در حالی که بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران را بیش از ۲۶ میلیون تومان اعلام کرده، وزیر راه مدعی است این آمارها واقع‌بینانه نیست و متوسط قیمت خانه در تهران ۱۵ میلیون تومانی است.
کد خبر: ۶۷
۱۲:۰۸ - ۱۵ آبان ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، براساس آمار‌های بانک مرکزی، متوسط قیمت خریدوفروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در  شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به شهریور ماه ۱۰ درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل بیش از ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین تعداد معاملات انجام شده در ماه گذشته در حدود ۸.۷ هزار فقره بوده است.

اما وزیر وزارتخانه‌ای که ماه‌هاست آمار حوزه مسکن را منتشر نمی‌کند، مدعی است که متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۵ میلیون تومان است.

محمد اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی به این سوال که با توجه به متوسط قیمت مسکن در تهران برنامه وزارتخانه چیست؟ اینطور پاسخ داده است: نباید مناطق یک و سه را در سبد آماری حساب کنید به این دلیل که تعداد معاملات در این مناطق بسیار کم است و خانه‌های این بخش‌ها جزو کالا‌های لوکس به حساب می‌آید و متوسط قیمت مسکن در تهران زیر ۱۵ میلیون تومان است. (جام جم)

پیش از این نیز محمود محمودزاده، معاون وزیر گفته بود: اگر آمار منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن شهر تهران حذف کنیم میانگین قیمت در پایتخت به کمتر از متری ۲۰ میلیون تومان می‌رسد.

اما گزارش بانک مرکزی ادعای وزارت راه را اثبات می‌کند؟ در میان مناطق ۲۲ گانه تهران، منطقه یک با ۴۸۳ معامله در مهر ماه در رتبه هفتم بیشترین تعداد معامله قرار دارد که سهم آن در مجموع کل با ۵.۶ درصد از ۱۵ منطقه دیگر بیشتر است. حتی در منطقه سه نیز ۳۷۶ معامله انجام شده که این منطقه نیز در رتبه ۱۱ بیشترین تعداد معامله قرار دارد.

ادعای معاون وزیر نیز در خصوص متوسط قیمت ۲۰ میلیون تومانی در تهران سوال برانگیر است، چرا که بدون محاسبه منطقه یک میانگین قیمت مسکن در تهران حدود ۲۳ میلیون تومان برآورد می‌شود. این نرخ بدون احتساب ضریب وزنی معاملات در هر منطقه است.

وزارت راه متوسط قیمت مسکن را در اسفند ماه سال گذشته ۱۵.۵ میلیون تومان اعلام کرد و به نظر می‌رسد این وزارتخانه در سال جاری اطلاعات معاملات مسکن را به‌روزرسانی نکرده است.
منبع: تجارت نیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: