کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری گفت: دولت من، دولت ژنرال های خسته و یا غلامان حلقه به گوش نیست،گفت: دولت من دولت جوانان فرهیخته است.
کد خبر: ۶۷۴۱
۱۵:۱۷ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و نامزد انتخابات سیزدهمین ریاست جمهور پیش از ظهر امروز در نشست خبری با رسانه‌ها که به میزبانی خبرگزاری مهر برگزار شد، با بیان اینکه امروز در صحنه کشور با یک نوع تعارض روبه‌رو هستیم، اظهار داشت: از یک طرف داشته‌هایی همچون دین اسلام، رهبری آگاه، مردم خوب و ایثارگر و نخبگان و اندیشمندان دارای برنامه برای تحول و نیز جغرافیای سیاسی ممتاز در عرصه جهانی و ۶ درصد امکانات جهان با وجود داشتن ۱.۱ درصد از جمعیت جهان را داریم و از سوی دیگر با مشکلاتی همچون قبیله‌گرایی، مفاسد بزرگ اقتصادی، تبعیض‌ها و رانت‌ها و عوارض بی‌کفایتی و یا قدرت‌طلبی همچون فقر، بیکاری و تورم مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ وقت ضرورت تغییر در کشور به اندازه امروز که در ابتدای گام دوم انقلاب هستیم احساس نمی‌شد ادامه داد: تمام برنامه‌های ما در انتخابات معطوف به ۵ جزء شامل «جمهوریت نظام، استقلال، آزادی، عدالت و معنویت» است و همه را باید با هم دنبال کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه با فهم دقیق مسائل و مشکلات کشور و ایجاد یک شبکه نظام مسائل نقطه‌های کانونی مشکلات و راه‌حل آن‌ها را یافته‌ایم گفت: امروز کشور ما دچار یک سرطان است و بنده به عنوان یک پزشک آمده ام که این سرطان را تشخیص بدهم و بر مبنای نظر نخبگان راه‌حل ارائه بدهم.

زاکانی با تأکید بر اینکه دولت‌ها می‌توانند اقدام کنند خاطرنشان کرد: البته نقش دولت کافی نیست و نیاز به همراهی همه اجزاء‌نظام است، اما محور تلاش و لکوموتیو تغییر در کشور دولت‌ها هستند چرا که ۸۵ درصد امکانات کشور در دست دولت‌ها است.

وی با بیان اینکه دولت جوان حزب‌اللهی مختصاتی دارد که باید آن‌ها را باور داشته باشیم و بر مبنای آن‌ها حرکت کنیم، اظهار داشت: ما بر مدار عقلانیت، معنویت و خلاقیت تمام برنامه‌هایمان را پیش خواهیم برد.

۴ محور تحولی در برنامه‌های انتخاباتی

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم در ادامه به ۴ محور تحولی در برنامه‌های خود شامل «اقتصاد مدیریت، فرهنگ و اجتماع، سیاست و امنیت و سیاست خارجی» اشاره و جزئیات آن‌ها را تشریح کرد.

زاکانی در خصوص محور اول یعنی اقتصاد و مدیریت به عنوان یک فوریت گفت: اقتصاد ما اساسا یک اقتصاد دولتی است و برنامه دولت‌ها این است که تولیدکننده را زمین بزنند و هزینه اداره خود را از تورم به دست بیاورند؛ برای تحول در تولید نتیجه یک پژوهش ۱۵ ساله در مرکز پژوهش‌های مجلس و اتاق بازرگانی را در پیش‌رو داریم و با همه وجود به تعارض منافع، مفاسد اقتصادی و بروکراسی افراطی حمله خواهیم کرد و برای آن‌ها جایگزینی ارائه خواهیم داد، نتیجه این برنامه‌ها رشد اقتصادی پایه‌دار و اشتغال‌زا باید باشد.

وی به محور دوم برنامه‌هایش یعنی فرهنگ و اجتماع به عنوان یک اولویت اشاره کرد و افزود: در این بخش به دنبال تعلیم و تربیت و ارتقاء رفاه و منزلت اجتماعی هستیم ما معتقدیم دنیا چیز‌های خوبی هم دارد که باید یاد بگیریم، اما نباید همیشه شاگرد باشیم یا احساس خودساختگی کنیم.

زاکانی ادامه داد: در حوزه تعلیم و تربیت، نقش خانواده آموزش و پرورش، رسانه‌ها و فضای مجازی بی‌بدیل است که برای جزء به جزء آن‌ها برنامه داریم و نتیجه این برنامه‌ها نیز باید رشد معنویت و کرامت مردم باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به محور سوم برنامه‌های تحولی‌اش به عنوان سیاست و امنیت به عنوان یک ضرورت اشاره و عنوان کرد: در این حوزه محصول سیاست و امنیت باید افزایش مشارکت، انسجام ملی و سرمایه‌های اجتماعی باشد و فقط برای تحقق این هدف توسعه روزافزون مردم‌سالاری دینی ضرورت دارد لذا مسؤولان نباید از بالا به مردم نگاه کنند.

زاکانی گفت: ایراد زمینه اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی در خصوص آزادی اعتراضات از جمله برنامه‌های این حوزه تحولی است.

وی در نهایت به چهارمین محور برنامه تحولی خود یعنی سیاست خارجی به عنوان یک فرصت اشاره کرد و در توضیح آن گفت: ما به سیاست خارجی به عنوان یک میدان و فرصت بزرگ نگاه می‌کنیم که محصول آن باید به عنوان عزت ملی و اقتدار جهانی برداشت شود.

ثابت می‌کنیم که دوره «بخور و دررو»‌تمام شده است

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: محصول این ۴ رویکرد تحولی باید پیشرفت همه جانبه کشور و بهبود زندگی مردم باشد لذا دولت من دولت ژنرال‌های خسته و غلامان حلقه به گوش نیست و دولت جوانان حزب‌اللهی و کارشناسان است و همه مواجه آن‌ها با رانت‌خواران خواهد بود.

زاکانی با بیان اینکه ستاد انتخاباتی خود را از جوانان نخبه دهه شصتی تشکیل داده‌ام خاطرنشان کرد: در انتخابات ثابت خواهیم کرد که دوره بخور و در رُوِ مفسدین تامام شده و سوت پایان آن به صدا درآمده است.

وی با بیان اینکه کابینه معرفی نمی‌کنم و به جای آن صد‌ها کارشناس در حوزه‌های مختلف معرفی خواهم کرد اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد که یک کابینه از مفسدین به دستگاه قضایی معرفی کنیم.

برای هر ۶ نامزد دیگر احترام قائلم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره القاء غربی‌ها مبنی بر اینکه میان برنامه‌های ۵ نامزد جبهه انقلاب در این انتخابات تفاوت چندانی وجود ندارد تصریح کرد: من برای ۶ نامزد دیگر احترام قائلم و سعی‌ام این است اخلاقی برخورد کنیم و البته آرزو دارم ۴ نامزد جبهه انقلاب موفق شوند. اما ایده‌های خودم را برتر می‌دانم و معتقدم این ایده‌ها تحول‌گرا و عملیاتی و کاملا منطبق بر اعداد و ارقام کارشناسی است.

زاکانی با تأکید بر اینکه دیگران را نفی نمی‌کنم و خودم را اثبات می‌کنم گفت: در این هفته یا اوایل هفته آینده سایتی را رسما راه اندازی می‌کنیم تا مسائل سراسر کشور به صورت جدی در آن درج شود و مردم شهرستان به شهرستان پیشنهادات‌شان را برای اداره بهتر کشور در آن بارگذاری کنند.

مخالف مذاکره نبوده‌ایم؛ مخالف تصمیم‌گیری ۲۰ دقیقه‌ای بوده‌ایم

رئیس مرکز پژوهش‌های مرکز جمهوری اسلامی در ادامه این نشست و در پاسخ به سوال خبرنگار میزان در خصوص برنامه‌های وی برای حوزه سیاست خارجی و نیز دیدگاه او نسبت به مذاکرات وین اظهار داشت: اصل انجام مذاکره و بودن یا نبودن آن به اراده شورای عالی امنیت ملی و تأیید رهبر معظم انقلاب بستگی دارد و ما نیز با این فرض هیچگاه مخالف مذاکره نبوده‌ایم، اما مخالف تصمیم‌گیری ۲۰ دقیقه‌ای و غیرکارشناسی هستیم.

وی با اشاره به مذاکرات برجام خاطرنشان کرد: ابزار مواجه آمریکا با تحریم‌ها و لغو آن‌ها کنگره بود، اما در اینجا مجلس ما ۲۰ دقیقه‌ای عمل کرد و خواست غربی‌ها محقق شد، در خصوص مذاکرات وین هم معتقدیم این مذاکرات شرایطی را دنبال می‌کند که حراج آخر دولت روحانی است.

این نامزد انتخابات با اشاره به مذاکرات ایران با آمریکا همزمان با مذاکرات برجام در سال ۹۴ اظهار داشت: نتیجه این مذاکرات این شد که به جای اینکه ۴۰۰ میلیون دلار از منابع بلوکه شده ایران آزاد شود ۱.۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ملت ایران آزاد شده و ۲۷ نفر از افراد در بند یا در لیست سیاه نیز رها شوند بنابراین مذاکره یعنی معامله خوب که البته این دولت عرضه‌اش را ندارد.

زاکانی با اشاره به ماجرای حضور یوکیا آمانو، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمیسیون ویژه برجام در مجلس در سال ۹۴ گفت: در این جلسه با نهایت عزت و احترام با آقای آمانو برخورد کردیم، اما در عین حال مقتدرانه از او سوال کردیم طوری که او به معترضانش گفت من هول شده‌ام! یکی از مشاوران کمیسیون امنیت ملی مجلس هم که در آنجا حاضر بود به ما گفت بیش از ۳۰ سال است که در اینجا کار می‌کنم و تا کنون چنین مذاکره عزتمندانه‌ای ندیده‌ام.

در کار‌های فوری وعده دادن خطاست

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه در پاسخ به سوال خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه چقدر زمان می‌برد تا وضعیت فعلی اقتصادی را که حاصل عملکرد دولت فعلی است جبران کنید گفت: وضعیت اقتصادی امروز کشور مثل یک بیمار سرطانی است که به اورژانس آورده‌اند و نیاز به اقدامات فوری دارد برای اقتصاد کشور نیازمند کار‌های فوری هستیم و در کار‌های فوری نیز وعده دادن خطاست.

وی تصریح کرد: در عین حال، مردم را راضی و کارشناسان را قانع کردیم و تلاش خواهیم کرد ۴ نشست تخصصی برگزار کنیم.
 
دنبال نقد کردن برجام هستیم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه و در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در خصوص دیدگاه وی در ارتباط با کشور‌های همسایه و روسیه وچین و نیز سرانجام برجام تأکید کرد: ما دنبال نقد کردن برجام هستیم و معتقدیم برجام یک معامله ناقص و معیوب بوده، اما باید عواید آن به دست مردم ایران برسد و به واسطه اشرافی که نسبت به جزء جزء برجام و ۵ پیوست آن و قطعنامه ۲۲۳۱ داریم استیفای ملت ایران را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

زاکانی با تأکید بر اینکه سیاست خارجی ما اولویت‌بندی شده است گفت: محور مقاومت و همسایگان اولویت اول ما هستند و مجموعه کشور‌های همراه و همدل با ما در سطح جهان و همه آن‌هایی که با خودبرتر بینی نسبت به ما نگاه نمی‌کنند هم در اولویت خواهند بود و البته نقش چین و روسیه حتما برای ما ممتاز خواهد بود.

وی با اشاره به برخی ظرفیت‌های موجود در کشور‌های همسایه در حوزه سیاست خارجی و روابط اقتصادی گفت:‌در سال ۹۸، حدود هزار و ۱۴۳ میلیارد دلار واردات از ۱۵ کشور همسایه داشته‌ایم، ولی صادرات ما به این کشور‌ها در این مدت ۲۳ میلیارد دلار بوده است! این نشانه بی‌عرضگی و بی‌ارادگی است و ما حتما این اراده را خواهیم داشت که این روند را تغییر دهیم.

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین یک فرصت تاریخی برای دو کشور است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین در خصوص سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین نیز اظهار داشت: این سند را کامل مطالعه کرده‌ام این سند همکاری الزام‌آور نیست، اما یک فرصت تاریخی برای ایران و چین است که حتما قدر آن را می‌دانیم.

وی با بیان اینکه از بانیان این سند همکاری که بالاترین آن‌ها رهبر معظم انقلاب بوده‌اند باید تشکر کنیم، تصریح کرد: اگر این سند نبود برخورد بد دولت با رئیس‌جمهور چین در سال ۹۴ همه چیز را به هم می‌زد.

زاکانی در عین حال تأکید کرد: جزئیات این سند در داخل مجلس بررسی و تصویب شود چرا که مجلس را در رأس امور می‌دانیم.

مرد باشید و به جای تخریب، رودررو صحبت کنید

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص علت تخریب‌ها و حملات صورت گرفته نسبت به وی در چند روز اخیر اظهار داشت: من از مبارزه با رانت و فساد صحبت می‌کنم آن‌ها به همسر، دختر و نوه من حمله می‌کنند! نمی‌دانم از چه چیزی می‌ترسند که این طور حمله می‌کنند.

زاکانی ادامه داد: به لطف خدا ریشه همه‌شان را خشک می‌کنیم و منافذ تنفس‌شان را می‌بندیم، ما آمده‌ایم راه حاج‌قاسم را برویم هر چند به گرد خاک پای حاج‌قاسم هم نمی‌رسیم.

وی با تأکید بر اینکه برای تخریب‌ها و تهمت‌ها خودش را آماده کرده است، گفت: وقتی در سال ۸۳ در جلسه‌ای با حضور آقای پزشکیان وزیر وقت بهداشت نسبت به تخلفات آزمون دستیاری سال ۸۲ اعتراض کردم و موضوع به جریان افتاد، بعد از آن چند بار پرونده تحصیلی من را از بیمارستان و دانشگاه گرفتند و بردند بررسی کردند که یک چیزی پیدا کنند، اما نتوانستند. نهایت چیزی که پیدا کردند دو مورد تجدیدی در مورد امتحانات دبیرستان در سال ۶۲ بود که آن هم به خاطر حضور در جبهه بود که مجبور شده بودم چند روزی به تهران بیایم و بدون معلم درس بخوانم و امتحان بدهم.

کاندیدای انتخابات سیزدهم خطاب به تخریب‌کنندگان گفت: مرد باشید و بیایید رودررو صحبت کنیم.

وی درباره تحصیل دخترش در سوئیس با بیان اینکه وی شاگرد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف بوده و به دلیل سوابق برتر پژوهشی از سوی دانشگاه سوئیسی پذیرش شده گفت: دانشگاه محل تحصیل دخترم پولی نیست و رتبه ۱۰ اروپا را دارد و دخترم نیز به دلیل آنکه دوره تحصیل دو ساله یک و نیم ساله طی کرده بود و با وجود درخواست دانشگاه برای ماندن در آنجا ترجیح داد به ایران بیاید و حالا نیز در حوزه اپلیکیشن‌های خانواده و در راستای تحکیم بنیاد خانواده مشغول به کار است.

وی اضافه کرد: من یک ریال هم خرج خارج رفتن دخترم نکردم و او در آنجا به همراه همسرش کار نرم‌افزاری می‌کرد و هزینه زندگی‌اش را در می‌آورد.

 نامزد‌های انقلاب اهل شو و تئاتر نیستند، با هم دعوا هم ندارند

زاکانی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در مورد دیدگاه وی نسبت به وحدت و اجماع نامزد‌های انتخابات در حوزه جبهه انقلاب گفت: جریان انقلاب به خاطر تجربه سال ۹۲ به این عقلانیت رسیده که دعوای خودش را زمینه موفقیت دیگران قرار ندهد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: تلاش می‌کنم خودم موفق شوم، اما حتما با هم دعوا نخواهیم داشت و مسأله نامزد اصلی و فرعی هم وجود ندارد.

نامزد انتخابات سیزدهم گفت: مثل آقایان عارف و جهانگیری در سال‌های ۹۲ و ۹۶ اهل شو و تئاتر نیست. در جبهه انقلاب عقلانیت خواهیم داشت که با هم دعوا نداشته باشیم و نهایتاً مردم انتخاب خواهند کرد.

منبع:رسا

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: