آب دادن کولر گازی ممکن است به علت مشکلات فنی، نصب نادرست یا بی کیفیت، تخلیه نشدن صحیح آب کولر گازی و یا شرایط محیطی اتفاق بیوفتد.
کد خبر: ۷۹۹۶
۱۲:۱۳ - ۱۲ تير ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، آب دادن کولر گازی ممکن است به علت مشکلات فنی، نصب نادرست یا بی کیفیت، تخلیه نشدن صحیح آب کولر گازی و یا شرایط محیطی اتفاق بیوفتد. به هر حال علت آب دادن و یا تخلیه نشدن آب کولر گازی هر موردی که باشد، باید سریعا بررسی و برطرف گردد زیرا ممکن است ادامه این فرایند باعث آسیب رساندن جدی به کولر گازی شما شود. اگر شما نیز با مشکلات مواجه شده اید، پس بهتر است به خواندن مطالب پیش رو ادامه دهید. در این مطلب از کاراباما، قصد داریم تا در رابطه با آبریزش کولر گازی و علت آب دادن کولر گازی صحبت نماییم.

 

در صورتی که کولر گازی شما دچار مشکل شده است و دانش و تخصص فنی لازم برای برطرف کردن آن را ندارید و جهت برطرف کردن مشکل دستگاه خود نیاز به کمک تکنسین حرفه ای و باتجربه دارید، از قسمت زیر برند دستگاه خود را انتخاب کنید و در غیر این صورت ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

 

علت آبریزش و پرتاب آب از کولر گازی دو تیکه (اسپیلت) چیست؟

 

قبل از توضیح درباره علت آب دادن کولر گازی، بهتر است مختصری درباره اینکه این آب از کجا وارد کولر گازی می شود و منبع آن کجاست توضیح دهیم و سپس به این بپردازیم که علت ریزش آب از پنل کولر گازی چیست؟

 

رطوبت هوا: در واقع به بخار آب موجود در هوا رطوبت هوا گفته می شود. این رطوبت در زمانی که دمای هوا تغییر یابد، تغییر حالت داده و از گاز به مایع تبدیل می شود، در این هنگام می توان مقدار رطوبت موجود را به صورت حدودی تشخیص داد.

 

به طور مثال اگر یک لیوان آب خنک را در تابستان که هوا گرم است در بیرون از یخچال و در معرض هوای آزاد قرار دهیم، پس از مدتی شاهد قطرات شبنم در اطراف دیواره آن خواهیم بود. این شبنم در واقع رطوبت موجود در هوای اطراف است که به دلیل برخورد به بدنه سرد لیوان و تغییر دما، میعان پیدا کرده و تبدیل به آب مایع می گردد.

 

رطوبت هوا در مناطقی با آب و هوای متفاوت کاملا فرق دارد؛ مثلاً مناطق گرم و خشک دارای کمترین رطوبت و مناطق ساحلی دارای بیشترین رطوبت هستند که اصطلاحاً به آن شرجی می گویند.

 

هرچقدر رطوبت هوا بالاتر برود بدن شما احساس گرمای بیشتری کرده و مغز فرمان عرق کردن را برای خنک کردن شما صادر می‌کند. ولی وقتی بدن خنک نمی‌شود، آنقدر این کار ادامه پیدا می‌کند که باعث از دست دادن آب، املاح و مواد شیمیایی مورد نیاز بدن می شود.

 

نقش کولر گازی در کم کردن رطوبت هوا

 

اسپیلت ها با توجه به نوع فناوری و طراحی خود، مانند همان لیوان آب در تابستان عمل می کنند. بدین ترتیب به دلیل سرد شدن فین ها یا کویل ها، رطوبت هوا یا همان بخار آب موجود در برخورد با فین ها تغییر حالت یافته و میعان می شود. سپس بصورت آب مایع از کولر گازی خارج شده که با توجه به نحوه تنظیمات دستگاه می توان اینکار را به حداقل یا حداکثر رسانید.

 

سیستم کولر گازی برای دفع آب محیط یا همان رطوبت هوا، به این شکل عمل میکند که تمامی رطوبت جمع شده روی فین‌های خنک به صورت قطرات مایع، داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله تخلیه آب کولر گازی (لوله درین) به بیرون منتقل می‌شود.

 

در ادامه مقاله با توجه به توضیحات بالا درباره این توضیح میدهیم که چرا از کولر گازی آب می ریزد؟ و علت تخلیه نشدن آب کولر گازی چیست؟

 

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب کولر گازی

 

مسدود شدن ناودانی یا لوله تخلیه آب کولر گازی می تواند علت تخلیه نشدن آب کولر گازی باشد؛ وقتی ناودانی کولر که آب داخل آن جمع شده و بعد از طریق لوله درین کولر گازی تخلیه می‌شود به دلیل تبدیل شدن گرد و خاک به لجن و یا موارد دیگر مسدود شده باشد، آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر آن به بیرون می‌ریزد.

 

اید به این نکته توجه کنید که اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که لوله تخلیه آب کولر گازی را داخل سطل یا بطری می اندازید، بعد از پر شدن سطل از آب و رسیدن آب به لبه شیلنگ، آب دیگر قادر به خارج شدن نیست و از کولر سرازیر می شود. بنابراین گاهی علت آب دادن و پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه یا اسپیلت، نحوه اشتباه اتصال لوله ها و یا سرهم بندی کردن آنها به صورت موقتیست.

 

راه های زیادی برای باز کردن شلنگ تخلیه آب کولر گازی وجود دارد، اما قبل از هر چیز باید بتوان به این لوله که در پشت پنل داخلی کولر گازی قرار گرفته است، دسترسی پیدا کرد. دو روش برای انجام اینکار وجود دارد:

 

روش اول- بلند کردن پنل داخلی کولر گازی:

 

در این روش، باید مانند عکس زیر خارهای زیرین پنل را باز کرده و پنل داخلی کولر گازی را از پایین به‌صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید. سپس با استفاده از یک انبردست یا کاسه یا هر وسیله دیگری که اهرم می کنید، آن را ثابت نگه‌ داشته و کارتان را روی لوله تخلیه انجام دهید و آن را به حالت اولیه برگردانید. دقت داشته باشید که بلند کردن بیش‌ ازحد پنل باعث شکسته شدن گیره بالای آن و افتادن پنل خواهد شد. پس از بلند کردن بیش‌ ازحد آن خودداری کنید.

 

روش دوم- باز کردن قاب پنل داخلی کولر گازی:

 

در این روش، با باز کردن قاب جلویی پنل داخلی کولر به زیر آن دسترسی پیدا می کنید. البته در بسیاری از کولرها فقط با این روش قادر به دیدن و سرویس لوله تخلیه هستید. در باز کردن و بستن قاب پنل داخلی، باید بسیار دقت کنید، چون در صورت شکسته شدن خارهای قاب پنل، در هنگام کار کولر گازی صدای نابهنجاری تولید کرده و مشکل ساز میشود. در اینجا فیلمی را برای آموزش انجام اینکار به صورت اصولی و صحیح قرا داده ایم که با دیدن آن به‌راحتی قادر به انجام اینکار باشید.

 

برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب کولر گازی با جایگذاری صحیح لوله درین (شلنگ تخلیه آب)

 

یکی از مشکلاتی که در آب دادن و پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی بسیار شایع است و همچنین باعث تخلیه نشدن آب کولر گازی میشود، این است که لوله تخلیه یا درین به‌ عناوین‌ مختلف مسدود می‌شود که باید نسبت به باز کردن و تعمیرات کولر گازی اقدام کنید. باید دقت داشته باشید که مسدود شدن لوله تخلیه آب کولر گازی به این معنی است که اگر به هر دلیل مانعی سر راه آن قرار گیرد آب جمع شده و به داخل پس‌زده خواهد شد.

 

 در زیر مهم‌ترین و شایع‌ترین علت‌های آن توضیح داده می‌شود:

 

تا خوردن: زمانی که لوله درین (شیلنگ تخلیه آب) تاخورده باشد.

 

مسدود شدن لوله درین: اگر لجن یا گرد و خاک به‌ مرور زمان باعث مسدود شدن این لوله شود، باعث برگشت آب خواهد شد.

 

جمع شدن آب در سطل: اگر آب حاصل از کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می‌کنید، باید توجه داشته باشید که آب داخل ظرف به لبه شیلنگ نرسد. زیرا آب دیگر قادر به‌ ریخته شدن در ظرف نبوده و به داخل کولر بر می گردد.

 

عدم رعایت شیب شیلنگ تخلیه: شیلنگ تخلیه باید دارای شیب ملایم برای تخلیه باشد (همانند شیب ملایم قیمت بنزین!). اگر به هر دلیلی این شیب در نصب کولر گازی رعایت نشود یا بعداً از بین برود، تخلیه آب با مشکل مواجه خواهد شد.

 

برطرف کردن مشکل آب دادن و پرتاب آب کولر گازی با شارژ گاز به موقع

 

زمانی که کولر گازی دارای گاز مبرد کمی است یا به عبارت دیگر کمبود گاز دارد، سیکل آن به هم ریخته و باعث یخ زدن فین‌های اواپراتور (پنل داخلی) می‌شود. در این حالت، به‌ محض اینکه کولر کنتاکت کند یا خاموش شود، حجم زیادی از یخ های آب شده داخل ناودانی کولر ریخته و به علت عدم تخلیه آب کولر گازی، باعث سرریز شدن آب از کولر گازی می‌شود.

 

نکته: علاوه بر کمبود گاز یکی دیگر از دلایل یخ زدن کویل های کولر که در نهایت باعث آب دادن کولر گازی می شود، کاهش جریان هوا بر روی کویل ها است، که اغلب ناشی از گرفتگی فیلتر هوا می باشد.

 

عایق نبودن لوله کولر گازی باعث ریزش آب از پنل کولر گازی می‌شود

 

یکی دیگر از دلایل شایع ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه (اسپلیت) و علت پرتاب آب کولر گازی، عایق نبودن لوله‌های آن خصوصاً لوله‌های زیر یونیت داخلی است که باعث ریزش آب از لوله ها می‌شود.

 

لوله‌های کولر گازی مخصوصاً لوله برگشت یا لوله گاز یا همان لوله ضخیم‌تر کولر گازی، بسیار خنک هستند و اگر با عایق کاملا پوشانده نشود همان اتفاق لیوان آب برایش می افتد. یعنی رطوبت هوا به‌ صورت مایع و قطره‌ قطره به داخل منزل می ریزد.

 

نکته: مناسب‌ترین راه برای تخلیه آب کولر گازی، استفاده از لوله کشی توکار کولر گازی است یا اصطلاحاً لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی. البته باید به این موضوع توجه داشت که منظور از لوله مرکزی، لوله فاضلاب نیست. زیرا به علت بوی بد، امکان ورود بوی نامطبوع از طریق کولر گازی بسیار زیاد است. به همین دلیل یک لوله جدا مخصوص کولر گازی کشیده شده و آب خروجی کولر گازی از این طریق تخلیه می‌شود.

 

منبع: کاراباما

برچسب ها: کولر گازی

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: