وزیر نیرو درباره تدابیر این وزارتخانه برای حل مشکل قطعی برق گفت: تا پایان مردادماه، پنج‌شنبه‌ها برای سازمان‌های دولتی مطابق با ترتیباتی تعطیل شد و درباره ساعت کار ادارات نیز به استانداران نیز اختیارات داده شده تا تصمیم بگیرند و اطلاع رسانی خواهد شد.
کد خبر: ۸۱۵۹
۱۲:۵۸ - ۱۶ تير ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران ضمن عذرخواهی از مردم به‌خاطر قطعی برق که دچار سختی شدند، اظهار داشت: امیدواریم با همکاری که بین وزارت نیرو و همه دستگاه‌ها و مردم صورت می‌گیرد، این دو-سه هفته سخت را به‌خوبی مدیریت کنیم و در حالی که امسال موج گرما در اغلب دنیا زودرس بوده و دما بالاست و می‌توانیم با همکاری این شرایط را پشت سر بگذاریم.

 

وی افزود: از دیروز صبح که جلسات متعددی در با سازمان‌ها و دستگاه‌های داشتیم، اتفاقات خوبی رخ داده و نتیجه‌اش را مردم در شب گذشته شاهد بودند و دوشنبه‌شب حدود 6000 مگاوات کمبود داشتیم که نمی‌توانستیم چاره کنیم و منجر به خاموشی شد و دیشب حداکثر خاموشی ما بین 1500 تا 2000 مگاوات بود که خیلی زودتر از شب قبل تمام شد و همین مقدار را هم سعی می‌کنیم تا تدبیر داشته باشیم.

 

وزیر نیرو بیان کرد: الحمدلله با همکاری وزارت صمت و صنایع بزرگ توافق کردیم و تدابیری داشتند که برنامه تعطیلات تابستانه و یا تعمیرات دوره‌ای را جلوتر بیندازند؛ هم‌چنین پیش‌بینی سازمان هواشناسی این است که دو-سه هفته را باید با این شرایط سازگاری برنامه‌ریزی‌شده داشته باشیم که این کار انجام گرفته است.

 

اردکانیان گفت: امروز در جلسه هیئت وزیران درخصوص اصل 138 قانون اساسی تصمیم گرفته شد که هیئت دولت اختیارات خود را در این مضوع خاص برای سرعت دادن به تصمیم‌گیری به 4 وزیر نیرو، کشور، صمت و نفت دادند و البته هماهنگی خواهیم داشت تا سریع‌تر تصمیم‌گیری کنیم.

 

وی هم چنین خاطر نشان کرد: تصمیم گرفته شد تا پایان مردادماه در سراسر کشور، پنج‌شنبه را برای سازمان‌های دولتی مطابق با ترتیباتی تعطیل اعلام شوند و درباره ساعت کار ادارات نیز به استانداران نیز اختیارات داده شده تا تصمیم بگیرند و اطلاع رسانی خواهد شد. هم‌چنین ستادی در مرکز مدیریت شبکه و شرکت توانیر ایجاد شده و من خودم محل کارم را به آن‌جا منتقل کردم و همه دستگاه‌ها، سایر قوا و حتی نیروهای مسلح اعلام همکاری کردند و به خدا و پشتیبانی مردم دل‌گرم هستیم و تردیدی نداریم که این گردنه را پشت سر خواهیم گذاشت.

 

وزیر نیرو گفت: هرچقدر این کمبود برق کمتر باشد، امکان برنامه‌ریزی است و حتی اگر در مواردی ناچار به خاموشی باشیم، باید با اطلاع قبلی باشد اما حتی اگر کمبود هم نداشته باشیم در این گرما و فشاری که روی این همه تجهیزات برقی کشور است، حوادثی رخ می‌دهد و مثلا شب گذشته اطلاع دادند که بعد از حوالی مغرب یکی از ترانس‌های ما در تهرانپارس در اثر فشار به مشکل خورده و در حال رفع است و این اتفاقات قابل پیش‌بینی نیست.

 

اردکانیان تصریح کرد: دستگاه‌های مربوطه درباره رمزارزها هم تلاش می‌کنند و البته مراکز مجاز همه خاموش شدند و در چند هفته‌ی گذشته حدود 200 مرکز رمزارز غیرمجاز و فعال شناسایی شدند که بیش از 500 مگاوات برق استفاده می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که مقدار فعال بیش از این است و برنامه‌ریزی دقیقی انجام گرفته شده و از کسانی که به هر دلیل درگیر این‌کار هستند می‌خواهیم که خودشان برای کمک به مردم این کار را متوقف کنند و الّا طبق قانون برخورد خواهد شد.

 

وی در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهور گفته بود قطعی‌های برق در صورت نیاز باید با اعلام 48 ساعت قبلی انجام بگیرد، اظهار داشت: در این‌باره جلسه خواهیم داشت و الان هم با فعالان تولیدکننده برق بخش خصوصی جلسه داریم تا در این‌زمینه نیز هم‌فکری کنیم.

 

منبع:تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: