محمد مخبر فرزند حجت الاسلام علامه‌عباس مخبر که از وعاظ و منبری های سرشناس شهرستان دزفول است. از وی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری دولت سیزدهم یاد می شود.
کد خبر: ۸۸۸۱
۲۰:۱۲ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

محمد مخبر متولد دزفول می باشد .

مقطع ابتدایی را در دزفول و اهواز ادامه تحصیل نمود سپس در مقطع دکتری در رشته مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و کارشناسی به ترتیب در رشته‌های مدیریت با گرایش سیستم‌ها و کارشناسی در مهندسی برق تحصیل کرده‌است


محمد مخبر کیست کیست ؟ + سوابق و بیوگرافی

وی پیش از این معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان و ریاست هیئت مدیره بانک سینا و معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشته‌است.

او همچنین پیش از فعالیت در بنیاد، در سِمت معاون اجرایی و مدیر عامل شرکت مخابرات خوزستان و مدیر عامل شرکت مخابرات دزفول مشغول بوده‌است.

وی دارای دو مدرک دکتری، شامل دکتری (و کارشناسی ارشد) حقوق بین‌الملل و دکترای رشته مدیریت می‌باشد

او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت با گرایش سیستم‌ها است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ستاد اجرایی فرمان امام که تحت مدیریت مخبر است را “بازوی مالی” و “امپراتوری عظیم اقتصادی” توصیف کرد که کنترل آن در دستان رهبر انقلاب است.

با همه‌گیری ویروس کرونا، محمد مخبر در ستاد اجرایی فرمان امام نقش مهمی در مبارزه با این ویروس ایفا کرد. با آغاز همه‌گیری و کمبود ماسک و تجهیزات پزشکی، اولین ماموریت مخبر در رفع این نیازها آغاز شد و ستاد اجرایی مهم‌ترین نقش را در تامین تجهیزات مورد نیاز جهت مقابله با این ویروس بر عهده گرفت.

در سال ۱۳۸۶ و با روی کار آمدن محمد مخبر رویکرد جدید فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی برای ستاد از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران، سید علی خامنه‌ای با هدف فراهم آوردن امکان مشارکت مردم به ویژه کارآفرینان، مخترعان و نخبگان کشور با اولویت دادن به قشرهای محروم جامعه در مناطق محروم کشور آغاز گردید.

 

محمد مخبر کیست کیست ؟ + سوابق و بیوگرافی


بنیاد برکت
بنیاد برکت که در زمینه‌های اشتغال زایی و عمرانی فعالیت می‌کند در آذر ۱۳۸۶ به دستور مخبر کار خود را آغاز نمود.

این بنیاد در زمینه اشتغال‌زایی و اجرای پروژه‌های عمرانی فعالیت می‌کند و هم‌اکنون مالک بیش از ۴۰ شرکت می‌باشد. بنیاد برکت در سال ۹۹ُ بیش از ۲۲۰ هزار شغل ایجاد نمود و طبق اعلام مخبر، طی سال ۱۴۰۰ نیز برنامه ایجاد ۲۷۰ شغل را دنبال می‌کند.

در مجموع حدود ۸۰۰ هزار شغل توسط این بنیاد در زمان مدیریت مخبر تا سال ۱۴۰۰ ایجاد شده است. بنیاد برکت علاوه بر اشتغالزایی، در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، داروسازی، درمان و تولید تجهیزات بیمارستانی و احیای بنگاه‌های اقتصادی که در اثر تحریم و کرونا زمین‌گیر شده‌اند فعالیت دارد.

مؤسسه دانش‌بنیان برکت
مؤسسه دانش‌بنیان برکت وابسته به بنیاد برکت زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام در زمینه فناوری‌های نوین و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت دارد که اهداف خود را ایجاد و گسترش زیست‌بوم و زیرساخت‌های توسعه دانش و فعالیت‌های دانش‌بنیان در کشور بر اساس الگوهای اسلامی ایرانی و اشتغال‌زایی میان جوانان معرفی می‌کند. این بنیاد نیز یکی از زیرمجموعه‌های بنیاد برکت است.

برکت تل
شرکت برکت تل، یکی از شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است که از سوی بنیاد برکت طراح و مجری طرح سلامت الکترونیک برای توسعه خدمات رسانی به مناطق محروم کشور در زمینه سلامت عمومی است. این شرکت در قالب طرح سلامت الکترونیک ۱۸ نوع خدمات الکترونیکی را ارائه می‌دهد.


تولید واکسن کرونا
واکسن بیماری کووید-۱۹ تحت مدیریت محمد مخبر، کمی پس از همه‌گیری این ویروس در ایران وارد مراحل آزمایشاتی شد. مخبر در تاریخ ۲۶خرداد ۱۴۰۰ طی نامه‌ای به علی خامنه‌ای، ورود ایران را به جمع شش کشور تولیدکننده واکسن این ویروس اعلام کرد.

بنیاد برکت احسان
بنیاد برکت احسان، یک بنیاد اجتماعی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است، که به منظور سازماندهی به فعالیت‌های واکنش سریع، راه‌اندازی شده‌است. محمد مخبر، هدف از ایجاد این بنیاد را متناسب با شرایط اقتصادی کشور و درخواست رهبر جمهوری اسلامی عنوان کرد، که از طریق آن امکان واکنش سریع فراهم‌تر خواهد بود. او یکی از ویژگی‌های این بنیاد را مردمی بودن آن دانست و گفت که اقداماتی که توسط آن صورت می‌گیرد بر «نیروهای مردمی و جهادی» تکیه دارد.

از جمله فعالیت‌های انجام شده در ستاد اجرایی فرمان امام هم‌زمان با ریاست مخبر می‌توان به پشتیبانی بنگاه‌های کوچک اقتصادی برای ایجاد یک میلیون شغل، تأسیس مؤسسهٔ دانش بنیان برکت جهت پشتیبانی از شرکت‌های کوچک و متوسط دانش بنیان، راه اندازی پالایشگاه در جاسک، فولاد در خرمشهر، نیروگاه در خواف و کشت و صنعت در تایباد و لرستان و بدین ترتیب ایجاد یک میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم در کشور، ساخت ۷۰۰۰ مسکن در مناطق محروم با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در مجموع متعهد به ساخت بیست و یک هزار واحد مسکن اشاره کرد.

شهرک دارویی برکت
شهرک دارویی برکت یک شهرک تخصصی و تحقیقاتی دارویی است

که به عنوان اولین شهرک صنعتی دارویی کشور و نخستین منطقه ویژه اقتصادی دارویی کشور توسط محمد مخبر در ستاد اجرایی فرمان امام بنیان نهاده شد.

قرارگاه جهادی ستاد اجرایی فرمان امام در سال ۱۳۹۵ به منظور پشتیبانی از گروه‌های جهادی و اعزام آن‌ها به مناطق محروم و روستاها تشکیل شد. هدف این قرارگاه استفاده از گروه‌های جهادی در محرومیت زدایی و خدمت رسانی به مردم از طریق امداد و نجات در بلایای طبیعی، اشتغال‌زایی، حضور در آسیب‌های اجتماعی، فعالیت‌های عمرانی، بهداشتی و درمانی اعلام شده‌است.

این قرارگاه در تابستان ۱۳۹۷، از طریق گروه‌های جهادی به توزیع بسته‌های مواد غذایی در مناطق محروم و ارائه خدمات به ۵۰۰۰ کودک محروم پرداخت.

محمد مخبر، در ارتباط با سیل خوزستان سال ۹۸ گفت، قبل از وقوع سیل پیش‌بینی‌هایی برای این حادثه انجام شده و قرارگاه جهادی خدمت‌رسانی ستاد با بیش از ۱۲۰ گروه جهادی و ۲۵۰۰ نفر جهادگر، در این زمینه فعال شده بوده‌است.

 

منبع: فانیگما

برچسب ها: محمد مخبر

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: