زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۴/۱ ریشتر ساعت ۷:۴۲ امروز سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۶ اعماق دریای خزر را لرزاند.
کد خبر: ۲۰۷۲
۱۱:۴۰ - ۱۶ دی ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، زلزله‌ای به بزرگی ۴.۱ در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۷ و ۴۲ دقیقه و ۲۵ ثانیه امروز (سه شنبه) دریای خزر را لرزاند. این زمین لرزه در موقعیت طول جغرافیایی ۵۰.۷، عرض جغرافیایی ۳۹.۹۹ و عمق ۱۰ کیلومتر زمین به وقوع پیوست.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۴.۱
محل وقوع: دریای خزر
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۱۰/۱۶، ۰۷:۴۲:۲۵
طول جغرافیایی: ۵۰.۷
عرض جغرافیایی: ۳۹.۹۹
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
 
نزدیک‌ترین شهرها:

۲۱۲ کیلومتری بیله سوار (اردبیل)
۲۳۱ کیلومتری جعفر آباد (اردبیل)
۲۳۴ کیلومتری تازه کند (اردبیل)
 
نزدیکترین مراکز استان:

۲۸۴ کیلومتری اردبیل
۳۱۷ کیلومتری رشت

تا این لحظه هیچ‌گونه گزارشی از خسارت احتمالی این زمین لرزه مخابره نشده است.


احتمال سونامی در دریای خزر وجود دارد


علیرضا شهیدی در بیست وچهارمین نشست کمیته هماهنگی هواشناسی - آب‌شناسی دریای خزر پیش‌تر گفته بود: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر در آینده زلزله‌ای داخل خزر رخ دهد، احتمال وقوع سونامی وجود دارد، اما اگر در داخل خشکی رخ دهد ممکن است امواجی به وجود آورد که باعث شود ساحل کم عرض خزر شامل شهرها، تاسیسات و بنادر تحت تاثیر این امواج قرار گیرد و خساراتی وارد شود.

وی به مخاطرات دریای خزر اشاره کرد و گفت: با توجه به زلزله خیز بودن منطقه، احتمال وقوع سونامی در خزر وجود دارد. شهیدی اضافه کرد: دریای خزر به علت داشتن منابع غنی نفت و گاز بسیار ارزشمند است و همواره مورد توجه کشور‌های حاشیه خود قرار دارد. وی ادامه داد: ساحل ایران در حاشیه دریای خزر بسیار باریک و طولانی است و جمعیتی حدود ٥ میلیون نفر در این خط باریک زندگی می‌کنند، بنابراین ریسک خطر در زمان وقوع مخاطرات افزایش می‌یابد.

شهیدی اظهار داشت: با توجه به موقعیت زمین شناسی، ایران روی منطقه پر خطر قرار دارد. از نظر مخاطرات ایران رتبه سوم دنیا را دارد یعنی از ٤٣ مخاطره در دنیا با ٣٤ مخاطره در ایران دست و پنجه نرم می‌کنیم.

منبع: رویداد ۲۴

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: