سخنگوی طرح واکسن رازی کووپارس گفت: نتایج ایمنی‌زایی و دُز مؤثر برای ادامه کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کووپارس» به زودی اعلام می‌شود.
کد خبر: ۵۶۷۶
۱۱:۵۱ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

به گزارش جویاخبر، آقای دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی درباره آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کووپارس» گفت: دُز اول و دوم واکسن به تمام ۱۳۳ نفر داوطلب مرحله نخست تزریق شده و ۲۸ نفر از داوطلبین نیز نوبت سوم واکسن یعنی دُز استنشاقی را دریافت کرده‌اند.

 

وی افزود: به لحاظ ایمنی، روند خوبی که تا کنون از این واکسن گزارش شده در ادامه نیز مشاهده شده و فقط عارضه‌هایی خفیف مانند درد مختصر محل تزریق یا کمی سردرد بوده و خوشبختانه از نظر آنزیم‌های کبدی مشکل خاصی اتفاق نیفتاده است.

 

سخنگوی طرح واکسن رازی کووپارس همچنین با بیان اینکه امروز چهارشنبه جلسه بررسی و ارزیابی ایمنی‌زایی واکسن برای آغاز مرحله دوم کارآزمایی برگزار می‌شود، اضافه کرد: نتایج ایمنی‌زایی واکسن پس از این نشست اعلام خواهد شد، گرچه مشاهدات و گزارش‌ها تا کنون، حاکی از ایمنی‌زایی مورد انتظار و خیلی خوب واکسن «کووپارس» است.

 

آقای دکتر فلاح مهرآبادی افزود: با توجه به اینکه مرحله یک بالینی واکسن کرونای مؤسسه رازی، در دُزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر انجام گرفته، دُز مناسب به لحاظ میزان اثربخشی و دُز مؤثر برای ادامه کارآزمایی بالینی نیز پس از این جلسه مشخص خواهد شد.

 

سخنگوی طرح واکسن رازی کووپارس از ثبت نام بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ نفر تا دیروز برای مجموع هر دو مرحله خبر داد و گفت: در مرحله یک ۷۰۰ نفر غربالگری شدند و برای مرحله دوم نیز تا کنون حدود ۳۰۰ نفر غربالگری شده‌اند که بلافاصله پس از دریافت مجوز‌های شروع مرحله دو، تزریق واکسن به این داوطلبان آغاز می‌شود.

 

آقای دکتر فلاح مهرآبادی همچنین تأکید کرد: واکسن رازی کووپارس تنها در صورتی تولید انبوه خواهد شد که تمام مراحل بالینی و مرحله سوم را به طور کامل و با موفقیت پشت سر بگذارد.

 

 

منبع:صدا و سیما

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: