پس از انتخابات آمریکا و کاهش قیمت دلار، قیمت موبایل نیز از این اتفاق تاثیر گرفت.
کد خبر: ۲۲۲
۱۰:۲۸ - ۲۰ آبان ۱۳۹۹
معلوم شدن حاصل انتخابات آمریکا که کلیه بازار‌ها را در بلاتکلیفی گذارده بود، تزریق روزانه چند میلیون دلار در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی، رویش ناگهانی بها ارز و انتظار برای برگشت نسبی ارزش‌ها در بازار سبب ساز شد طی هفته قبلی نرخ ارز، پروسه روبه پایین به خود بگیرد.

هرچند که قیمت دلار طی ۲۴ ساعت پیشین دوباره پاره‌ای بالا رفت، ولی پروسه کلی افت قیمت طی یک هفته قبلی کلیه بازار‌ها را با عکس العمل رو به رو کرده است. افت ۳۰ تا ۵۰ میلیونی قیمت خودرو‌های داخلی، کاهش نزدیک به سه میلیونی سکه و... نشان دهنده تاثیر محسوس قیمت ارز بر بازار است. اما طی چند روز گذشته بازار تلفن همراه تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ چه تغییری داشته است؟ ارزیابی ارزش‌ها در بازار نشان میدهد تلفن همراه تلفن همراه که در روز‌های ارتقا ارزش دلار، با قیمت‌های آن چنانی به فروش می‌رفت، اکنون با ریزش قیمت مواجه شده است. گزارش‌ها از بازار گوشی و تلفن همراه و پرس وجو از یک‌سری فروشنده نشان می‌دهد طی چند روز قبل، بازار گوشی و دیگر کالا‌های آی‌تی محور، کاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت‌ها را تجربه کرده است. این در حالی است که با وجود فرایند نزولی قیمت‌ها، بازار خالی از مشتری می‌باشد و مردم معطل ارزانی بیشتر کالا‌ها می‌باشند.

پروسه قیمتی چند محصول پرفروش سامسونگ مانند galaxy A۱۱- galaxy A۵۱ galaxy A۱۰S در یک هفته پیش از کاهش تا یک میلیون تومانی بها‌ها حکایت دارد. برای مثال A۵۱ با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت که یک کدام از جدیدترین محصولات برند سامسونگ است، در یکی فروشگاه‌های اینترنتی معروف از بها ۹ میلیون و ۲۸۹ هزارتومان در روز ۱۱ آبان به هشت میلیون و ۹۹۰ هزارتومان رسیده می‌باشد. محصولات شرکت اپل هم که از نظر قیمتی جزو گوشی‌های لاکچری می‌باشد در یک هفته اخیر افت بها فاحشی داشته است. مثلا iPhone ۱۱ Pro Max از قیمت ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان دیروز به ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان رسید. برند شیائومی هم که در یکی دوسال اخیر مورد استقبال بیشتری قرار گرفته همین مقدار کاهش قیمت داشته می‌باشد. به عنوان مثال Redmi Note ۹S از ارزش هفت میلیون و ۲۹۹ هزارتومان در ۱۴ آبان، روز گذشته باقیمت شش میلیون و ۷۶۰ هزارتومان به فروش رسید. ناگفته نماند که یک‌سری وب سایت فروش آنلاین گوشی در یکی دو روز اخیر بیشتر تولیدات پرفروش خود را به صورت ناموجود ثبت کرده‌اند. دلیل آن هنوز مشخص نیست، ولی یکی‌از دلایل آن میتواند کاهش بها و عملکرد برای خودداری از آن باشد. نوسان ارزش لپ تاپ بعد از افزایش ۳ برابری قیمت‌ها در بازار لپ‌تاپ همچنان هیجانی می‌باشد. قیمت اشکال لپ‌تاپ از اولیهِ سال با هر جهش ارزی صعود کرد و به سه برابر قیمت‌های نخستینِ سال رسید.

به گفته فعالان، بخشی از این صعود قیمتی به لپ‌تاپ‌های انبار شده در گمرک برمی‌خواهد شد. البته رئیس اتحادیه فناوران یارانه از ترخیص بخشی از این کالا‌ها خبر داده و انتظار می‌رود با این عرضه، قیمت‌ها مراحل منطقی‌تری طی کنند. از سوی دیگر مالامال شدن سقف واردات برای بیشتر فعالان این حوزه نگرانی‌هایی را درباره کمبود مال در ماه‌های آینده ساخت کرده است. گوشی بخریم یا حوصله کنیم؟ برای احتساب بیشتر این مورد به سراغ رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن همراه و اثاثیه جانبی رفتیم. ابراهیم صدق می‌گوید: تثبیت ارزش دلار روی کالا‌ها اثرگذار می‌باشد.

تلفن همراه تلفن همراه جزو اقلامی است که ما ساخت‌و‌ساز کمتری در کشور ایران داریم. آن چه اکنون تماما مشاهده میشود، وبسایت‌ها و شبکه‌های مجازی در عوض کاهش قیمت بر اساس نرخ دلار مقاومت می‌کنند، اما بها‌ها در‌پی کاهش نرخ ارز، مراحل کاهشی را طی می‌کند. در‌حالتی که نظارت فرمائید برخی از سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین هنگام فروش می‌نویسند که موجودی مان تمام شده و بدین نحوه می‌خواهند مانع کاهش قیمت‌ها شوند. فروشندگان همانطور که پیش از ارتقاء ارزش ارز گوشی تلفن را می‌خریدند و موقع فروش، گوشی تلفن را به دلار روز می‌فروختند حالا هم باید جبران کنند.

در شرایطی‌که گوشی‌ها را با دلار گران خریدند بایستی با قیمت ارز ارزان بفروشند تا خانواده‌ها خرید سهل تری داشته باشند. وی بیان می‌کند: حالا علاوه بر ارز، آیتم تقاضا نیز بر بها موءثر است. این روز‌ها بازار رکود داراست. تا چند روز پیش که قیمت ارز روند صعودی داشت، خریدار بیشتر بود. شرایط کنونی که پروسه کلی قیمت ارز چندروزی رو به پایین می‌باشد، خریدار کمتر شده.

همگی منتظرند تا قیمت‌ها تحت‌تر بیاید و در چنینی شرایطی بازار ترمز زده است. عرضه هم در شرایطی‌که ارتقاء داشته باشد به طبع بها‌ها کاهش پیدا می‌کند. این فشار فروشنده‌ها برای خودداری از کاهش قیمت‌ها هم با گذشت دوران از در میان می‌رود. نمی‌توانم بگویم که برای خرید طاقت نمائید یا نه. هرکسی بر مبنای مدیریت پولش باید تصمیم بگیرد که کالای گزینه نیازش را بخرد یا شکیبایی کند تا قیمت ارز زیر بیاید. شرایط بازار ممکن می‌باشد تغییر کند پس در شرایطی‌که به محصولی نیاز دارند برای خرید اقدام کنند.

منبع: خبرآنلاین

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: