حضور «گرگاس» در طبیعت ایران علاوه بر اینکه موجی از نگرانی را در بین مردم ایجاد کرده است دغدغه فعالان محیط زیست و علاقه مندان به این حوزه نیز محسوب می شود، زیرا آنان این گونه نوظهور جانوری را وصله ای ناجور بر پیکر طبیعت ارزیابی می کنند.
کد خبر: ۱۷۰۰
۱۹:۴۳ - ۰۴ دی ۱۳۹۹

گرگاس یا گرگی حیوان دورگه‌ای ست که از جفت‌گیری سگ و گرگ پدید می‌آید. از آن‌جا که سگ اهلی (Canis lupus familiaris) زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری (Canis lupus) به شمار می‌رود پس می‌توان گرگی را نژادی از سگ نیز به شمار آورد. با توجه به اینکه نسل تمامی سگ‌ها به زیرگونه‌هایی از گرگ می‌رسد، گرگی، سگی است که خون گرگ را از ۵ جد نزدیک خود به ارث برده باشد. نام‌های فارسی دیگر این جانور «گرگ سگ»[۱] و سَگگُرگ است.

 

فیلم حمله گرگاس ها به اهالی روستاهای تسوج در شهرستان شبستر

 

 

بیشترین جمعیت گرگی‌ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. شمار گرگی‌ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می‌برند. برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ‌مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می‌کنند.

 

گرگاس

 

از آن‌جا که ساختار ژنی گرگی ترکیبی از آن ِ سگ و آن ِ گرگ است، ویژگی‌های جسمی و رفتاری‌اش ممکن است به هر یک از آن‌ها شبیه شود و چندان قابل پیش‌بینی نیست.

 

گرگاس چیست

 


چون مادر گرگاس یک سگ می‌باشد، خصوصیات یک سگ نیز به طور مستقیم به گرگاس منتقل می‌شود و از همین جهت که سگ‌ها نزدیک انسان زندگی می‌کنند گرگاس نیز به جهت پیروی از این غریزه به انسان‌ها نزدیک می‌شود و در این حین، گرگاس شخصیت درندگی و خشونت گرگ را نیز به همراه دارد و زمان روبرو شدن با انسان به ناچار و از روی پیروی از غریزه حمله و درندگی که از پدرش که یک گرگ است به ارث برده به انسان حمله می‌کند.

معمولا نوع حمله گرگاس به انسان به صورت تعقیب مشهود (نه مخفی) صورت می‌گیرد و سعی دارد انسان را خسته کند و سپس حمله ور شود.

به دلیل حمل ژن خاص سگ‌ها در گرگاس، بوی مخصوص بدن سگ‌ها در این حیوان وحشی نیز وجود دارد، این حیوان از اجتماع گرگ‌ها طرد می‌شوند و به همین علت بیشتر به محل زندگی انسان‌ها مخصوصا در مناطق روستایی نزدیک می‌شود و به دلیل داشتن مشترکات زیاد با سگ‌ها معمولا سگ‌های گله و نگهبان به گرگاس واکنش خاصی نشان نمی‌دهند.
گرگ‌ها در طبیعت به انسان بیشتر به دید رقیب نگاه می‌کنند و طبیعتاً گرگ‌ها خیلی به ندرت به انسان حمله می‌کنند مگر در فصول سرد و کمبود شکار، اما طبق تحقیقات گرگاس انسان را تنها یک شکار می‌بیند‼️

 

 

گرگاس کجا است

 

دورگه شدن گرگ و سگ به‌طور طبیعی و در حیات وحش نیز دیده می‌شود. این وضعیت بیشتر در نواحی نزدیک به سکونت‌گاه‌های انسانی اتفاق می‌افتد که تراکم جمعیتی گرگ‌ها کم و آن ِ سگ‌ها زیاد است. البته مواردی نیز از حضور گرگی‌ها در مناطقی با تراکم جمعیتی مناسب گرگ در شوروی سابق مشاهده شده‌است. بسیاری از موارد حملات گرگ‌های بزرگ به انسان‌ها که رفتار تهاجمی غیرمتعارفی نسبت به انسان‌ها داشته‌اند ممکن است مربوط به گرگی‌ها باشد و در اینصورت خطرناک هستند. در اروپا تداخل ژنتیکی سگ‌ها و گرگ‌ها یکی از عوامل تهدید بقای گله‌های کوچک گرگ در این قاره است که در خطر شدید انقراض قرار دارند.

 

 

 

برچسب ها: گرگاس حیات وحش

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
24
13
با سلام چرا چند سال است که دولت کاری برای جمع آوری و از بین بردن سگ های ولگرد انجام نمی دهد الان وقتی شما شب یا هروقت بروی بیرون کلی سگ ولگرد می بینید اگر این سگ ها به کودکان مردم حمله کنند تکلیف چیست؟ آیا دوستداران سگ های ولگرد جوابگو هستند دولت باید آنها را ازبین ببرد در خیابان و کوچه ما دو سگ ولگرد بیتوته کردند که برای من و کودکانم باعث ترس شدند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
فعلا ادماخطرناک ترن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۳
شرمنده ولی امثال شما دردتون از جای دیگست نه ترس ، معمولا هم سگای ولگرد کاری به کسی ندارن خطر انسان نماهایی مثل شما خیلی بیشتر از سگای ولگرد چون به خاطر راحت طلبی و آسوده خاطریتون حاضرین کل طبیعت رو هن نابود کنید ولی خیالتون راحت باشه خاری توی پاتون نره یا یه وقت از صدای یه حیوون خوابتون به هم نریزه شما یه فکری به حال عقل معیوب خودتون بندازید
محمد
| Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۷
شما عزیزم خودت یه پا مشکلی و باید تراپی بشی تا احساس ترس و تنفری که داری رو با حرفهای مهمل کاور نکنی
پارمیس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۶
9
15
ما باید با یک های ولگرد مهربونم و صادق باشیم و به آن ها غذا دهیم نه که آنعارا بکشیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
خیلی بی عقلی
سوفیا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۲
4
8
به نظر من وحشی ترین حیواناتم میشه دستی کرد ما ایرانی ها اگه همه به فکر حیوانات باشیم میتونیم همه کاری بکنیم
حیوانات بیشتر از اون چیزی هستند که ما فکر میکنیم و یا میدونیم
پس قدر حیوانات رو بدونیم
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
4
4
دوستان دارن جوک میگن بنده خدا میگه سگ ولگرد منو بچه هام می ترسیم مگه جنگله که سگ ولگرد باشه چند وقت پیش یه بچه 8 ساله دم در خونش در حال بازی بود 3تا سگ ولگرد بهش حمله کردن فقط خدا رحم کرد بچه زود در حیاط بست اگه سگ بچه میکشت شما چی میگفتید اینجا مرکز شهر روستا جنگل نیست که تو روستاها هم هرکس سگ داره همشون واکسن شناسنامه دارند هیچ خطری برای مردم ندارند بخدا زن بچه مردم دارن رد میشن یعوع می بینی جیغ درمیاد می بینی سگ حمله کرده بنده خداها از ترس جیغ میزنند یه مدت شهرداری یا اسلحه خوب از بین می بردن خستمون کردن اون کسایی که میان میگن عقل معیوب فلان بنظرم مغز خودشون معیوبه که شهر با جنگل آمازون اشتباه گرفتن چندتا گرگ خرس پلنگ شیر هم تو خیابون ها ول کنیم خیلی خوبه اصلا شهر جای زندگی حیوانات هست برید بابا عقلتون تاب برداشته از شهرداری تقاضا دارم این حیوانات از کف کوچه ها خیابون ها جمع کنید از ترس نمیشه پیاده رفت قدم زد یاحق