کارت بانکی مهاجران افغانستان برای چندمین بار در چند ماه گذشته مسدود شده و زندگی آن‌ها را مختل کرده. این تصاویر مربوط به امروز و صف طولانی آن‌ها مقابل بانک‌ها در شرایط کرونایی است.
کد خبر: ۲۷۸۵
۲۱:۵۱ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۹

بر اساس آخرین تصمیم بانک مرکزی ایران، دیگر برای مهاجرین دارای کارت آمایش در ایران، کارت بانکی یا عابر بانک صادر نمی‌شود، اما علاوه بر صادر نشدن کارت‌های بانکی، کارت‌های فعال بانکی این مهاجرین نیز مسدود شده است.

 


بر اساس بخش‌نامه صادر شده از سوی بانک مرکزی ایران که البته در سال 1390 و راجع به مسأله "پولشویی" مصوب شده و حالا اجرایی شده، مهاجرین نیز در لیستی قرار گرفته‌اند که نباید برای آن‌ها "عابر بانک" صادر شود.


بر این اساس و در تازه‌ترین اقدام، پلیس اقدام به مسدودسازی کارت‌های بانکی مهاجرین کرده، اما مهاجرینی که دارای پاسپورت و اقامت معتبر می‌باشند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها، اقدام به فعال‌سازی مجدد کارت‌های خود نمایند.
این اتفاق از روز چهارشنبه در مورد حساب‌های بانکی در بانک صادرات روی داده و ممکن است در سایر بانک‌ها نیز رخ داده باشد.


پیش از این یک كارمند بانك صادرات به رسانه‌ها گفته بود: "از اوايل آذر ماه بخش‌نامه‌اي به شعب بانك صادرات ابلاغ شده كه براي اتباع خارجي داراي كارت آمايش، فقط حساب با دفترچه افتتاح شود و براي اتباع خارجي داراي گذرنامه، حساب با صدور عابر بانك".


در سایر بانک‌ها نیز گزارش‌هایی از ارسال چنین بخش‌نامه‌ای منتشر شده است.
البته این تنها مورد از وجود برخی مشکلات در فعال شدن حساب‌های بانکی مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران نیست. پیش از این مشکلاتی برای دریافت کد اختصاصی هشت رقمی و سردرگمی برای این‌که این کد را چگونه و از کجا به دست بیاورند، وجود داشته است. به نظر می‌رسد این کدها باید توسط مهاجرین دارای پاسپورت خانواری دریافت شود، اما عملا هیچ تفکیکی میان این مهاجرین با کسانی که دارای پاسپورت الکترونیک هستند، وجود ندارد.

اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی: وزارت کشور مجدانه پیگیر رفع مشکلات عابر بانک مهاجرین است
اما مقام‌های اداره اموراتباع و مهاجرین خارجی گفته‌اند که این مشکل در نتیجه یک سوءبرداشت به میان آمده و آن‌ها تلاش می‌کنند تا این مشکل را از میان بردارند.
حجت‌الاسلام صالحی، معاون فرهنگی اداره‌کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور/ داخله جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به مشکل عابربانک‌های مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش به خبرنگار تسنیم گفته است: "بله خبر عدم تمدید و صدور عابر بانک برای مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش متأسفانه صحت دارد.
وی در تشریح بخش‌نامه صادر شده از سوی بانک مرکزی در این ارتباط اظهار کرد: "این بخشنامه‌ای بوده که در سال 90 راجع به پولشویی مصوب شده و در آن جلسه بانک مرکزی از اداره ‌کل اموراتباع وزارت کشور هم دعوتی صورت نگرفته بود.
معاون اداره‌کل اموراتباع وزارت کشور ایران افزوده است: در آن جلسه متأسفانه به دلیل این‌که نماینده‌ای وجود نداشته که آشنایی در زمینه پناهندگان و مهاجرین داشته باشد، مهاجرین نیز در لیستی قرار گرفتند که برای آن‌ها نباید عابر بانک صادر شود و این بخش‌نامه به تصویب رسید.
صالحی تصریح کرده است: "گرچه بخش‌نامه بعد از مدت زمان زیادی ابلاغ و اجرایی شد، اما ما تلاش‌های فراوانی کرده‌ایم تا بانک مرکزی و مسئولان مرتبط را متوجه این موضوع بسازیم که پولشویی هیچ ارتباطی به پناهندگان ندارد، چرا که مهاجرینی که جهت افتتاح حساب اقدام کرده‌اند، کاملا در کشور قانونی زندگی می‌کنند. مجددا تأکید می‌کنم قرار گرفتن پناهندگان در لیست بانک مرکزی برای عدم صدور عابربانک به دلیل عدم آشنایی آنان با حوزه پناهندگان بوده است".


وی تأکید کرد: "وزارت کشور هم اکنون مجدانه پیگیر رفع مشکلات عابر بانک و بانک‌داری الکترونیک مهاجرین افغانستانی دارنده کارت آمایش است، مهاجرین نگران نباشند ما همه تلاش خود را می‌کنیم تا این مصوبه در ارتباط با پناهندگان لغو و آن‌ها مطابق با گذشته از امکانات بانکی استفاده کنند".


اين تصميم در حالي اتخاذ شده بيش از ٩٠ درصد امور مالي در جمهوری اسلامی ایران با كارت‌هاي بانكي انجام مي‌گردد و عدم صدور عابر بانك یا غیرفعال شدن آن‌ها براي ٩٦٠ هزار شهروند افغانستاني داراي كارت آمايش، مشكلات فراواني را برای آن‌ها و هم‌چنین جامعه ميزبان به وجود می‌آورد. دیده شود که تلاش‌های اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در این زمینه، چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.

برچسب ها: افغانستان

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: