نوع جدید دیگری از ویروس کرونا در نیجریه ظاهر شده است که با گونه‌هایی که به تازگی در انگلیس و آفریقای جنوبی شیوع پیدا کرده، متفاوت است.
کد خبر: ۲۶۱۱
۱۴:۵۹ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۹

به گزارش جویاخبر، منابع آفریقایی از نوع جدید دیگری از ویروس کرونا که در نیجریه ظاهر شده است و با گونه‌هایی که به تازگی در انگلیس و آفریقای جنوبی شیوع پیدا کرده تفاوت دارد، خبر دادند.

جان نکنگاسونگ، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آفریقا، به خبرنگاران گفت: این نوع که در نیجریه دیده شده جدا از گونه‌های جدیدی است که در انگلیس و آفریقای جنوبی یافت شده است.

به گفته وی، در این مورد تحقیقات بیشتری لازم است و درباره آن، این هفته، مرکز یادشده جلسه‌ای اضطراری در آفریقا برگزار می‌کند.

دانشمندان می‌گویند گونه جدید احتمال شیوع سریع‌تری دارد، احتمال شیوع آن به جوانان بیشتر است و ممکن است مقاومت آن در برابر واکسن‌ها کمی بیشتر از گونه اولیه باشد.

این نگرانی وجود دارد که جهش‌های متعدد کووید ۱۹ باعث شود افرادی که قبلاً ویروس را گرفته و بهبود یافته‌اند دوباره مبتلا شوند.

نکته جالب توجه در کشف اخیر، پیمودن سیر تکاملی گوناگون برای دو نسخه متفاوت ویروس کرونای کشف شده در آفریقای جنوبی و انگلستان است که در نهایت به شکل گیری ویروس های جهش یافته ای منجر شده که مشابهت هایی، از جمله قدرت انتقال بیشتر با یکدیگر دارند.
 
اخباری نگران کننده که امیدواری ها به ریشه کنی این بلای بزرگ با واکسیناسیون را هم مورد تردید قرار داده؛ هرچند به تاکید برخی دانشمندان، واکسن های تولیدی برخی شرکت ها توانایی مقابله با این ویروس های جهش یافته را دارند و در صورت بروز جهش هایی نگران کننده تر هم، قابل به روز رسانی هستند.
 
این در حالی است که توالی ژنوم ویروس جهش یافته در انگلیس به تازگی استخراج شده و آن گونه که انگلیسی ها اطلاع رسانی کرده اند، مطالعات درباره ویروس جهش یافته در آفریقای جنوبی هم در آغاز راه است؛ آغاز راهی که موجب شده پروازهای بسیاری از کشورها از/به انگلیس و آفریقای جنوبی قطع شود؛ تصمیمی مشابه هفته های ابتدایی شیوع ویروس کرونا در جهان و پیش از آنکه وضعیت پاندمیک (دنیاگیری) هندکووید ۱۹ اعلام شود.
 
ویروس کرونای آفریقایی چیست و چه علائمی دارد؟ + جزئیات
 
 
منبع : مهر ، تابناک

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: