با توجه به اجرایی شدن کد شهاب در سیستم بانکداری و این موضوع که در صورت نداشتن این کد، حساب بانکی مشتری مسدود می‌شود، شاید برای شما هم این سؤال به وجود آمده باشد که برای اطلاع از اینکه دارای کد شهاب هستید یا خیر چه اقدامی باید انجام بدهید و آیا نیازی به مراجعه به شعبی که در آن حساب بانکی دارید، هست یا خیر.
کد خبر: ۷۸۴۸
۰۹:۲۱ - ۰۸ تير ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، اگر کارت بانکی شما بدون اطلاع قبلی مسدود شده است، می‌بایست از طریق مراجعه به شعب بانک‌هایی که در آن‌ها حساب دارید، اقدام به دریافت “کد شهاب” خود نمائید.
 
 

کد شهاب چیست؟


کد شهاب مخفف «شناسه هویت الکترونیکی بانکی» است. یعنی هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصربه‌فرد توسط سامانه نهاب تعریف می‌شود تا در راستای قوانین مبارزه با پولشویی به کار بیاید. در نتیجه برای همه مشتریان بانکی که دارای حساب بانکی هستند و خدمات مختلف بانکی از جمله پرداخت، نقل و انتقال، هویت‌سنجی دسته چک و… به آن‌ها ارائه می‌شود، الزامی است. این شناسه ۱۶ رقمی (همانند شماره روی کارت‌های بانکی به صورت گروه‌های ۴ رقمی اعلام می‌شود) مشتری را در همه بانک‌ها شناسایی می‌کند و دیگر نیازی به احراز هویت و استعلام مشخصات فردی مجدد مشتری نیست؛ بنابراین دریافت کد شهاب برای تمامی مشتریان بانکی که هرگونه حساب بانکی در بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف دارند، الزامی است. فرقی ندارد ایرانی باشند یا از اتباع کشور‌های دیگر.


چگونه کد شهاب بگیریم؟


دریافت کد شهاب بسیار ساده و آسان است به نحوی که شما با مراجعه به شعب بانکی و یا بعضا بصورت آنلاین اقدام به دریافت کد شهاب کنید. اما همانگونه که توضیح داده شد، شما می‌توانید از ۲ طریق اقدام به دریافت این کد کنید که روش اول بصورت حضوری در شعب بانکی و روش دوم نیز بصورت آنلاین است که تنها تعداد معدودی از بانک‌ها اقدام به فعال سازی این بستر کرده اند و شما می‌توانید بدون حضور در شعب اقدام به دریافت کدشهاب کنید. اما توجه داشته باشید که حتما و حتما قبل از مراجعه به شعب بانکی، با اپراتور بانک تماس حاصل نمائید تا از این بستر مطمئن شوید و دیگر در صف‌های طولانی بانک وقتتان تلف نشود. در ادامه بیشتر به این دو مبحث پرداخته ایم؛


۱- دریافت کد شهاب بصورت حضوری


اولین روش برای دریافت کد شهاب بصورت حضوری می‌باشد که شما می‌بایست یک سری مدارک مهم مانند اصل و کپی شناسنامه، کد ملی، آدرس منزل و کد پستی را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز تحویل شعب بدهید.
 


۲- دریافت کد شهاب بصورت غیرحضوری


دومین روش برای دریافت کد شهاب همان گونه که گفته شد، بصورت غیر حضوری است که برخی از بانک‌ها بستر آنلاین را در این زمینه فراهم کرده اند که با جستجویی در بستر وب و یا از طریق تماس با اپراتور‌ها می‌توانید از بستر آنلاین آن‌ها مطمئن شوید و بصورت غیر حضوری اقدام به دریافت و گرفتن کد شهاب کنید.
 
 
 
منبع:نمناک

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: