روحانی گفت: این که میگوییم هیچ کاری نشده در این هشت سال، ظلم به مردم است. بسیاری از زیر ساخت‌ها، کشاورزی و فضای مجازی دست مردم است. چرا به ملت توهین می‌کنید؟
کد خبر: ۷۰۹۶
۱۱:۵۲ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به انتخابات ۲۸ خرداد ریاست جمهوری، با تاکید بر لزوم رعایت اخلاق، گفت: متاسفانه در این روز‌ها بحث اخلاق صدمه جدی دیده است. آغاز اخلاق همان راستگویی و همان وفای به عهد و این است که حقیقت‌ها را تحریف نکنیم. عجیب اینکه واقعیت‌ها را تعریف می‌کنیم ما از حقیقت گذشتیم واقعیت‌ها و آنچه که روی زمین است، اجرا شده و عمل شده است اگر خدای ناکرده ناصحیح گفته شود، اذهان مردم را به گونه‌ای مشوش می‌کند که نسبت به اصل نظام دچار تردید شوند.

رییس جمهوری اظهار کرد: انتخابات بسیار مهم است، ولی از انتخابات مهمتر اخلاق است. چون هدف غایی اسلام و انقلاب اسلامی است از آن سو بخشی از مردم سالاری هم اخلاق است. توجه به مردم، نگاه به مردم و جدی گرفتن مردم. ما نمی‌توانیم با افکار عمومی مردم و با حضور مردم شوخی کنیم ما باید مردم را به طور واقعی به انتخابات دعوت کنیم.
 
اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید؛

واقعیت‌ها را به مردم بگوییم و تشریح کنیم همه جا باید مردم سالاری حاکم باشد از آغاز تا پایان انتخابات. از روز ثبت نام تا روزی که رای خوانده می‌شود، تا روزی اعلام می‌شود تا تنفیذ و تحلیف می‌شود این‌ها سیر و مراحل انتخابات است و همه جا باید نقش مردم واقعی و پررنگ باشد.

 اینکه می‌گویم مردم باید احساس امید بکنند و از نظام و کشورشان دفاع کنند، مردم باید ببینند که نظام هم ارزش اسلامی و واقعی آنچه که قانون گفته برای آن‌ها قائل است و این مسئله بسیار مهمی است.

 در این انتخابات جفا و ظلم‌های بسیار بدی شد، یک مورد از جفا‌ها را مقام معظم رهبری در زمینه احراز صلاحیت‌ها اشاره فرمودند. یک مسئله مهم بود ایشان هم دستور دادند جبران شود، حالا جبران شود یا نه، مساله دوم هست. اما در این انتخابات جفا‌های فراوانی شد. به نظر من بدترین جفا در این انتخابات جفای به خود نظام هست اگر بنا در ۴۲ سال گذشته همه‌اش نقض قانون، فساد و همه زیر پا گذاشتن حقوق باشد، همه اجرا نکردن مصالح مردم باشد، همه اقدامات بر خلاف مصلحت جامعه و کشور باشد برای چه انقلاب کردیم. همه این طور بود چرا انقلاب کردیم.

 این که ما می‌گوییم بعد از انقلاب از یک دوره بگذریم که دوره امام بود و حکومت شکل خاصی داشت، ریاست جمهوری یکسری وظایف داشت و نخست‌وزیر یکسری وظایف داشت از آن بگذاریم بعد از اصلاح قانون اساسی که اختیارات اجرایی در اختیار رئیس جمهور قرار داده ما پنج دوره داشتیم.

 از یک طرف به نظام ظلم می‌شود و از یک طرف به مردم ظلم می‌شود. اینکه ما می‌گوییم در هشت سال هیچ کاری نشده، به مردم ظلم می‌کنیم. صنعت، کشاورزی دست مردم است، بسیاری از زیرساخت‌ها و فضای مجازی دست مردم است اگر ما می‌گوییم کاری نشده یعنی ملت کاری نکرده است.

 این ملت کار عظیم و بزرگی انجام داده است. چرا به ملت توهین می‌کنیم، لااقل بگوییم این ۴ میلیون کشاورز یا این ۱۵ میلیون کارگر کار خوبی انجام دادند، لااقل بگوییم این ۴ میلیون کاسب کار درستی انجام دادند، یک چیزی بگوییم فقط می‌گوییم بد بوده است کار کشور بخش بزرگی در اختیار بخش‌های مهم جامعه و مردم ما است.

 از طرف سوم ظلم و جفا به کارگزاران نظام است. وقتی ما می‌گوییم دولت، دولت یک نفر و این‌هایی که دور این میز هستند نیست. صد‌ها هزار نفر در سراسر کشور مدیر، کارشناس، کارمند همه با هم، میلیون‌ها نفر هستند که کنار هم قرار می‌گیرند و دولت را تشکیل می‌دهند.

 وقتی ما توهین می‌کنیم، یعنی به میلیون‌ها نفر توهین می‌کنیم، بر چه مبنایی توهین می‌کنیم، لااقل آمار باید درست باشد، وقتی ما می‌گوییم چقدر در بانک‌ها پول گذاشته شده، وقتی این آمار را طوری می‌گوییم که از کل نقدینگی کشور خیلی بیشتر است، این آمار دروغ است. وقتی می‌گوییم رشد اقتصادی در این هشت سال صفر بوده، آمار دروغ است. ما که نمی‌توانیم دروغ بگوییم.

 حالا حقیقت را می‌توانیم قلب کنیم یا پشت و رو کنیم، واقعیت را که نمی‌توان بر هم زد. آیا می‌توانیم بگوییم کارخانه نیست؟ اگر ۱۷ طرح بزرگ پتروشیمی در سال ۹۹ افتتاح کردیم، می‌توان این را منکر شد و بگوییم پتروشیمی افتتاح نشده است؟ اگر هزاران کیلومتر جاده و راه‌آهن افتتاح شده، سد‌های طرح مهم در طول همین یکی دو سال اخیر افتتاح شده، آیا می‌توانیم بگوییم افتتاح نشده است. بعد بگوییم هیچ کاری انجام نشده است. این حرف را بر چه مبنایی می‌گوییم؟

 البته موضوعات خوبی هم بود که خوب‌ها را کمتر می‌گویم، باید انصاف به خرج دهیم چرا که در این بحث‌ها مشخص شد که برخی‌ها از دستگاه‌ها خیلی خوب هستند، قوه قضاییه و مقننه و نیرو‌های مسلح همه بدون ایراد هستند. فقط یک جا ایراد است و آن هم دولت است و این هم که انشاالله این دولت تغییر می‌کند پس کلا همه چیز خوب می‌شود، چون بقیه کشور درست است.

 اگر در کشور ایرادی وجود دارد، این ایراد فقط برای دستگاه اجراست؟ یعنی دستگاه قانونگذار، مجمع تشخیص مصلحت، قوه قضاییه ایراد ندارد، هیچ جا ایراد ندارد، الحمدالله خیلی خوب شد، لااقل در این انتخابات متوجه شدیم همه جای کشور خیلی خوب و سالم، بی‌نقص و بی‌ایراد است، فقط اشکال در این دولت است که انشاءالله در این انتخابات درست می‌شود، البته انتخابات هم نباشد دوره ما تمام می‌شود دولت بعدی می‌آید، این هم درست می‌شود و کل کشور درست می‌شود.

 موضوعات بهتری هم این روز‌ها می‌شنویم، چقدر زنان در این چند روز خوب شدند، باید حقوق خانم‌ها، احترام به خانم‌ها، جوان‌ها مطرح شده است، چطور در این مدت خانم‌ها نبودند، فقط این روز‌ها خانم‌ها پیدا شدند و خیلی مورد احترام هستند. اقوام، اقلیت‌ها چقدر خوب شدند، شیعه و سنی چقدر با هم برادر و متحد شدند چیز‌های خوبی هم این الحمدالله این روز‌ها هست.

 با شعور مردم بازی نکنیم، ملت ایران ملت بزرگی است، ملتی است که می‌داند چه گذشته است، می‌داند چه کسانی بوده‌اند، این‌هایی که امروز می‌خواهند برای فردا قدرت را در دست بگیرند، اگر در ایران نبودند و تازه از کره مریخ آمده بودند، خیلی خوب بود، همه آن‌ها بوده‌اند و همه آن‌ها در یک بخشی مسئولیت داشته‌اند.

 اگر همه چیز خراب است، برای آن‌ها هیچ ایرادی و اشکالی وجود نداشته است. به نحوی با مردم صحبت کنیم که قابل فهم و پذیرش باشد. مردم بدانند ما به راستی و درستی با آن‌ها حرف می‌زنیم و سخن می‌گویم.

من در اینجا می‌خواهم درباره قلب واقعیت و تحریم واقعیت و حقیقت نکته مهمی را بیان کنم. به هر حال درباره اقتصاد صحبت شد. اقتصاد در چه فضایی صحبت شد، اقتصاد یعنی ما در دوره صلح هستیم یا در دوره جنگ. ابتدا باید این روشن شود.

 ما در جنگ اقتصادی هستیم یا نیستیم، گویا اصلا جنگی وجود ندارد و ترامپی نبوده و ظلم و کار بدی نکرده است. هر چه مشکل است برای دولت است. آمریکا که کاری نکرده است. نه در سوال چیزی بود و نه در جواب و این مساله بسیار عجیب و شگفت‌آوری است. ما دولت را در سال ۹۲ در شرایطی آغاز کردیم که در تحریم و فشار اقتصادی قرار داشتیم.
 
منبع:ایرنا

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: