کارشناسان می‌گویند افزایش قیمت مصوب خودرو‌ها در سال ۱۴۰۰ سبب قفل شدن داد و ستد‌ها در بازار خودرو می‌شود.
کد خبر: ۴۶۵۵
۱۰:۰۷ - ۱۶ فروردين ۱۴۰۰
به گزارش جویاخبر، اگر ۱۴ درصد تورم زمستان را با تورم بخشی خودرو که قرار است به زودی بانک مرکزی آن را اعلام کند جمع کنید، میزان افزایش قیمت خودرو در بهار مشخص می‌شود. این فرمول را روز گذشته رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، اعلام کرد و گفت که در سه ماه نخست سال۱۴۰۰ نرخ خودرو‌های داخلی تولیدشده در کارخانه‌ها افزایش خواهد یافت.

همان طور که می‌دانید، قرار بود هر فصل باتوجه به نرخ تورم سه ماهه، قیمت خودرو‌ها نیز افزایش یابد، اما باتوجه به افزایش ۳۰درصدی قیمت خودرو در پاییز، تورم ۱۴درصدی سه ماه پایانی سال اعمال نشد. حالا آن طور که پیداست، قرار است ثبات قیمت زمستان گذشته به بهار سال نو سرایت نکند و قیمت مصوب انواع خودرو در بازار، مطابق با خواسته خودروسازان افزایش بیابد.

البته همان موقع هم خودروسازان با وجود افزایش تولید در سال ۹۹ (بررسی آمار‌های منتشرشده سامانه کدال حاکی از تولید ۹۰۰هزارو۷۱۴دستگاه خودرو توسط ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در سال۹۹ است) کاهش عرضه تولیدات خود در بازار را شروع کردند و موجب شدند که قیمت‌ها به صورت غیررسمی افزایش یابد و اسفند ناآرامی در بازار خودرو ایجاد شود، با این حال کارشناسان خودرو برای سه ماهه نخست سال جاری ثبات قیمت این محصولات را به دلیل پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و نامشخص بودن تصمیم‌های دولت در تعاملات بین المللی، پیش بینی کرده بودند.

همچنین انتشار اخباری درباره واردات و مونتاژ خودرو‌های شاسی بلند روسی و پژو۳۰۸ از یک سو و آغاز فروش فوری خودروسازان در تعطیلات سال نو از سوی دیگر حتی احتمال ریزشی بودن قیمت خودرو‌ها در بهار را مطرح کرد، اما بازار آزاد خودرو در تعطیلات نوروز درپی افزایش نرخ دلار، واکنش‌های متفاوتی را نشان داد و قیمت‌های مطرح شده در سایت‌های تبلیغاتی افزایش یافت؛ هرچند این تغییرات نیز فقط در حد همان سایت‌ها بود و به گفته فعالان بازار خودرو، در این مدت معامله‌ای صورت نگرفت.
 

جدول قیمت خودروهای داخلی (ایران‌خودرو و سایپا)

قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ چقدر افزایش پیدا می کند؟+قیمت خودروهای داخلی

قیمت‌ خودرو  افزایش می‌یابد، اما مشتری نیست

برای بررسی بیشتر موضوع به سراغ رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران اتومبیل و فروشندگان مشهد رفتیم. او درباره وضعیت بازار خودرو مشهد در بهار امسال این طور گفت: قرار بود شورای رقابت فعلا خودرو را گران نکند. اعلام خبر افزایش قیمت مصوب، بر روی بازار بسیار اثرگذار است و از لحاظ روانی خود به خود باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد. همچنین فروشنده‌ها با شنیدن این خبر تا اعلام قطعی قیمت ها، دست نگه می‌دارند و عرضه کم می‌شود.

به گفته حمیدرضا حیدری اگر این اتفاق بیفتد و قیمت خودرو درصدی افزایش یابد، طبیعی است که این کالا در بازار آزاد نیز گران می‌شود، به شرط اینکه متقاضی وجود داشته باشد، وگرنه تا معامله‌ای انجام نشود، قیمت‌ها رسمی نخواهد بود.
او پیش بینی خود را از وضعیت بازار خودرو در بهار این طور مطرح کرد: در بهار امسال درظاهر افزایش قیمت خواهیم داشت، اما باتوجه به نبود مشتری و شرایط بازار، شاهد رکود شدیدتری تا انتخابات خواهیم بود، بنابراین احتمال دارد معامله‌ای انجام نشود و افزایش قیمت‌ها روی کاغذ باقی بماند.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران اتومبیل و فروشندگان مشهد ادامه داد: بازار خودرو در روز‌های اخیر فوق العاده سنگین بوده و میزان معاملات تقریبا به صفر رسیده است. همچنین قیمت خودرو‌های ایرانی نسبت به ابتدای سال جاری، مقدار ناچیزی افزایش داشته، اما با وجود رکود در بازار هیچ معامله‌ای انجام نشده است.
هرچند علی رضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، سال قبل وعده افزایش تولید خودرو در سال۱۴۰۰ و کاهشی بودن قیمت‌ها تا اردیبهشت این سال را داده بود، با وجود اعلام خبر افزایش قیمت ازسوی شورای رقابت، احتمالا این وعده بی نتیجه خواهد بود. همچنین باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا خودروسازان با وجود افزایش قیمت، حاضر به افزایش عرضه تولیدات خود در بازار خواهند بود.
 

درحالی خودروسازان به استقبال گرانی خودرو در سال جدید رفته اند که پیش از این، برخی کارشناسان با اشاره به افزایش صادرات نفت ایران به چین و همچنین قرارداد بیست وپنج ساله، از افزایش ورود قطعات خودرو به کشور در امسال و رشد تولید خودرو خبر می‌دادند. به نظر می‌رسد خودروسازان خود را آماده کرده اند که درصورت گشایش اقتصادی، بازهم بتوانند قیمت‌ها را براساس خواسته خود در بازار تغییر دهند.

منبع:شهرآرانیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: