سخنگوی دولت گفت: برخی افزایش قیمت‌ها به این علت بود که نتوانستیم به موقع ارز را وارد کنیم و ورود کالا‌ها به داخل کشور با تاخیر انجام شد.
کد خبر: ۴۱
۱۷:۰۴ - ۱۴ آبان ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران که در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در نهاد حیاط مجموعه نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، طی سخنانی درباره تاکید رهبر معظم انقلاب درخصوص رصد و کنترل قیمت‌ها و برنامه دولت برای انجام این مهم اظهار داشت: خوشبختانه این موضوع در دستورکار در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت بود.

وی افزود: برخی افزایش قیمت‌ها به دلیل بود که نتوانستیم ارز را به موقع وارد کنیم و کالا‌ها دیر وارد کشور شدند و با تمهیدات انجام شده، استفاده از ارز صادراتی و تهاتر و نهاده‌هایی که بر قیمت مرغ و تخم مرغ تأثیر داشت، مورد توجه قرار گرفت. با تصمیمی که درباره گمرک اتخاذ شد و با ارز نیمایی و تمهیدات بانک مرکزی گشایشی در این‌زمینه صورت گرفت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار جلسات خود را پیوسته برگزار می‌کند، اضافه کرد: تقسیم کاری بین وزارت جهاد کشاورزی و صمت صورت گرفته تا زنجیره تولید را یکدست شود. عرضه مرغ و تخم مرغ در بازار سوی جهاد کشاورزی انجام خواهد شد و فکر می‌کنم در روند تاثیر داشته باشد.

ربیعی گفت: با اختیارات داده شده و هماهنگی‌های صورت گرفته، بخشی از مشکلات در حال مرتفع شدن است. ۲۵ هزار تن برنج ترخیص شده و الحمدلله ذخیره‌سازی ما وضع مناسبی دارد. در فکر میوه و اقلام شب عید هستیم.

وی هم‌چنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اساسا شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای درباره تعطیلی و قرنطینه نداشته و اینکه مطرح شده چنین مصوبه‌ای وجود دارد، درست نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: تشخیص تعطیلی‌ها به‌عهده کمیته سلامت ستاد ملی کروناست که ریاست آن نیز به عهده وزیر بهداشت است؛ معمولا در کشور ما همه نظر می‌دهند که این هم یکی از مواهب کشور ماست که در هر رده تصمیم‌گیری هر کسی هر نظری دارد، اعلام می‌کند. آنچه که ملاک عمل است تصمیم کمیته بهداشت و سلامت ستاد کرونا به ریاست وزیر بهداشت می‌باشد و هر تصمیمی که آن‌ها در مورد تعطیلی‌ها بگیرند، قطعا اجرا می‌شود، اساسا دنیا شیوه خاص برای مقابله کرونا نداشته و صرفا از یک کشور حرف نمی‌زنیم و کشور‌های مختلف سیاست‌ها و شیوه‌های مختلف داشته‌اند. ناچاریم تعطیلی را هر جا که لازم است انجام بدهیم و در عین حال عمل به پروتکل‌های بهداشتی را دستورکار قرار دهیم و زندگی با پروتکل را ترویج کنیم.

ربیعی گفت: چشم‌اندازی برای پایان بیماری مثلا برای یک سال یا دو سال وجود ندارد و بیشتر باید روی این تمرکز کنیم که مردم در تلاش همگانی، پویشی ایجاد شود که همه از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. شیوع ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در دید و بازدید‌ها افزایش پیدا کرد؛ ۸۸ درصد مرگ و میر‌های کشور در سالمندان یا بیماران زمینه‌ای است. در دوره اوج اول در اروپا، سالمندان زیادی فوت کردند، اما ما مراقبت‌های خوبی از سالمندان داشتیم که خوشبختانه درمراکز نگهداری بهزیستی دولتی و خصوصی هستند فوتی زیادی نداریم، ولی به یک‌باره مراودات خانوادگی منجر به افزایش تعداد فوتی‌ها شد. برای جلوگیری از شیوع کرونا و افزایش فوتی، مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم بیشتر از تعطیلی مهم است.

وی در ادامه به ضمانت اجرایی تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد: در موضوع مقابله با کرونا سیاست‌گذاری به عهده ستاد ملی مقابله با کرونا و چگونگی اجرای مصوبات به عهده قرارگاه است، استان‌ها هم تقریبا حالت قرارگاهی گرفته‌اند، به‌علاوه وظیفه پیشنهاد به ستاد ملی را هم دارند و تمام وظایف قرارگاه توسط استان‌ها اجرا می‌شود. درباره پاساژ‌ها و فعالیت‌های گروه ۲، ۳ و ۴ کنترل به‌صورت کامل انجام می‌شود و ضمانت اجرایی هم دارد، گزارش اخطار‌ها و تعطیلی‌ها و برخورد‌های جدی، هم هست. فقط در یک مورد با احتیاط رفتار می‌کنیم؛ افرادی که در مراکز عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند که آن‌هم در این زمینه بحث کردیم تا تقلیل پیدا کرد و کاملا هم اجرا می‌شود. در مراکز عمومی که طرح استفاده از ماسک از خانه تا خانه اجرا می‌شود و اگر این طرح را مراعات نمی‌کنند نیز پیچیدگی‌هایی هست که برای آن تمهیداتی اندیشیده شده تا تنشی شکل نگیرد و افراد ملزم به اجرای آن شوند.

سخنگوی دولت گفت: ضمانت اجرای مصوبات بالاست؛ در سفر‌های اخیر مشاهده شد که وقتی تصمیم گرفته شد با ضمانت اجرایی بالایی هم عملیاتی شد، اگر دستورالعمل‌های بهداشتی به همین شکل اجرا شود و همکاری‌های عمومی صورت بگیرد امیدواریم در هفته‌های آینده میزان مرگ و میر‌ها کاهش یابد.

ربیعی درباره اقدامات دولت برای تامین ارز و کالا‌های اساسی بیان کرد: ما همواره تلاش کرده‌ایم که با افزایش صادرات، ارز بیشتری را تامین کنیم؛ پول ما در برخی از کشورهاست که تلاش مضاعف‌تر و مذاکرات انجام شده و خوشبختانه برخی گشایش‌ها برای برگشت پول به کشور صورت گرفته است. درباره ارز باید بپذیریم که مانند سال‌های قبل نیستیم و فشار تحریم باعث شده که نتوانیم مانند سال‌های قبل ارز زیادی در کشور داشته باشیم، ولی تلاش ما این است که ارز به اندازه زندگی روزمره مردم و کالا‌ها را تامین کنیم.

وی در ادامه درخصوص برخی اخبار مبنی بر حضور چشمگیر ایران در آزمایشات بالینی تصریح کرد: این دارو، دارویی نیست که کشوری بخواهد به خاطر انجام آزمایش به ما داده باشد. ما ۹۷ درصد دارو‌ها را در داخل تولید می‌کنیم و حتی تولید دارو‌های گران‌قیمت را هم شروع کرده‌ایم و فقط ۳ درصد دارو را وارد می‌کنیم. اینکه کشوری برای آزمایش به ما دارو بدهد، چنین چیزی نبوده است. پزشکان مختلفی دارو‌های مختلفی را تجویز می‌کنند که بخشی از این دارو‌ها در شبکه بهداشت و درمان است و یک بخش را هم از بازار آزاد تهیه می‌کنند. همکاری ما با سازمان بهداشت جهانی این بود که اثر این دارو‌ها بر بیمارانی که آن را مصرف می‌کنند، سنجیده شود و در گروه‌های آزمایشی مشخص و نتایج آن به سازمان بهداشت جهانی داده می‌شود. تا جایی که من اطلاع‌دارم حداقل بیش از ۴۰ کشور در این آزمایش جهانی مشارکت دارند.

سخنگوی دولت عنوان کرد: البته شاید عدد من، قدیمی و مربوط به روز‌های اول باشد و اکنون کشور‌های بیشتری مشارکت داشته باشند. گستردگی همکاری ما به دلیل مشارکت بیشتر پژوهشگاه ما بوده که خوشبختانه پژوهشگران علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان ما در زمینه دارو تلاش بسیار خوبی داشتند. اساسا این تلقی که یک کشور دارویی را ساخته و می‌خواهد روی ما آزمایش کند، چنین چیزی نیست. این‌ها دارو‌های متداول است و وقتی سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کند اثر این دارو‌های متداول، کم یا زیاد است براساس همین کار‌هایی است که صورت می‌گیرد.

ربیعی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرح مجلس درخصوص اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما درباره این طرح یک لایحه کامل تقدیم مجلس کردیم و انتظار این بود که از همان برای اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده می‌شد و به کار کارشناسی احترام می‌گذاشت. ممکن است برخی از دیدگاه‌های دولت نیز در کار مجلس لحاظ شده باشد، اما مصر به رعایت کلیت آن لایحه هستیم؛ چرا که نحوه نظارت و شفافیت و حقوق مردم در آن در نظر گرفته شده است.

منبع: تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: