طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، امکان ثبت اختیاری صدور، دریافت و انتقال چک از طریق نرم افزار‌های آپ و ۷۲۴ و همچنین از طریق درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) فراهم گردیده است.
کد خبر: ۸۵۷۴
۱۳:۰۱ - ۲۹ تير ۱۴۰۰
طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، امکان ثبت اختیاری صدور، دریافت و انتقال چک از طریق نرم افزار‌های آپ و ۷۲۴ و همچنین از طریق درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) فراهم گردیده است.
مطابق اعلام بانک مرکزی، ثبت چک در سامانه صیاد، صرفا با تایید انتقال گیرنده نهایی شده و نیاز به تایید بانک ندارد.
بر اساس این سامانه صدور قانونی و نقد شدن برگه ی چک منوط به تعیین هویت گیرنده، مبلغ و تاریخ آن توسط صادر کننده در سامانه است و انتقال چک با ثبت هویت گیرنده ی جدید امکان پذیر است و عدم ثبت این اقلام از نقد شدن چک جلوگیری می کند. 

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

 
در این گزارش با نحوه ثبت چک در سامانه صیاد در اپلیکیش «آپ» را آشنا خواهید شد.
جهت استفاده از این سرویس در اپلیکیشن «آپ» میباست جدید‌ترین نسخه اپلیکیشن را نصب نموده و پس از ورود به برنامه، سرویس چک صیادی را انتخاب نمایید.
۱. پس از اجرا‌ی برنامه آپ، گزینه چک صیادی را انتخاب نمایید.
 
ثبت چک در سامانه صیاد

۲. در صفحه جدید، توضیحاتی در مورد سامانه صیاد و مقررات مربوط به آن به شما نشان داده می‌شود. پس از مطالعه این توضیحات بر روی دکمه بعدی کلیک نمایید.
 
چک صیادی

۳. اکنون همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می‌فرمایید، وارد سامانه صیاد برنامه آپ شده اید. به منظور ثبت چک در سامانه صیاد، گزینه ثبت چک صیادی را انتخاب نمایید.
 
ثبت چک در سامانه صیاد + آموزش تصویری

۴. در این مرحله، در کادر اول، نام بانک صادرکننده چک را وارد کرده و در کادر دوم، شماره ۱۶ رقمی صیادی را و سپس بر روی دکمه مرحله بعد، کلیک نمایید.
 
نحوه ثبت چک صیادی

۵. این مرحله، مرحله احراز هویت می‌باشد. بدین منظور، پس از وارد اطلاعات کارت بانکی خود در فیلد‌های مشخص شده، دکمه استعلام را کلیک نمایید.
 
سامانه صیاد

۶. چنانچه تمامی مراحل ثبت چک در سامانه صیاد را مطابق دستورالعمل توضیح داده شده، انجام داده باشید، پیغام ثبت موفقیت آمیز چک در سامانه صیاد، مطابق تصویر زیر به شما نشان داده خواهد شد.
 
ثبت چک در سامانه صیاد


نحوه استعلام چک در صورت ثبت اطلاعات آن


سامانه صیاد، دو خدمت اصلی را به دارنده چک ارائه می‌نماید که عبارتند از: ثبت چک در سامانه صیاد و استعلام چک از سامانه صیاد. بر خلاف آنچه در مورد ثبت چک در سامانه صیاد گفته شد، استعلام چک در صورت ثبت اطلاعات آن، از طریق سامانه صیاد بانک مرکزی امکان پذیر می‌باشد. راهنمای تصویری که در ادامه ملاحظه می‌نمایید، نحوه استعلام چک در صورت ثبت اطلاعات آن را به طور کامل آموزش خواهد داد:
۱. مرورگر دستگاه خود (ترجیحا کروم) را باز کرده، عبارت بانک مرکزی را جست و جو نموده و با کلیک بر روی لینک سایت بانک مرکزی به آدرس cbi.ir وارد سایت بانک مرکزی شوید.
 
سامانه صیاد

۲. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، یکی از منو‌های صفحه اصلی سایت بانک مرکزی، منوی (نظام‌های پرداخت و زیرساخت) می‌باشد، بر روی آن کلیلک کرده و گزینه (استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی) را انتخاب نمایید.
 
چک صیادی

۳. اکنون در صفحه سامانه صیاد بانک مرکزی قرار دارید. به منظور استعلام چک، ابتدا شماره ۱۶ رقمی چک صیاد را در کادر شناسه صیادی نوشته و سپس به سوال ریلضی که مشاهده می‌کنید جواب داده و در مرحله آخر، بر روی دکمه استعلام چک صیادی کلیک نمایید.
 
ثبت چک در صیاد
 

ثبت انتقال چک در سامانه صیاد

 
ثبت انتقال چک در سامان صیاد همچون ثبت چک در این سامانه، از روند مشابهی تبعیت می‌کند که در این بخش از مقاله، ضمن راهنمای تصویری به توضیح آن می‌پردازیم.

همانند ثبت چک در سامانه صیاد، ثبت انتقال چک در سامانه صیاد نیز در حال حاضر، از طریق سامانه صیاد بانک مرکزی امکان پذیر نبوده و صرفا اپلیکیشن‌های معتبر پرداخت موبایل قید شده در سایت شاپرک مانند آپ و ۷۲۴ و همچنین، درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) دارای امکان ثبت انتقال چک در سامانه صیاد می‌باشند.

از آنجا که ثبت انتقال چک در سامانه صیاد هر یک از این برنامه‌ها روند مشابهی را داشته، در این بخش به توضیح آموزش ثبت انتقال چک در سامانه صیاد برنامه آپ، به عنوان نمونه‌ای این برنامه‌های موبایلی می‌پردازیم.

۱. پس از اجرای برنامه آپ، از قسمت چک صیادی، گزینه انتقال چک صیادی را انتخاب نمایید.
 
نحوه دریافت چک صیاد

۲. برای احراز هویت، اطلاعات کارت بانکی خود را در کادر‌های مربوطه وارد کرده و دکمه تایید را بزنید.
 
چک صیاد

۳. مشخصات چک صیادی را وارد کرده و دکمه مرحله بعد را بزنید.
 

۴. سامانه صیاد برنامه آپ، اطلاعات چک صیادی را به شما نشان می‌دهد. در صورتی که اطلاعات مورد تایید شما می‌باشد، کلید انتقال چک را بزنید.
 
چک صیادی

۵. در مرحله بعد روند ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، باید مشخصات انتقال گیرنده چک را وراد نمایید. انتقال گیرنده چک صیادی، می‌تواند یکی از سه گزینه شخص حقیقی، شخص حقوقی و یا اتباع خارجی انتخاب شود.
 
نحوه دریافت چک صیاد

۶. در این مرحله، مشخصات چک و انتقال گیرنده آن به شما نشان داده می‌شود. در صورت تایید، کلید تایید و انتقال چک را بزنید.
 
چک

۷. اکنون پیغام زیر به شما نشان داده شده که حاکی از انتقال صحیح چک صیادی می‌باشد.
 
ثبت چک در سامانه صیاد
 

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: