جسد تکه تکه شده "بابک خرمدین" سینماگر ۴۳ ساله ایرانی ۲۷ اردیبهشت در حالیکه در یک چمدان جاسازی شده بود در سطل زباله‌ای در فاز ۳ شهرک غرب توسط یکی از رفتگران منطقه کشف شد.
کد خبر: ۶۲۹۷
۱۸:۰۵ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، فخرالدین جعفرزاده در خصوص حکم پدر و مادر بابک خرمدین که به قتل پسرشان اعتراف کرده اند گفت: پدر و مادر اگر در قتل فرزندشان به شکل مشارکتی دخالت داشته باشند، ولی بودنشان باطل می‌شود. قتل از مبانی ارث است. اولیادم مقتول، طبق ماده ۳۵۱ قانون مجازات اسلامی، ولی دم همان ورثه مقتول می‌شوند. ورثه اولیای دم هستند، در این پرونده، چون اولیای دم خودشان درقتل نقش دارند، سمت اولیای دم بودنشان ضایع می‌شود و کنار می‌رود. مقتول فرزند و همسرندارد پس اولیای دم درجه یک ندارد. پدر قاتل مشمول قانون ۶۱۲ قصاص نمی‌شود و ۳ تا ۱۰ سال حبس دارد، مادر اگر معاون باشد مشمول ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی می‌شود و بیش از ۱۵ سال حبس خواهد داشت.
 


جعفرزاده در خصوص اینکه در این پرونده با اینکه مادر معاونت در ارتکاب قتل دارد، ولی بیشتر از قاتل حکم مجازات برایش تعیین می‌شود چنین گفت: بله مادر حکم بیشتری خواهد داشت.

وی تاکید داشت: ماده ۶۱۲ تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ است، و قانون ۱۲۷ مصوب سال ۱۳۹۲ است. قانون ۶۱۲ در حال اصلاح شدن است و مجازات مباشر قتل به ۲۰ سال حبس تغییر می‌یابد، ولی هنوز تصویب نشده است و در مجلس مطرح است واشکالات فعلا به این قانون وارد است. بر این اساس، با قوانین مصوب، اکنون حکم معاونت در قتل بیشتر از مباشرت در قتل در چنین پرونده‌هایی است.
 
منبع:رکنا

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: