وحید امیری هافبک ملی پوش پرسپولیس برای درمان آسیب دیدگی خود به تهران باز می‌گردد. این بازیکن شب گذشته در دیدار تیم ملی ایران برابر بحرین متاسفانه از ناحیه همسترینگ پا آسیب دیده است. کار‌های تشخیصی برای درمان این بازیکن در اولین فرصت انجام تا وضعیتش مشخص شود.
کد خبر: ۷۱۱۲
۱۸:۲۴ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

وحید امیری در بازی شب گذشته در خط هافبک برای تیم ملی به میدان آمد، اما متاسفانه در دقیقه‌ی ۶۸ بازی از ناحیه‌ی همسترینگ مصدوم شد و جای خود را به سعید عزت الهی داد. پیش از این کمال کامیابی نیا دیگر بازیکن پرسپولیس در اردوی تیم ملی مصدوم و منامه را ترک کرد. احتمالا وحید امیری هم به زودی منامه را ترک خواهد کرد تا اقدامات درمانی را در تهران دنبال کند. این دو بازیکن به خصوص وحید امیری ممکن است در هفته‌های پیش رو بازی‌های تیم پرسپولیس در لیگ برتر را هم از دست بدهند.

آسیب های عضلات همسترینگ چیست؟|دلیل مصدومیت وحید امیری

عضلات همسترینگ شامل سه عضله می باشند که در پشت ران قرار دارند. این سه عضله عبارتند از:

 1. عضله دو سر ران Biceps Femoris: این عضله در خلف و خارج ران قرار دارد و شامل یک سر بلند (Long Head) و یک سر کوتاه (Short Head) می باشد.
 2. عضله سمی تاندینو Semitendinosus: که در خلف و داخل ران قرار دارد. (سطحی)
 3. عضله سمی ممبرانو Semimembranosus: این عضله در خلف و داخل ران زیر عضله سمی تاندینو قرار دارد. (عمقی)

آسیب های عضلات همسترینگ چیست؟|دلیل مصدومیت وحید امیری

عضلات سمی ممبرانو، سمی تاندینو و سر بلند عضله دو سر، در بالا از پایین ترین قسمت استخوان هیپ، که به آن توبروزیته ایسکیوم Ischial tuberosity  می گویند و سر کوتاه عضله دو سر از سطح پشتی استخوان ران شروع می شوند.

عضله دو سر ران به قسمت خارجی سر استخوان فیبولا و کندیل خارجی استخوان تیبیا متصل شده و عضلات سمی ممبرانو و سمی تاندینو به بالا و داخل استخوان تیبیا اتصال می یابند.چون این سه عضله نزدیک به هم قرار گرفته و تقریبا کار یکسانی انجام می دهند به مجموعه آنها یک نام یعنی عضلات همسترینگ می گویند.

 آسیب های عضلات همسترینگ

 • آسیب های عضلات همسترینگ مانند کشیدگی عضلات همسترینگ در ورزشکاران (بیشتر در ورزش هایی مانند دو، فوتبال، بسکتبال) شایع بوده و می تواند بسیار دردناک باشد.
 • آسیب های همسترینگ می تواند به صورت کشیدگی خفیف عضله که به راحتی درمان می شود، پارگی قسمتی از عضله و یا پارگی کامل عضله که بهبود آن ماه ها زمان می برد، رخ دهد.
 • بیشتر آسیب های همسترینگ در قسمت ضخیمتر و میانی عضله و یا در محلی که فیبرهای عضلانی به فیبرهای تاندون متصل می شوند رخ می دهد.
 • در آسیب های شدیدتر همسترینگ تاندون ممکن است کاملا از استخوان جدا شود و یا حتی قسمتی از استخوان را همراه خود بکند. که به آن شکستگی کندگی (avulsion) گفته می شود.

آسیب های عضلات همسترینگ چیست؟|دلیل مصدومیت وحید امیری

علل آسیب های عضلات همسترینگ

ریسک فاکتور هایی که می توانند احتمال آسیب های عضلات همسترینگ را افزایش دهند عبارتند از:

 1. سفتی عضلات: سفتی عضلات احتمال کشیدگی و آسیب های همسترینگ را افزایش می دهد. انجام حرکات کششی از احتمال آسیب های همسترینگ می کاهد.
 2. ناهماهنگی عضلات: زمانی که یک گروه عضلانی از گروه عضلانی مقابل بسیار قویتر باشد احتمال کشیدگی عضله افزایش می یابد. برای مثال عضلات چهار سر ران که جلوی ران قرار دارند معمولا از عضلات همسترینگ که پشت ران قرار دارند قوی تر هستند. و در هنگام فعالیت های ورزشی عضلات همسترینگ زودتر خسته شده که این خستگی می تواند منجر به کشیدگی عضلات همسترینگ شود.
 3. ضعف عضلات: اگر عضلات ضعیف باشند تحمل کمتری نسبت به فشار تمرین های ورزشی دارند و در نتیجه آسیب به عضلات شایع تر می باشد.
 4. خستگی عضلات: خستگی باعث کاهش قابلیت جذب شوک و انرژی توسط عضله می شود. در نتیجه احتمال آسیب عضله افزایش می یابد.
 5. نوع فعالیت: ورزش هایی که ریسک بالاتری برای آسیب همسترینگ دارند عبارتند از: دویدن، فوتبال، بسکتبال. همچنین ورزشکاران مسن و ورزشکاران جوان در حال رشد برای آسیب های عضلات همسترینگ مستعدتر هستند.

علائم آسیب های عضلات همسترینگ

 1. درد شدید در پشت ران که باعث توقف فعالیت می شود.
 2. تورم در پشت ران از چند ساعت بعد از آسیب
 3. کبودی در پشت ران و پشت زانو
 4. ضعف در عضلات همسترینگ

درمان

درمان آسیب های خفیف همسترینگ مانند کشیدگی هایی که منجر به پاره شدن عضله نشده اند معمولا به صورت غیر جراحی می باشد. درمان های غیر جراحی هبارتند از:

 1. استراحت: از ادامه فعالیت های ورزشی باید اجتناب کرده و همچنین برای جلوی گیری از وزن گذاری روی اندام آسیب دیده از عصای زیر بغلی استفاده گردد.
 2. کمپرس سرد: روزانه چندین مرتبه کمپرس سرد هر بار به مدت ۲۰ دقیقه به کاهش التهاب و درد کمک می کند.
 3. باند کشی: استفاده از باند کشی از تورم بیشتر جلوگیری می کند.
 4. بالا قرار دادن اندام تحتانی: بهتر است هنگام استراحت اندام تحتانی بالاتر از بدن (بالاتر از سطح قلب) قرار داده شود.
 5. فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می تواند به افزایش قدرت عضلات همسترینگ و برگرداندن محدوده حرکت طبیعی به بیمار کمک می کند.

درمان جراحی

درمان جراحی معمولا در موارد پارگی کامل عضلات همسترینگ و یا در صورت شکستگی کندگی محل اتصال تاندون همسترینگ با استخوان انجام می شود.

 

آسیب های عضلات همسترینگ چیست؟|دلیل مصدومیت وحید امیری

در جراحی شکستگی کندگی، عضله همسترینگ به محل طبیعی خود کشیده شده و بافت اسکار ایجاد شده در محل آسیب، خارج می گردد. سپس تاندون به کمک بخیه های مخصوص به محل طبیعی خود روی استخوان متصل می شود.

همچنین در جراحی پارگی کامل عضلات همسترینگ دو طرف پارگی به کمک بخیه به هم متصل می گردند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: