معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فرازو‌نشیب زیادی در این یک سال داشتیم و خوش‌حال بودیم آغاز سال نو را بدون ‌کرونا تجربه می‌کنیم، اما با شیوع کرونای انگلیسی زنگ خطر دوباره‌ای برای ما ایجاد شده و متأسفانه در مشهد ۵ ابتلای دیگر به کرونای انگلیسی گزارش شده است.
کد خبر: ۳۷۶۳
۱۳:۴۳ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

به گزارش جویاخبر، دکتر مهدی قلیان در نشست خبری درباره شیوع ویروس کرونای انگلیسی گفت: سرعت واگیری کرونای انگلیسی ۱/۷ برابر از کرونای معمولی بیشتر است و متأسفانه این سرعت افراد خردسال و نوجوان را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد.


وی ادامه داد: راه‌های پیشگیری از کرونای انگلیسی تفاوتی با کرونای معمولی ندارد و فقط با هوشیاری و قطع زنجیره شیوع امکان‌پذیر است.

به گفته وی، واکسیناسیون از فردا آغاز خواهد شد، خط مقدم درمان در وهله اول واکسینه می‌شوند و بعد از آن گروه‌های پرخطر سالمندان و کودکان را خواهیم داشت.

 

قلیان گفت: سهمیه واکسن دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۵۵۰۰ است که سهمیه کل استان ۶۵۰۰ مورد است. به طور معمول ۴ الی ۵ درصد سهم از سهمیه‌های واکسیناسیون کشور به دانشگاه علوم پزشکی با توجه به حجم‌ها اختصاص می‌یابد.


وی با بیان اینکه اکنون استان وضعیت خوبی در میزان مراجعه و بستری دارد، اما این وضعیت با شیوع کرونای انگلیسی شکننده خواهد بود، افزود: فرازو‌نشیب زیادی در این یک سال داشتیم و خوش‌حال بودیم آغاز سال نو را بدون ‌کرونا تجربه می‌کنیم، اما با شیوع کرونای انگلیسی زنگ خطر دوباره‌ای برای ما به صدا در آمده و متأسفانه در مشهد ۵ ابتلای دیگر به کرونای انگلیسی گزارش شده است.

 

به گفته وی، دوشنبه شب اولین مورد کرونای انگلیسی در مشهد در یک مرد ۷۰ ساله شناسایی شد که سابقه سفر خارجه داشته است.شب گذشته نیز ۵ مورد دیگر کشف شد که به غیر از یک مورد، موارد دیگر سابقه سفر خارج نداشته‌اند.

استفاده از ۲ ماسک در شرایط موجود در پیشگیری سرعت این‌انتقال مؤثر است

خداشفاهی، فوق‌تخصص عفونی، درباره تفاوت ویروس کرونای جهش‌یافته با نوع قبلی گفت: علائم بیماری مانند نوع قبلی است، اما سرعت سرایت نگران‌کننده است و علائم آن در ۲۴ تا ۴۸ساعت در فرد دیده می‌شود.

وی ادامه داد: سرفه، گلودرد و بدن‌درد شدید از جمله علائم این بیماری است که بعد ۴۸ ساعت در معرض انتقال این بیماری بودن، خود را نشان می‌دهد. درمان و نوع پیشگیری با ویروس قبلی تفاوتی ندارد، بازهم تأکید می‌کنم سرعت سرایت این بیماری تفاوت دارد.

وی افزود: رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و سالن‌های ورزشی از جمله اماکنی است که سرعت انتقال این ویروس را افزایش می‌دهد که متأسفانه اکنون در مشهد این مراکز نسبت دوره‌های اوج قبلی به فعالیت روزمره خود ادامه می‌دهند. استفاده از ۲ ماسک در شرایط موجود در پیشگیری سرعت این‌انتقال مؤثر است.

منبع : شهرآرانیوز

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: