یکی از مقامات وزارت علم و فناوری چین اعلام کرد آزمایش کووید-۱۹ افرادی که در بیمارستان‌های ووهان و شن‌ژن از داروی فاویپیراویر استفاده کردند، پس از میانگین چهار روز منفی شد و این افراد بهبود یافتند.
کد خبر: ۸۹۸۱
۱۰:۲۰ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، به دلیل گسترش شیوع ویروس کووید-۱۹، شرکت‌های داروسازی جهان به دنبال تولید دارویی برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری هستند. یکی از دارو‌هایی که ده‌ها سال قبل برای درمان آنفلوآنزا تولید شد "آویگان" نام دارد، این دارو توسط یکی از شرکت‌های زیر مجموعه فوجی فیلم به نام " Toyama Chemical" تولید شد. در حال حاضر محققان در حال بررسی و آزمایش آن برای درمان بیماری کرونا هستند. یکی از مقامات وزارت علم و فناوری چین به نام "ژان زینمین" در تاریخ ۱۷ مارس اعلام کرد داروی فاویپیراویر (نسخه عمومی آویگان)، برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های ووهان و شن‌ژن موثر واقع شده است.
ژان اعلام کرد آزمایش کووید-۱۹ افرادی که در بیمارستان‌های ووهان و شن‌ژن از داروی فاویپیراویر استفاده کردند، پس از میانگین چهار روز منفی شد و این افراد بهبود یافتند.

نام انگلیسی قرص فاویپیراویر:

  • Favipiravir

نام تجاری قرص فاویپیراویر:

  • سایتووکس (Cytovex), T-705, آویگان, فاویلاویر


قرص فاویپیراویر چگونه عمل می‌کند؟


در داخل بافت بدن، قرص فاویپیراویر به فرم فعال دارو تبدیل می‌شود و اثر ضد ویروسی خود را از طریق مکانیسم‌های زیر اعمال می‌کند:

منجر به خاتمه سنتز پروتئین در ویروس می‌شود.
این دارو در رشته RNA ویروس قرار می‌گیرد و از گسترش بیشتر آن جلوگیری می‌کند.
اخیراً ثابت شده است که فاویپیراویر در عفونت‌های آنفلوآنزا، می‌تواند باعث نوعی جهش زایی کشنده در ویروس شود و آن را به یک داروی کشنده ویروس تبدیل می‌کند.

فاویپیراویر چیست؟
دوز مصرفی قرص فاویپیراویر چه مقداری باید باشد؟


نحوه مصرف قرص فاویپیراویر و دوز توصیه شده جهت درمان موارد خفیف تا متوسط کووید-۱۹:

بزرگسالان: ۱۶۰۰-۱۸۰۰ میلی‌گرم خوراکی دو بار در روز اول.
سپس ۶۰۰-۸۰۰ میلی‌گرم خوراکی دو بار در روز به مدت ۷ تا ۱۴ روز.


عوارض جانبی فاویپیراویر چیست؟


مانند همه داروها، قرص فاویپیراویر ۲۰۰ نیز می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. با این وجود بسیاری از افراد هیچ عارضه جانبی نخواهند داشت. ضمناً اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است تشخیص داده که مصرف این دارو بیشتر از مضرات آن به سود شماست. مطالعات نشان می‌دهد که عوارض جانبی زیر در حدود ۲۰٪ از بیمارانی که فاویپیراویر دریافت کرده اند (با دوز کمتر از میزان مجاز کووید-۱۹) مشاهده شده است. در لیست زیر برخی از عوارض شایع فاویپیراویر ذکر شده است:

اثر بر روی غدد درون ریز:
افزایش اوریک اسید (هیپراوریسمی)
استفاده از قرص فاویپیراویر ۲۰۰، منجر به روند افزایشی وابسته به دوز اوریک اسید خون می‌شود. یک بررسی سیستماتیک توسط پیلکینگتون و همکاران انجام شده است. هیچ مدرکی معتبری وجود ندارد که نشان دهد هیپراوریسمی ناشی از قرص فاویپیراویر منجر به تظاهرات بالینی می‌شود.

نکته مهم: در بیماری نقرس با احتیاط استفاده کنید. ممکن است اسید اوریک را افزایش دهد.

اثرات قلبی:
درد قفسه سینه
اثر روی سیستم گوارش:
کاهش اشتها
اسهال
حالت تهوع و استفراغ
اثرات خونی:
کاهش نوتروفیل‌ها
اثرات کبدی:
آسیب به سلول‌های کبد
افزایش آنزیم‌های کبدی.

فاویپیراویر چیست؟ | داروی جدید ضد ویروس برای درمان کرونا

 

شکل‌های دارویی قرص فاویپیراویر

فاویپیراویر در ایران فقط در فرم خوراکی به صورت قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی موجود است.

نام های رایج قرص فاویپیراویر در ایران:

  • قرص فاویپیراویر باختر 200 میلی گرم
  • قرص فاویپیراویر اکتو 200 میلی گرم
  • قرص سایتووکس 200 میلی گرم
  • قرص فاویپیراویر سبحان 200 میلی گرم
  • قرص فاویپیراویر هترو 200 میلی گرم
  • قرص بی دی فاوی 200 میلی گرم- فاویپیراویر.


نکات مهم در مصرف داروی فاویپیراویر


ملاحظات بارداری:
براساس داده‌های حاصل از مطالعات تولید مثل حیوانات، استفاده از قرص فاویپیراویر ۲۰۰ میلی گرم، در بیماران باردار منع مصرف دارد. شواهدی وجود دارد که بیان می‌کنداین دارو دارای پتانسیل تراتوژنیک و سمیت جنینی است. قبل از اینکه قرص ۲۰۰ میلی گرم برای زنان در سنین باروری تجویز شود، ضروری است که تست بارداری انجام گیرد. زنانی که توانایی باروری دارند، باید در طول درمان با قرص و به مدت یک هفته بعد از آخرین دوز از روش‌های موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

ملاحظات تغذیه با شیر مادر:
مشخص نیست که فاویپیراویر در شیر مادر ترشح می‌شود یا خیر. بر اساس داده‌های مطالعات حیوانی، شیردهی در طول درمان با فایپیراویر منع شده است.


عوارض جانبی فاویپیراویر چیست؟


به گزارش خبرگزاری ها، با آغاز موج پنجم شیوع کرونا و ترس مردم از بستری در بیمارستان سبب افزایش انفجاری تقاضا برای دارو‌های خوراکی ضدکرونا به ویژه «فاویپراویر» شده که این روز‌ها هر بسته آن ۷۰۰ هزار تومان در داروخانه‌ها فروخته می‌شود. با توجه به اینکه اثر بالای این دارو در بهبود بیماران کرونایی هنوز مورد تایید نیست و بسیاری از منابع آن را رد کرده است، این روز‌ها بزرگ‌ترین دغدغه بیماران کرونایی چه سرپایی و چه بستری پیدا کردن این داروست.

فاویپیراویر چیست؟ | داروی جدید ضد ویروس برای درمان کرونا


فاویپیراویر را چگونه تهیه کنیم؟


با توجه به تقاضای بالای این دارو، قرص فاویپیراویر در بسیاری از داروخانه کمیاب شده است. بیشتر داروخانه‌ها این دارو را ندارند و اگر هم دارند بیش از یک ورق را به مشتری‌ها نمی‌فروشند.

برای خرید قرص فاویپیراویر با دکتر داخلی مشورت کنید.


آیا قرص فاویپیراویر تحت پوشش بیمه درمانی است؟


بیماران اگر بخواهند دارو با لحاظ تعرفه دفترچه بیمه محاسبه شود حتما باید مُهر بیمارستان را در نسخه دفترچه داشته باشند و علاوه برمُهر بیمارستان باید یکی از متخصصان عفونی، دکتر داخلی و یا فوق تخصص ریه داروی خاصی مانند فاویپیراویررا تجویز کند تا دارو شامل بیمه شود.

علاوه بر این، بیماران کرونایی که این دارو برایشان تجویز شده در مراجعه به داروخانه دولتی، علاوه بر نسخه، کارت ملی نیز همراه داشته باشند.
 

تداخلات دارویی فاویپیراویر

این دارو مهارکننده ضعیف CYP2C8 می باشد.

تداخلات رده X (پرهیز):
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات داروها توسط فاویپیراویر:
واکسن ویروس آنفلونزا (زنده ضعیف شده)

کاهش اثرات فاویپیراویر توسط داروها:
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.

افزایش اثرات داروها توسط فاویپیراویر:
پیرازینامید، رپاگلینید

افزایش اثرات فاویپیراویر توسط داروها:
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: