نتایج نوبت هشتم پیمایش ملی کووید - ١٩ نشان می‌دهد که ۷.۵ درصد ایرانیان بالاتر از ۱۵ سال (معادل پنج میلیون نفر) بر اساس خوداظهاری به درجاتی از بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.
کد خبر: ۲۴۳
۱۸:۲۴ - ۲۱ آبان ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، سیدعباس متولیان اپیدمیولوژیست روز چهارشنبه بیان داشت: در این پیمایش علمی، یک سوال خوداظهاری مبنی بر اینکه آیا خودتان به بیماری کرونا مبتلا شده اید، در نظر گرفته شده است که نتایج آن نشان داد جمعیت زیادی از ایرانیان به این بیماری مبتلا شده اند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت بزرگی در کشور بدون علامت هستند، گفت: در حال بررسی هستیم تا به صورت دقیق مشخص شود که چه میزان از ایرانی‌ها به عفونت ویروس کرونا مبتلا هستند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: برآورد‌ها نشان می‌دهد که تاکنون حدود ۱۰ درصد جمعیت دنیا به عفونت کرونا مبتلا شده اند.


مردم خطر بیماری کرونا را بیشتر درک کردند


مجری پیمایش ملی کووید - ١٩ تاکید کرد که مردم خطر بیماری کرونا را بیشتر از قبل درک کردند به عبارتی آنان بیش از قبل احساس می‌کنند که بیماری به آنان نزدیک شده است.

متولیان با اشاره به اینکه پژوهش پیوسته‌ای را در دست انجام داریم که در چند روز گذشته نوبت هشتم آن به اتمام رسیده است، گفت: بر اساس این پژوهش برای خطر درک شده مردم نسبت به کووید - ۱۹ نمره‌ای بین ۱ تا ۷ در نظر گرفته شده که در نوبت‌های قبلی مردم نمره‌ای بین ۳ تا ۳.۳ گرفته بودند، اما در این نوبت خطر درک شده بیماری بالاتر رفته و به حدود ۴.۴ رسیده است.

وی افزود: مردم همچنان خطر درک شده و نیز شدت درک بیماری کرونا را تقریبا به اندازه آنفلوآنزا تخمین زدند، در صورتی که بیماری کرونا نسبت به آنفلوآنزا هم کشنده‌تر و هم سرایت پذیرتر است.


مرگ ناشی از کرونا به اندازه فوتی‌های دو ساله حوادث ترافیکی است


معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران تعداد فوت شدگان هشت ماه ناشی از کرونا را بیش از ۳۸ هزار نفر اعلام کرد و گفت: هر ساله در حوداث ترافیکی حدود ۱۷ هزار نفر فوت می‌کنند با این احتساب مرگ ناشی از کرونا بیشتر از فوت شدگان ۲ ساله ناشی از حوادث ترافیکی است که نشان می‌دهد با وضعیت نگران کننده‌ای مواجه هستیم.

متولیان ادامه داد: در دوران هشت ساله دفاع مقدس ۲۵۰ هزار نفر به شهادت رسیدند به عبارتی به طور متوسط سالی حدود ۳۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند، در صورتی که ما در هشت ماه ابتلا به کرونا بیش از ۳۸ هزار نفر از هموطنان از دست دادیم.

وی به مرگ‌های روز‌های اخیر ناشی از کرونا اشاره کرد و گفت: در چند روز اخیر شاهد از دست دادن بیش از ۴۰۰ نفر از هموطنان خود هستیم که ادامه این روند بسیار نگران کننده است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: با فوت ۴۵۳ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

به گفته وی در ۲۴ ساعت گذشته (دوشنبه) تا ظهر ۲۰ آبان و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و سه هزار و ۸۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۰۳ هزار و ۲۸۸ نفر رسید.

البته خوشبختانه تاکنون ۵۳۰ هزار و ۶۹۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۵۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون پنج میلیون و ۳۰۲ هزار و ۲۰۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

منبع: عصر ایران
برچسب ها: کرونا ویروس

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: