رئیس‌جمهور آذربایجان، امروز پنجشنبه، ۲۴ تیر به خانواده‌های قربانیان و معلولان آذربایجانی جنگ قره‌باغ، «خودروی سمند» اهدا کرد.
کد خبر: ۸۴۶۰
۲۲:۴۹ - ۲۴ تير ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، الهام علی‌اف، در دیدار با جمعی از اعضای خانواده قربانیان و معلولان جنگ «قره‌باغ»، پشت فرمان خودروی سواری «خزر» تولید مشترک ایران و جمهوری آذربایجان نشست.

او با وضعیت فنی خودروی سواری تولید مشترک ایران و جمهوری آذربایجان که به معلولان جنگ قره‌باغ اهدا شده است، آشنا شد.

کارخانه مشترک ایران و آذربایجان

کارخانه مشترک خودروسازی «ایران خودرو» و «آذرماش» جمهوری آذربایجان، در شهرک صنعتی «نفتچالای» این کشور در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو، در سال ۲۰۱۶ میلادی راه‌اندازی شده است.

کارخانه مشترک خودروسازی خزر، از بزرگترین واحد‌های تولیدی این شهرک صنعتی است و ظرفیت تولید آن ۱۰ هزار خودروی سواری شامل مدل‌های مختلف در سال است و شرکت ایران خودرو در این واحد تولیدی ۲۵ درصد سهم دارد.


این کارخانه در جریان سفر ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به جمهوری آذربایجان افتتاح شد (تسنیم).

کارخانه تولید مشترک خودرو ایران و جمهوری آذربایجان (خزر) را روسای جمهوری دو کشور ایران و آذربایجان به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح در سال ۹۷ افتتاح کردند.

در مرحله نخست قرار بود محصولات خانواده دنا شامل دنا و دناپلاس در جمهوری آذربایجان تولید شود. با توافق صورت گرفته، شرکت مشترکی میان ایران خودرو و بخش خصوصی آذربایجان تاسیس شد که طرف آذری سهم ۷۵ درصدی سرمایه‌گذاری مشترک را تامین کرد. سهم گروه صنعتی ایران‌خودرو ۲۵ درصد و شامل خدمات فنی و مهندسی بود.

مقرر شده بود در این کارخانه خودرو‌های رانا، سمند، دنا، پژو ۲۰۶ و ۲۰۷، رنو پیکاپ و رنو تندر تولید شود.

میزان سرمایه‌گذاری در کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان ۲۴ میلیون منات بود و با آغاز فعالیت این واحد تولیدی ۳۰۰ نفر در آن مشغول کار شده‌اند.

در این کارخانه مقرر شده بود که در مرحله نخست شش هزار دستگاه و در مرحله بعدی نیز ۱۰ هزار دستگاه خودرو تولید شود (دیجیاتو).
 
منبع:تجارت نیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: