دانشمندان ژاپنی توانستند به تکنولژی کنترل ذهنی برای هدایت ربات‌های انسان نمای ژاپنی مشهور به "Gundam" دست یابند.
کد خبر: ۱۹۸
۲۰:۴۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، دانشمندان ژاپنی دستگاهی را ساخته‌اند که به هر کسی امکان می‌دهد ربات‌های کوچک اسباب بازی "Gundam" را که یکی از محبوب‌ترین ربات‌های انیمیشین‌های ژاپنی هستند، با ذهن خود کنترل کند.

محققان یک اسباب بازی رباتیک را طوری سفارشی سازی کردند که به خریداران امکان می‌دهد ربات خود را با استفاده از یک برنامه گوشی هوشمند به صورت دستی برنامه‌ریزی کنند.
 
دانشمندان ژاپنی کنترل ربات های انسان نما را با ذهن ممکن کردند

محققان برنامه "NeU" که یک تلاش مشترک بین دانشگاه "توهوکو" و "هیتاچی" است، برای ساخت نمونه اولیه با قابلیت کنترل ذهن، نسخه‌ای را توسعه دادند که در واکنش به فعالیت مغز حرکت می‌کند.
 
دانشمندان ژاپنی کنترل ربات های انسان نما را با ذهن ممکن کردند

محققان به منظور کنترل اسباب بازی رباتیک از طریق فعالیت مغزی، دستگاهی شبیه به یک سربند ساختند که با ربات همگام سازی می‌شود.

محققان دستگاه خود را برای ارسال اطلاعات فعالیت مغز به برنامه مذکور برنامه ریزی کردند که سپس این برنامه، ربات را به حرکت درمی آورد.

کار محققان در واقع مبتنی بر یک مکانیسم کنترل ذهن الهام گرفته شده از مجموعه انیمیشن‌های معروف ژاپنی به نام "Psycommu" است که در آن، انسان‌ها می‌توانستند ربات‌ها را با استفاده از ذهن خود کنترل کنند.
 
 

این سربند، سه سطح مختلف از فعالیت مغز را اندازه‌گیری می‌کند که هر یک از آن‌ها به یک توالی حرکتی خاص مرتبط است.

به گفته محققان، این دستگاه در واقع نه تنها به عنوان یک اسباب بازی بلکه به عنوان وسیله‌ای برای آموزش کاربران در زمینه اصول رباتیک و اصول برنامه نویسی طراحی شده است و آن را به بستر مناسبی برای این پروژه تبدیل کرده است.
 
آیا به زودی شاهد ربات‌های "Gundam" در اندازه واقعی خواهیم بود که از طریق کنترل ذهن هدایت شوند؟ اگر این اتفاق رخ دهد، مطمئناً یک اتفاق عجیب و در عین حال جالب خواهد بود.

منبع:ایسنا
برچسب ها: ربات ژاپن فناوری

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: