خستگی که برای کادر درمان ایجاد شده را نیرو‌های مسلح می‌توانند کم کنند. ما اگر مصوباتی را ابلاغ کنیم و اجرا نشود با اقلیتی که اجرا نکردند باید برخورد شود.
کد خبر: ۲۸۶
۱۳:۰۸ - ۲۴ آبان ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: ما در هفته‌های اخیر در ۹۰ شهرستان و در مراکز استان محدودیت‌هایی را وضع کردیم که هدف همه این محدودیت‌ها این است که مردم ما لمس کنند شرایط، شرایط فوق العاده‌ای است. همه باید یاری کنند که بتوانیم از این مسئله عبور کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما باید اعتماد صد درصدی به ستاد کرونا و قرارگاه مرکزی ستاد داشته باشند، گفت: اگر اعتماد مردم را به ستاد کرونا کاهش یابد، به ضرر ماست.

روحانی افزود: ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم و مردم باید بدانند علائم این بیماری چیست. آموزش به اندازه کافی به مردم داده نشده است. مردم ما باید اعتماد صد درصدی به ستاد کرونا و قرارگاه مرکزی ستاد داشته باشند. اگر اعتماد مردم را به ستاد کرونا کاهش یابد، به ضرر ماست.

دولت الکترونیک باید لحظه به لحظه توسعه پیدا کند. ما هرچیزی می‌توانیم را باید به فضای دیجیتال و مجازی ببریم.

باید تجمع و تردد به حداقل برسد. در بسیاری از شهر‌ها با تجمع مشکل ایجاد کرده است. در برخی روز‌ها مشهد از تهران وضعش بدتر بود. مساله بیمار یابی بسیار مهم است. این‌هایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند حدود ۸۰ درصد اصلا علامت ندارند راه این است که تست تشخیصی را بالا ببریم.

برای جداسازی و قرنطینه باید فرد در جایی برود قرنطینه شود و مراقبت کنیم. ناچاریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم. امروز تصمیمات کلی گرفتیم و محدودیت‌هایی را از شنبه آینده برای کل کشور در نظر گرفتیم. طرحی است که اساس آن تا پایان کرونا ادامه دارد. ما راهی جز از مراقبت از خود و خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم.

در طرحی که اول آذر اجرایی می‌شود به سبک تعطیلات برخی مشاغل ظهور و بروز دارد. این ویروس، ویروس اسفند و فروردین نیست و جهش یافته است. وزارت بهداشت گفته است که قدرت این ویروس ۹ برابر شده است.

بسیاری از دولت‌ها ناچار شدند محدودیت‌ها را از نو افزایش دهند به همین دلیل ما هم در هفته‌های اخیر یک بار در ۴۳ شهرستان و بار دیگر در ۴۶ شهرستان یعنی حدود ۹۰ شهرستان، محدودیت‌های زیادی ایجاد کردیم و از هفته پیش در مراکز استان‌ها هم مجدد محدودیت دیگری ایجاد کردیم که هدف از همه این محدودیت‌ها این است که مردم ما کاملا لمس کنند شرایط، یک شرایط فوق العاده است و از شرایط عادی عبور کرده‌ایم. همه باید کمک و یاری کنند تا بتوانیم از این مسأله با کمترین ضرر عبور کنیم.

آنچه برای ما مهم است در محله اول آموزش است. ما باید سواد سلامت مردم را افزایش دهیم. مردم باید به خوبی بدانند علائم این بیماری چه هست. هنوز هم در جامعه ما افرادی هستند که می‌گویند هیچ علامتی ندارند. می‌گویی هیچ علامتی ندارید؟ می‌گویند چرا کمی درد عضلانی دارم. باز هم می‌پرسی می‌گوید چند روزی است حس بویایی و چشایی‌ام کار نمی‌کند. معلوم است به اندازه کافی آموزش به مردم داده نشده است و مردم فکر می‌کنند باید تب شدید داشته باشند یا دائم سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغشان آمده است؛ بنابراین در برخی از علایم و شرایط آموزش کم داده شده است و ما باید سطح آموزش را بالا ببریم و ارتقا دهیم.

در بسیاری از شهر‌ها پس از تجمع غیرضروری و غیرقانونی مشکلاتی پیدا کردیم. حالا یک تیم فوتبالی برنده شده است، باید شب دو ساعت در خیابان خوشحالی کنیم؟ در این داستان هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد بعد از دو هفته، مراجعه به بیمارستان زیاد شد و بعد از سه هفته و چهار هفته مراجعه به آرامستان شدت گرفت.

وقتی در یک شهری مثل مشهد بدون مجوز، اجتماعی با رنگ و بوی مذهبی ایجاد می‌شود معلوم است مشهد و استان رضوی در سه چهار روز هفته گذشته از تهران هم وضع بدتری در آمار خواهد داشت. وقتی اجتماع بی دلیل درست می‌شود و اقداماتی در جا‌های مذهبی و دینی انجام می‌شود دنباله اش این است که دچار مشکل می‌شویم. خواهش من این است که کاهش اصل تجمع و اصل تردد غیر ضرور که باید کنار گذاشته شود، مورد توجه قرار گیرد.

مسأله بیماریابی بسیار اهمیت دارد، در جامعه ما آن‌هایی که به این ویروس مبتلا می‌شوند حدود ۸۰ درصد علامت مشخصی ندارند، یا اصلا علایم ندارند یا علامتشان بسیار کم است. آن‌هایی که علامت آشکار دارند ۲۰ درصد جمعیت است. این بدتر است و، چون علامت ندارند فکر می‌کنند سالم است و در اجتماع حضور می‌یابند و دیگران را مبتلا می‌کنند. راه این است که تست تشخیصی را باید مرتب بالا ببریم. وزارت بهداشت خودش را برای این کار آماده کرده و دولت هم کاملا آماده است که در این مسأله یاری برساند.

ان شاءالله شرکت‌های دانش بنیان هم در این زمینه تلاش خواهند کرد که کیت‌های تشخیصی که می‌تواند سریع ما را به جواب برساند را بتوانیم در اختیار عزیزان قرار دهیم. در زمینه جداسازی فرد مبتلا از جامعه باید تلاش شود. برای جداسازی یا قرنطینه یا ایزوله کردن فرد باید در جایی قرنطینه شود و اگر این کار را نکرد برخورد شود. پس ردیابی بیماران که وزارت ارتباطات باید در این زمینه کمک کند، برای ما بسیار مهم است.

هم امسال و هم سال آینده این طرح بزرگ را تا پایان کرونا ادامه می‌دهیم. ان شاءالله بهداشت و درمان و قرارگاه بیشترین مسئولیت را برای اجرای آن بر عهده دارند. مردم عزیز باید اولا باور کنند این بیماری و ویروس حالا حالا‌ها مهمان ناخوانده جامعه ماست. ما باید با این ویروس زندگی کنیم. این ویروس تا پایان امسال علی القاعده هست و تا سال آینده ماه‌هایی ممکن است باشد، چون هنوز نه به درمان قطعی رسیدیم و نه به واکسن قطعی.

البته راجع به هر دو حرف زده می‌شود، اما داروی قطعی برای این بیماری نیست. پس تا هر زمانی این واکسن به اندازه کافی در اختیار مردم قرار گیرد و هنوز هم معلوم نیست اگر واکسنی آمد اثر آن چه مدت است، ما راهی جز مراقبت از خود و از اقوام و خانواده خود و دوستان نزدیک خود نداریم. باید با این مراقبت پیش برویم و اگر مراقبت کنیم و همه دستور العمل‌ها را اجرا کنیم اولا ابتلا کم می‌شود، با همه تمهیدات تشخیص زودتر و درمان سریعتر انجام می‌شود و در نهایت هدف این است که فوتی‌ها و مرگ و میر کاهش پیدا کند که ان شاءالله این راه را ادامه می‌دهیم.

در طرحی که امروز کلیات آن تصویب شد و این هفته نهایی و از شنبه اجرایی و عملیاتی می‌شود، درست است ظاهرش به سبک تعطیلات برخی از مشاغل، تعطیلات بخش‌های فرهنگی و آموزشی و یا در مواردی جریمه ظهور و بروز دارد، اما واقعیت این است که می‌خواهیم به مردم هشدار بدهیم و مردم با همه این تعطیلات احساس کنند این مسأله مهم است و ما در شرایط ویژه هستیم.

این ویروس ویروس اسفند و فروردین نیست. این ویروس آن نیست، جهش یافته است. این ویروس سرعت انتقال و اذیت و آزار بیشتری دارد. دنیا هم همین را می‌گوید و متخصصین ما در بهداشت و درمان هم همین را می‌گویند که سرعت انتقال نسبت به فروردین و اسفند ماه ۹ برابر شده است؛ بنابراین شرایط متفاوت است و ما باید بیشتر مراعات کنیم.

مخصوصا آن‌هایی که راننده خودرویی در حمل و نقل عمومی هستند خیلی مهم است که سالم باشند. اگر راننده‌ای در تاکسی آلوده باشد خیلی مهم است. ان شاءالله تست سریع که بیاید برای این‌هایی که مردم بیشتر با آن‌ها در رفت و آمد هستند برنامه ریزی شود. خود بیمارستان ها، مطب‌ها و فروشگاه‌ها که مردم در آنجا تردد بیشتر دارند باید بیشتر مورد مراعات قرار گیرد.

امروز چهارچوب یک طرح مهمی را به تصویب رساندیم که ان شاءالله سخنگوی ستاد ملی برای مردم توضیح می‌دهد. در زمینه بیمه و مالیات هم تصمیماتی گرفته شده که برای مردم توضیح داده می‌شود. امیدواریم با کمک و یاری هم و مراعات پروتکل‌های بهداشتی مثل دور اول که سرافراز بیرون آمدیم و عبور کردیم ان شاءالله این دور هم که دور سخت تری است با کمک هم سرافراز عبور خواهیم کرد.

منبع:خبر آنلاین

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: