‌دهد عملکرد ریه در افرادی که فیبر بیشتری می‌خورند، بسیار بهتر از کسانی هستند که فیبر مصرف نمی‌کنند و این فیبر را می‌توان در گندم سبوس‌دار، لوبیای پخته‌شده، دانه‌های چیا، گلابی و کلم بروکلی یافت.
 
فیلم | خوراکی های تقویت کننده ی ریه در برابر کرونا

 با بیان اینکه ارتباط مستقیمی بین مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده و عملکرد ضعیف ریه وجود دارد، نیتریت‌های مورد استفاده در فرایند فرآوری و نگهداری گوشت ممکن است باعث التهاب و استرس در ریه‌ها شوند و در عین حال نوشیدن یک فنجان قهوه در وعده صبحانه برای ریه‌ها مفید بوده و کافئین ضدالتهاب است و پلی‌فنول‌های موجود در قهوه که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند نیز باعث کاهش استرس و التهاب می‌شوند.
 
فیلم | خوراکی های تقویت کننده ی ریه در برابر کرونا


غلات کامل شامل برنج قهوه‌ای، نان گندم سبوس‌دار، ماکارونی سبوس‌دار، جوی دوسر علاوه بر اینکه دارای فیبر و آنتی‌اکسیدان هستند، منبع خوبی از ویتامین E، سلنیوم و اسید‌های چرب ضروری بوده که برای سلامت ریه ضروری هستند و غلات تصفیه‌شده مانند آرد و برنج سفید، بسیاری از مواد مغذی خود را از دست می‌دهند.
 
 خوراکی های تقویت کننده ی ریه در برابر کرونا

گوجه‌فرنگی غنی‌ترین منبع لیکوپن است که با سلامت ریه ارتباط دارد و خوردن آن در صورت ابتلا به آسم می‌تواند التهاب مجاری هوایی را بهبود بخشد و در صورت داشتن بیماری انسداد ریوی مزمن احتمال مرگ را کاهش دهد.
هویج و کدوحلوایی و سبزی‌های سبز تیره مثل اسفناج، برگ چغندر و برگ‌های تیره رنگ کاهو هم از منابع خوب ویتامین A هستند و توصیه می‌شود روزانه این سبزیجات برای حفظ ریه‌ها از ابتلا به کرونا مصرف شود و خوردن پیاز به دلیل داشتن ویتامین C همراه با غذا نیز مفید است.
 
فیلم | خوراکی های تقویت کننده ی ریه در برابر کرونا
 
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: کرونا خوراکی

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: