رئیس سازمان بهداشت جهانی در مواجهه با اعتراض آمریکا، موضع‌گیری جدیدی درباره نتایج تحقیقات انجام‌شده از سوی تیم حقیقت‌یابی که به چین سفر کرده بودند، اتخاذ کرد.
کد خبر: ۳۳۰۹
۱۳:۳۸ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

به گزارش جویاخبر، به نقل از رویترز، «تدروس آدهانوم»، رئیس سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید همچنان همه فرضیه‌ها در تلاش برای یافتن منشأ کووید ۱۹ مطرح است.

 

این در حالی است که تیم کارشناسی سازمان بهداشت جهانی که به چین سفر کرده بود، در نخستین جمع‌بندی خود از نتایج تحقیق چهار هفته‌ای در باره منشأ این ویروس، اعلام کرد اینکه کرونا از آزمایشگاه شهر «ووهان» به بیرون درز کرده باشد بعید است- اظهارنظری که با واکنش سرد و بدبینانه آمریکا مواجه شد.

 

ووهان نخستین مکانی است که همه گیری کرونا از آنجا آغاز شد و دولت قبلی واشنگتن تلاش داشت با سیاسی‌کردن این موضوع، دولت پکن را به بی مسئولیتی و پنهانکاری در قبال سلامت نوع بشر متهم کند.

 

آدهانوم در توجیه جدیدترین موضع گیری خود درباره منشأ کرونا افزود: برخی سؤال‌ها درباره اینکه چرا برخی فرضیه‌ها رد شده، مطرح است. تأکید می‌کنم که همچنان همه فرضیه‌ها باز هستند و به تجزیه و مطالعه بیشتری نیاز دارند.

 

وی افزود: شاید بخشی از کار خارج از دایره وظایف تعیین شده در این مأموریت باشد. همیشه هم گفته‌ایم که این مأموریت به یافتن پاسخ همه پرسش‌ها منجر نخواهد شد. اما به یافته‌های مهمی دست یافته‌ایم که ما را به فهم منشأ کووید ۱۹ نزدیک‌تر می‌کند.

 

این در حالی است که دولت جدید واشنگتن خواستار انجام تحقیقاتی مستقل از سازمان بهداشت جهانی است.

 

بهانه واشنگتن برای طرح چنین ادعایی آن است که در زمان تشکیل تیم سازمان بهداشت جهانی، آمریکا به دلیل خروج از این نهاد، در برنامه‌ریزی و اجرای تحقیق پیرامون منشأ کرونا نقشی نداشته و ادعا می‌شود اکنون که دولت بایدن مجدد به سازمان بهداشت جهانی پیوسته، اینکه آمریکا تیم حقیقت یاب خودش را تشکیل دهد، امری ضروری است.

منبع : مهر

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: