فری کثیف و ماجرایش را از هر کسی بپرسی چیزی برایت تعریف می کند و فری کثیف برای خود داستان ها دارد. بیوگرافی وی را از زبان خودش در ادامه بخوانید.
کد خبر: ۳۰۷۹
۰۹:۳۵ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۹
فری کثیف و داستانش را از هر کسی بپرسی چیزی برایت تعریف می‌کند و فری کثیف برای خود داستان‌ها دارد. قدیمی تر‌ها می‌گویند قدیم‌ها فری کثیف مغازه‌ای بود قدیمی و کوچک و خود فری خان که عکس جوانی اش هم بالای سرش آویخته است به شغل شریف پول شماری مشغول بود.
 


کارگرهایش هم با لباس کثیف مشغول به کار بودند و به خاطر همین مغازه اش به فری کثیف معروف شد. دو مغازه بسیار کوچک و ساده و نه چندان غریب که بسیار نامرتب هستند. با نوری سفیدرنگ و معمولی و تجهیزاتی ساده و رنگ و رو رفته بدون آنکه لزوما کثیف باشد و بی آنکه آشپزخانه جدایی داشته باشد.
 
 
فری کثیف

این ساده‌ترین تعریف از مغازه فری است. اینجا هر آنچه روی می‌دهد در مقابل چشم مشتری است. فضای ایستادن، راهبروی تنگی است که در آن بیش از دو نفر نمی‌توانند بایستند. غذا را در مقابل چشمان مردم گرسنه ایستاده در صف، طبخ می‌شود و شاید این منظره از سر رفتن حوصله مشتری منتظر جلوگیری می‌کند!در ادامه گفتگو با فریدون مهربانی را بخوانید:
 

«شما آدرس دفتر مجله تون رو بدید، من خودم که سهله، شناسنامم و زن و بچه ام می‌یارم شما ببینیدشون خوبه آبجی؟ بعدم اصلا ببینم از طرف کی زنگ می‌زنید هان؟ من فقط با روزنامه کیهان و اطلاعات مصاحبه می‌کنم. راستی اصلا من با شما حرفی ندارم بزنم... حالا بازم آدرستونو بدید ببینم چی می‌شه، نه آدرسم نمی‌خواهد اصلا بعدا زنگ بزن... خدا قوت بخت یارتون باشه...»

این‌ها حرف‌های آقا فریدون پای تلفن بود. ما فقط می‌خواستیم او را ببینیم و از او بپرسیم که چه شد مغازه اش به فری کثیف معروف شد، اما حتی هنوز نگفته بودیم که درباره چه چیزی می‌خواهیم با او صحبت کنیم که او پشت سر هم حرف هایش را زد و بیشتر از این جواب نداد. بالاخره حضوری رفتیم سراغ آقا فریدون و ساندویچی اش که برای خیلی از پایتخت نشینان آشناست و بسیاری از شهرستانی‌ها هم وقتی گذرشان به تهران می‌افتد سری به آنجا می‌زنند.

ساعت ۷ غروب بود و بهزاد پسر ۳۳ ساله آقا فریدون پشت دخل نشسته بود. هنوز مشتری‌ها تک و توک بودند و تا ساعت اوج کار فرصتی باقی بود. خودمان را معرفی کردیم و حرف مان را زدیم. بهزاد گفت: «ایشون مصاحبه نمی‌کنن. فقط با ایران و همشهری حرف زدن و او قضیه فوت رو تکذیب کردن. با هیچ روزنامه دیگه‌ای هم حرف نمی‌زنن. اما من می‌گم شما آمده بودید. اگر می‌خواهید با خودش صحبت کنید ۵/۹ شب به بعد بیایین.»

شبیه یک نابغه ریاضی

ساعت ۱۰ شب دوباره برگشتیم ساندویچی فریدون. حدود ۱۵ نفری در صف بودند و چند نفری هم در پیاده رو مقابل مغازه ایستاده بودند. سرک کشیدم، پیرمردی لاغر با مو‌های سفید و صورت به عرق نشسته پشت دخل بود. پیراهن سفیدی که راه راه کمرنگ قهوه‌ای داشت تنش بود و کتش را از پشتی صندلی آویزان کرده بود. مقابلش دفتر صدبرگی بود که همه حساب و کتاب‌ها را خودش در آن می‌نوشت. سفارش‌ها را بدون هیچ کامپیوتر و دستگاهی بر روی آن دفتر و با خودکاری نیمه تمام حساب می‌کند.
 
فری کثیف


آنچنان سریع قیمت‌ها را جمع می‌زند که گویا نابغه ریاضی است و روی حساب‌ها برای قاطی نکردنی آن با حساب مشتری بعدی خطی پررنگ می‌کشد، پول را می‌گیرد و همان لحظه بدون صدور فیش، آنچه خواسته اید را دست تان می‌دهد. یک بسته سیگار با یک فندک ارزان قیمت هم کنار دستش بود. روی دخل ساندویچی یک صندوق کوچک صدقات کنار ظرف نی و نمک جا خوش کرده بود که داخل آن کمتر اسکناس‌های درشت به چشم می‌خورد. ته مغازه جایی که در دیدرس همه باشد این جمله را بزرگ روی حصیری نوشته شده: «ساندویچی فریدون در هیچ جای جهان شعبه ندارد.»

توی خانه دست به سیاه و سفید نمی‌زنم

آقا فریدون هیچ وقت به فکر نیفتادی اینجا را توسعه بدهی؟

کفتر آنجایی تیر می‌خورد که همان جا دون خورده. ما هم همین جا بزرگ شدیم و پا گرفتیم. با این مشتری‌ها بالا آمدیم و حاضر نیستیم اینجا را عوض کنیم.

خبری از شعبه دیگر نیست؟

نه، فقط همین جاییم. به ما گفتند در آلمان و دوبی به اسم شما شعبه زده اند، اما مال ما نیست. ما این اسم را ثبت هم کرده ایم. یک بار هم گفتند در اصفهان و کرمان شعبه زده اند که ما پیگیری کردیم، جمع کردند.

آقا فریدون، شما در خانه هم غذا درست می‌کنید؟

به هیچ وجه. دست به سیاه و سفید نمی‌زنم.

خودتان چه غذایی را بیشتر دوست دارید؟

والله ما با آبگوشت بزرگ شدیم. آبگوشت را هم از همه غذا‌ها بیشتر دوست داریم. اما اینجا تو ساندویچی همبرگر و استیک هم زیاد می‌خورم.

از این غذا، خانه هم می‌برید؟

بله، هفته‌ای دو شب.

شب‌ها همیشه خودتان پای دخل می‌ایستید؟

بله، تا الان که ۴۰ ساله خودم پای کار ایستاده ام. اگر خدا عمری بدهد تا زنده باشم باز هم خودم می‌ایستم.

یعنی سفری؟ تعطیلاتی؟

هیچی. هیچ وقت سفر نمی‌روم. پنجشنبه جمعه‌ها اینجا غلغله است. همه زندگی و عشق من این ساندویچی است و همیشه پای کارم هستم. اگر پای کارت نباشی کارت رونق نمی‌گیرد. این هم یکی از رمزهاست.

سکوت آقای فست فود

شلوغی مغازه اجازه هیچ ابتکار عملی نمی‌داد. چاره‌ای نبود، در صف ایستادیم. ۱۵ نفر جلوتر از ما همه سفارش هایشان را گرفتند و رفتند. رسیدیم جلوی دخل و گفتیم: «سلام آقای مهربانی. لطفا یه سیب زمینی و دوتا نوشابه.» وقتی نام فامیلش را شنید گوشش تیز شد. همین طور که روی دفتر ۱۰۰ برگ مقابلش با خودکار بیک آبی، قیمت سفارش را می‌نوشت سرش را بلند کرد و نگاهی به ما انداخت. گفتیم از دفتر مجله آمده ایم با شما حرف بزنیم. بلند شد ایستاد رو به روی ما و گفت: «ما کاسبیم با هیچ جا هم حرف نمی‌زنیم.» تا خواستیم حرفی بزنیم مجال نداد، ظرف سیب زمینی و کیسه نایلونی که دوتا نوشابه کوچک داخلش بود داد و گفت به سلامت!

اسکناس را که دید گفت: «به خدا اگه پول بگیرم، برو به سلامت.» اصرار کردیم که محال است قبول کنیم و اصلا سب زمینی نمی‌خواهیم. آمده ایم با شما حرف بزنیم. گفت: «چه حرفی؟»

گفتیم می‌خواهیم بدانیم رمز موفقیت شما چیست؟ گفت: «فقط صداقت، رقابت سالم در کار و دروغ نگفتن به مشتری، همین.»
 
 
فری کثیف

مشتری‌ها پشت سر ما به ردیف در آن ساندویچی کوچک ۱۲ متری ایستاده بودند و با تعجب به این مکالمه گوش می‌کردند. ناچار شدیم دوباره برویم ته صف بایستیم. نیم ساعت دیگر گذشت و دوباره رسیدیم مقابل دخل، اما این بار مشتری دیگری پشت سر من نبود. آقای فریدون مهربانی تا ما را دید بلند شد، ایستاد گفت: «اینجوری که نمی‌شود باید از قبل به من تلفن می‌زدین.» حس کردیم رضایت کمرنگی در صدایش هست. پارکبانی که مقابل مغازه ایستاده بود را صدا زد و به او گفت بگو داداشم بیاد پشت دخل.

با هیچ کس صنم ندارم

صاحب ساندویچی فریدون در خیابان عشقیار، سال ۱۳۱۹ در محله شاپور متولد شده است. دوست ندارد درباره جزئیات زندگی اش حرف بزند و آن تک و توک جمله‌هایی را که از دهانش پریده دوست ندارد چاپ کنیم. می‌گوید: «سال ۷۱ که حدود نظارت صنفی را برداشتند کار ما رونق گرفت. قبل از آن باید ظهر‌ها بعد از ساعت ۲ می‌بستیم و می‌رفتیم خانه و بعدازظهر از ۵/۶ به بعد باز می‌کردیم تا ۹ شب.

وقتی این قانون را برداشتند و اطراف ما چند تا ساندویچی دیگر هم باز شد افتادیم تو رقابت. بهخاطر اینکه رقابت سالم داشتیم آمدیم بالا. رمزش فقط همین است، صداقت داشتن در کار، دروغ نگفتن به مشتری، طمع نداشتن و جنس خوب دست مردم دادن. شما ببین من الان ۴۰ سال است اینجا را باز کرده ام با قصاب و گوجه فرنگی فروش که مشتری دائمی شان هستم هیچ صنمی ندارم. وقتی می‌روم خرید با آن‌ها خوش و بش نمی‌کنم یا پای بساط صبحانه شان نمی‌نشینم، چون کیفیت کارم برای مهم‌تر است. خودم بالای سر قصاب می‌ایستم تا گوشتی که برای استیک می‌گیرم یک خال چربی نداشته باشد. این‌ها برایم خیلی مهم است.»

فریدون رنگ کلانتری را هم ندیده

فریدون صاحب دو پسر است. او ۷۱ سال دارد و در حال حاضر به خاطر بیماری قلبی کمتر به مغازه خود رفت و آمد می‌کند، اما همان چند شبی هم که می‌آید کافی است تا همه، حساب کار دست شان بیاید. کارکنان مغازه اش می‌گویند که معلوم نیست چگونه آدمی است. به ندرت پیش می‌آید که بخندد، معمولا اخم می‌کند، اما قلبی مهربان دارد. کارکنانش را از نظر مالی تا حد توانش و گاهی بیش از انتظار آن‌ها تامین می‌کند. تنها وقتی روبروی مغازه اش یک صف طویل به چشم نمی‌خورد که او پشت میزش مشغول حساب و کتاب است. همه کارشان را به سرعت انجام می‌دهند و هیچ کس معطل نمی‌شود. تنها چیزی که سکوت سنگین او را می‌شکند و او را به یکباره از جا بلند می‌کند شنیدن نام فری کثیف از مشتریانش است همین یک کلمه برای به جوش آمدن او کافی است. او تعصب خاصی به مغازه و حرفه اش دارد.

پسر فریدون هم از پدر در مقابل نام‌های مختلفی که بر مغازه اش گذاشته اند به شدت طرفداری می‌کند: «نزدیک به ۴۰ سال است که این مغازه تاسیس شده و پابرجاست و حتی یک روز هم در مغازه بسته نشده است. پدر در تمام عمرش رنگ کلانتری را هم ندیده و این اسم‌هایی را که درباره مغازه اش گفته می‌شود به خاطر رقبایی بود که همیشه داشته و چشم دیدن پیشرفت او را نداشته اند.» بهزاد – پسرش – می‌گوید: «پدرم ساعت ۸ صبح بلند می‌شود و می‌رود قصابی، گوشت‌ها را تحویل می‌گیرد. یک نفر را هم گذاشته آنجا که در غیاب خودش نظارت کند گوشت استیک حتی یک خال چربی نداشته باشد. بعد می‌رود سراغ خرید کاهو و گوجه و ساعت ۵/۱۰ به بعد می‌آید اینجا می‌نشیند مشغول درست کردن سس می‌شود. چنان با آرامش و دقت این کار را انجام می‌دهد که نگو. در واقع با کارش عشق می‌کند. خیلی لذت می‌برد از اینکه دست پخت اش را مردم دوست دارند.»

"راز سس را نمی‌گویم"

از آقا فریدون می‌پرسیم: «راز این سس را می‌گویید؟ می‌گویید: «مگر دیوانه ام. اگر بگویم که دیگر هیچی باقی نمی‌ماند. تازه این سس اصلی من نیست. اگر من سس اصلی ساندویچ و سس تند مخصوصم را درست کنم اینقدر اینجا ازدحام می‌شود که دیگر نمی‌توان کنترل کرد. همین جوری ببین چقدر ماشین اینجا می‌ایستد و خیابان شلوغ می‌شود.

اگر آن سس اصلی را درست کنم دیگر واویلا. تازه الان با روغن مایع سس درست می‌کنم. قدیم‌ها با روغن زیتون درست می‌کردم.» پسرش تعریف می‌کرد که رویال استیک و فیله مرغ، غذا‌های ابداعی پدرش هستند که قبل از او هیچ کس در ایران نمی‌شناخته. خودش می‌گوید: «اول که فیله مرغ زدم بقیه ساندویچی‌ها فکر می‌کردند ماهی است. باورشان نمی‌شد فیله مرغ سرخ شده است. رویال استیک را هم خودم درست کردم. ژامبون و پینر را می‌گذارم روی استیک که هر جوانی حتی ورزشکار‌ها را هم سیر می‌کند.»

شب‌های کثیف

پنج شنبه شب ها، جمعه شب‌ها و هر شب و هر روز ظهر، مغازه فریدون پاتوق کسانی که به هر دلیلی اعم از خوشرنگی، کیفیت غذا و حتی گاهی هم به یاد قدیم‌ها و برای زنده کردن خاطرات گذشته و نه فقط خوب بودن غذا به آنجا می‌روند.

مغازه فریدون جایی برای غذاخوردن ندارد و همه مجبورند یا کنار ماشین یا داخل ماشین (که اکثرا دارای ماشین‌های مدل بالا هستند) غذای خود را میل کنند. البته این نبود جا برای غذاخوردن باعث نارضایتی همه نیست و علیرضا ۲۴ ساله که از پنج سالگی مشتری فریدون است از این قضیه بسیار ابراز رضایت می‌کند: «اینکه جایی برای غذاخوردن نداره خیلی بهتره، چون معلوم می‌شه ماشین‌های مدل بالا واسه کیه.»

علی که به قول خودش تا حالا خیلی از معروف‌ها را در صف «فری کثیف» زیارت کرده می‌گوید: «فکرشو بکن که ماهایا پطروسیان به خاطر یه ساندویچ نیم ساعت وایسته تو خیابون!» او از دورانی که زیاد به مغازه فری می‌رفته حرف می‌زند: «برای اولین بار سال ۷۷ به اونجا رفتم اون موقع ساندویچ هاش حرف نداشت طوری که مشتری اش شدم. غذاهایش به طور وحشتناکی پر از سس بود و کیفیت علای هم داشت. سیب زمینی هاش رو دیگه نگو. آن قدر به خاطرش رفتیم و اومدیم که با پسرش رفیق شدیم. توی تهرانپارس یه مدت پیتزافروشی زد که من تا حالا به خوشمزگی پیتزارهایش نخوردم. اونجا سالادش دقیقا اندازه پیتزاهاش بود، اما الان کیفیت غذاش خوب نیست! هنوز هم به یاد قدیما اینجا می‌یام، حیت کیفیت سیب زمینی هم افت کرده، باید به یاد گذشته اینجا اومد، اما نباید انتظار کیفیت غذا را داشت.»

همه کسانی که برای خرید غذا به مغازه فریدون آمدند از یک چیز به شدت گله مدند و آن اینکه سیب زمینی را بدون غذا نمی‌دهد، درصورتی که اکثر مشتریانش سیب زمینی را به تنهایی، یک وعده غذا می‌دانند.

زمانی که از چرایی انتخاب اسم کثیف می‌پرسیم در صف طویل مغازه زمزمه‌هایی شروع می‌شود: «من از منبعی شنیدم، چون قبل از انقلاب گوشت غیرمجاز سرو می‌کرده به فری کثیفه معروف شده. ولی فکر کنم دروغه!» یا «تو جوونیاش می‌گن لات بوده و به خاطر اخلاق تند و بدش اول به فردی کثیف معروف شده.» مهرداد ۳۴ سله هم توصیه می‌کند بعد از گذراندن صف طویل مغازه فریدون به هیچ وجه صاحب مغازه را با اسم فری و مخصوصا کثیف صدا نزنید چراکه او عبرت گرفته است: «یک بار تو همین صف بودم که یکی موبایلش زنگ می‌زنه و بعد از سلام و علیک می‌گه الان تو «فری کثافتم.» از بخت بدشم خود فریدون تو مغازه بوده و با او فرد دست به یقه می‌شه.»

اگر بخواهیم براساس نظر مشتریان درباره بهترین ساندویچ‌های فریدون نتیجه‌ای بگیریم به این لیست می‌رسیم: ساندویچ‌های ویژه مخصوص، رویال استیک، همبرگر، رویال هات داگ و قارچ سوخاری.
 
منبع: مشرق نیوز
برچسب ها: فری کثیف

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: