فرانشیز بیمه بدنه چیست و شما چه اطلاعاتی درباره آن دارید؟
کد خبر: ۶۱۴۸
۱۱:۲۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، بنابر اعلام بیمه دات کام، هرچقدر راننده‌ی با دست به فرمان خوبی هم باشید،  طبیعی است که خودروی شما برحسب اتفاق دچار خسارتی شود. در صورت خوش شانسی و تهیه بیمه بدنه خودرو قبل از این حادثه،  می‌توانید از شرکت بیمه خسارت خود را دریافت کنید.  در هنگام دریافت خسارت با اصطلاح فرانشیز بیمه بدنه روبه رو می‌شوید. فرانشیز بیمه بدنه بخشی از خسارت را به عهده بیمه‌گزار می‌گذارد. اگر تصورتان این بود که شرکت بیمه کل خسارت را پرداخت می‌کند، در اشتباه هستید!!

حال اگر می‌خواهید قبل از بروز حادثه خودرویی ، تمام ساز و کار مربوط به فرانشیز بیمه بدنه را بدانید، در خواندن این مقاله با ما همراه شوید. ما حتی راهکاری برای خلاص شدن از هزینه فرانشیز بیمه را نیز ارائه خواهیم کرد.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

فرانشیز بیمه بدنه در قراردادهای بیمه‌ای که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد می شود قسمتی از خسارت است که شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت آن ندارد و بر عهده بیمه گذار است.

مثالی در مورد فرانشیز بیمه بدنه 

برای مثال اگر فرانشیز پوشش  سرقت کلی در بیمه بدنه ۲۰ درصد باشد یعنی اینکه اگر در طول مدت بیمه بدنه، سرقت کلی برای خودروی شما اتفاق بیافتد و مبلغ خودروی شما ۵۰۰ میلیون تومان باشد. بیمه همه خسارت آن را پرداخت نمی کند، بلکه ۸۰ درصد این مبلغ یعنی ۴۰۰ میلیون تومان از خسارت توسط شرکت بیمه به شما پرداخت می شود و بقیه مبلغ این خسارت که فرانشیز است را باید خودتان بپردازید

 

عوامل  تعیین‌کننده در فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

طبق قانون بیمه مرکزی ، بیمه بدنه به عوامل مختلفی وابسته است:

۱–وقتی حادثه ای رخ می دهد برای جبران خسارت شخص بیمه گذار در بخشی از این غرامت سهیم است پس با رعایت نکات ایمنی  و احتیاط لازم و اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد تا متحمل جبران خسارت نگردد.

۲–اگر بیمه گذار دچار حادثه نگردد و احتیاط های لازم و پیشگیرانه را انجام دهد می تواند از تخفیف ویژه عدم خسارت در تمدید بیمه نامه در سال های بعد استفاده نماید.

۳–فرانشیز برای این در نظر گرفته شده تا از مراجعات حضوری در خسارت های خرد و جزئی جلوگیری کند و نهایتاً در کاهش هزینه های بیمه گری تاثیر مستقیم دارد.

۴–فرانشیز در بیشتر بیمه نامه ها مقدار قابل ملاحظه ای از تعهدات بیمه گر در جبران خسارت را می کاهد و همین امر سبب شده که حق بیمه ارزان تر شود.

 

انواع فرانشیز بیمه

۱–فرانشیز رقم ثابت و معینی از مبلغ کل خسارت و در بیمه‌نامه ذکر شده است.
۲–فرانشیز درصدی از مبلغ حق بیمه است.پس هر چه قدر مبلغ حق بیمه بیشتر باشد فرانشیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت.
۳– در برخی قراردادهای بیمه تا سقف معینی از خسارت تحت پوشش بیمه نامه است و مابقی خسارت به عنوان فرانشیز توسط بیمه گذار پرداخت می شود.
۴–در بیمه بدنه فرانشیز بطور معمول وجود دارد و میزان آن به نوع خسارت متغیراست و ممکن است فرانشیز ترکیبی از رقم ثابت و درصد معینی از خسارت باشد.

فرانشیز بیمه بدنه در سرقت کلی: 

برای پرداخت خسارت بیمه بدنه در مواقعی که خودرو کلی سرقت شود یا قطعات آن بصورت جزئی به سرقت رود ، معمولاً ۲۰ % فرانشیز از مبلغ کل پرداختی جبران خسارت کسر می گردد. 

اگر خودرو دچار خسارت کلی به غیر از سرقت شود ، فرانشیز بیمه بدنه به طور معمول ۱۰% خواهد بود. و کل مبلغ مطابق با ارزش تعیین شده خودرو در بیمه نامه با کسر ۱۰% به بیمه گذار پرداخت خواهد گردید.

فرانشیز در هر بار خسارت:

میزان فرانشیز در هر بار خسارت بطور معمول در بیشتر شرکت های بیمه افزایش پیدا می کند. زمان دریافت خسارت، بیمه گذار از طریق بیمه بدنه خودرو، بر اساس تعداد دفعات خسارت میزان فرانشیز متفاوتی را تجربه می کند.

فاکتورهایی که در تغییر نرخ فرانشیز موثرند کدامند ؟

عوامل مختلفی در تغییر نرخ فرانشیز نقش دارند:

به تاریخ صدور گواهینامه راننده که کمتر از ۳سال نباشد.

به سابقه رانندگی که راننده مقصر باشد یا نباشد.

به تعداد دفعاتی که خسارت رخ می دهد.

تناسب بین پوشش خریداری شده و خسارتی که اتفاق افتاده.

 شرایط بیمه بدنه در هر شرکت بیمه در مورد هر فرانشیز هم بسیار موثر می باشد.

با چه تکنیکی فرانشیز در بیمه خودرو  را حذف کنیم؟

برخی شرکت های بیمه برای حذف فرانشیز راه حلی برای بیمه گذاران خود گذاشته اند و آن پوشش حذف فرانشیز  است که به خسارتهای فرعی تحت پوشش بیمه بدنه اضافه شده است .

چنانچه شما مایل به حذف فرانشیز از مبالغ دریافت جبران خسارت از بیمه خود باشید می بایست پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه را خریداری نمایید و در صورت بروز خسارت ، کل مبلغ خسارت را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

مراحل خرید بیمه بدنه با پوشش فرانشیز از سامانه خرید آنلاین بیمه

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین در صفحه های استعلام شرکت‌های خرید آنلاین بیمه نظیر /https://bimeh.com، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود، یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت  حق بیمه  به خرید بیمه بدنه مناسب خود بپردازید.

د) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل‌تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: