طالبان پس از خیزش دوباره در سال ۲۰۰۵ به تدریج به تصرف جغرافیا و تشکیل دولت سایه اقدام کرد. حضور سنگین و گسترده نظامیان خارجی در کنار ارتش و پلیس افغانستان، موانع مهمی برای این دو اقدام طالبان بودند. در این گزارش نقشه مناطق تصرف شده توسط طالبان تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ ارائه داده شده است.
کد خبر: ۸۲۸۳
۱۴:۴۵ - ۲۰ تير ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، با این وجود گروه طالبان به تدریج برخی مناطق دور افتاده را به تصرف خود درآورد و سلطه خود را بر این مناطق حاکم کرد.

 

 

گسترش جغرافیای تحت سلطه طالبان در ۱۵ سال اخیر شیب ملایمی را طی کرد، اما پس از روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و تصمیم وی مبنی بر خروج بی قید و شرط نظامیان آمریکایی از افغانستان، روند تصرف مناطق مختلف توسط طالبان خیز بلندی برداشت به طوری که می‌توان ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ (۱۴ آوریل ۲۰۲۱) را نقطه عطفی در این روند دانست.

 

نقشه مناطق تصرف شده توسط طالبان تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ + نقشه

 

 

این نقشه با توجه به تحولات میدانی افغانستان به روز رسانی می‌شود و در حال حاضر داده‌ها در بازه زمانی ۲۵ فروردین تا ۲۰ تیر ماه بارگذاری شده‌اند.

 

 

 

نقشه مناطق تصرف شده توسط طالبان تا ۲۰ تیرماه ۱۴۰۰ + نقشه

 

 


برای دیدن نقشه با کیفیت اینجا را کلیک کنید

 

 

روش جمع‌آوری داده‌ها

 

داده‌های این گزارش، از منابع آشکار مانند اظهارات مقام‌های امنیتی، مقام‌های محلی هر ولایت، رسانه‌های معتبر افغانستان و پایگاه‌های خبری طالبان جمع‌آوری شده‌اند، اما ادعای محض طالبان به تنهایی ملاک سقوط یک ولسوالی/فرمانداری قرار نگرفته و تنها پس از تأیید آن توسط منابع دیگر به جمع مناطق سقوط کرده اضافه شده است.

 

 

(به رغم دقت لازم، درصد اندکی از خطا را باید مد نظر قرار داد.)

 

 

منبع: موسسه مطالعات راهبردی شرق

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: