استفاده از حیوانات غیر بومی در سریال جدید مهران مدیری با عنوان دراکولا باعث نگرانی و اعتراض فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات شده است.
کد خبر: ۴۴۵۷
۰۴:۳۲ - ۰۶ فروردين ۱۴۰۰

صفحه اینستاگرامی دیده بان محیط زیست ایران پستی با متن و عکس و فیلم های زیر منتشر کرده است:

 

ترویج قاچاق حیات وحش و حیوان‌آزاری در سریال جدید مهران مدیری

 

متاسفانه در سریال جدیدی به کارگردانی مهران مدیری به‌نام «دراکولا» به‌طرز غیر مسئولانه‌ای از گونه‌های مختلف جانوران وحشی برای نمایش سو استفاده شده است.

 

این اقدام غیر اخلاقی تبعات و اثرات منفی زیادی در فرهنگ جامعه نسبت به حیات وحش به‌همراه دارد.

 

 

ترویج قاچاق حیات وحش از طریق تشویق جامعه به نگهداری جانوران وحشی در محیط‌های انسانی بزرگترین تاثیر منفی و مخرب این سریال است.

 

برنامه‌هایی از این دست، افراد جامعه را تشویق می‌کند تا یک یا چند جانور وحشی مانند عقاب، ببر، تمساح و ... را در محیط‌ خانه، باغ یا محل کار خود نگهداری نمایند و این افزایش تقاضا، گردش مالی قاچاق حیات وحش و در نتیجه صیدو شکار، توله‌کشی، ورود غیرقانونی و همه جرائم مرتبط با حیات وحش را افزایش می‌دهد.

 

 

در تیزر تبلیغاتی سریال دراکولا استفاده‌ی غیرمسئولانه از انواع جانوران وحشی ازجمله ببر، عقاب، تمساح، زرافه، کرکس، لاما و ... مشخص است.

 

در بخشی از این سریال که به‌تازگی پخش شده است، یک توله ببر لنگ‌لنگان وارد صحنه می‌شود که دچار نرمی استخوان شدید و به‌دنبال آن احساس درد در مفاصل ازجمله پاها است. احساس درد در هنگام راه رفتن متعاقب نرمی استخوان و احتملا شکستگی‌های متعدد در استخوان‌ها در رفتار این توله ببر کاملا مشخص است.

 

نرمی استخوان در گربه‌سانان به‌دلیل این اتفاق می‌افتد که قاچاقچیان و توله‌‌کش‌ها، توله‌ها را پس از تولد برای اینکه کاملا دستی شوند پیش از موعد از مادر جدا می‌کنند و توله‌ها به‌دلیل عدم تغذیه مناسب و کافی با شیر مادر و تغذیه زودهنگام با گوشت، دچار نرمی استخوان می‌شوند.

 

متاسفانه گویا عوامل این سریال برای استفاده از جانوران وحشی مجوزی نیز از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کرده‌اند که مشخص نیست این مجوز دقیقا برای چه گونه‌هایی صادر شده است.

 

به‌نظر می‌رسد جانوران وحشی استفاده شده در این سریال از یک یا چند باغ‌وحش در و یک قاچاقچی شناخته‌شده حیات وحش در استان تهران تهیه شده است.

 

عوامل این سریال پس از اعتراض طرفداران محیط زیست، متنی را به‌ تیتراژ برنامه اضافه کرده‌اند مبنی بر اینکه:«جانوران استفاده شده در سریال پس از سه روز به زیستگاهشان بازگردانده شده‌اند.»


این متن کاملا بی‌محتوی و عوام‌فریبانه است، چراکه همه‌ی حیوانات استفاده شده در سریال کاملا دستی هستند و امکان زندگی در زیستگاه طبیعی را ندارد. ضمنا تعداد زیادی از آن‌ها اصلا بومی ایران نیستند و زیستگاهی در کشور ندارند.

 

 

دیده‌بان محیط زیست ایران

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: