این واکسن به صورت ۲ نوبت و در فاصله ۲۱ یا ۲۸ روز تزریق خواهد شد.
کد خبر: ۱۴۲۵
۱۳:۱۱ - ۲۷ آذر ۱۳۹۹
به گزارش جویاخبر، مدیر کل روابط عمومی وزرات بهداشت زمان احتمالی تولید و عرضه واکسن ایرانی کرونا را اعلام کرد.

دکترکیانوش جهانپور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام زمان دقیق ارائه واکسن ایرانی کرونا در کشور گفت: هم اکنون ۹ شرکت در زمینه تولید واکسن ایرانی کرونا در حال مطالعه حیوانی، پیش بالینی هستند که از این تعداد ۱ مورد موفق به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی نیز شده که در همین راستا تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر آغاز می‌شود و بزودی دو یا سه واکسن دیگر نیز وارد این مرحله خواهند شد.

وی با بیان اینکه ۸ شرکت دیگر نیز در حال آماده سازی واکسن ایرانی کرونا با استراتژی‌های مختلف هستند خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت این شرکت‌ها می‌توان گفت که اولین واکسن ایرانی کرونا در بهار ۱۴۰۰ روی میز خواهد بود.

به گفته جهانپور به نظر می‌رسد این واکسن به صورت ۲ نوبت و در فاصله ۲۱ یا ۲۸ روز تزریق خواهد شد.

مدیر کل روابط عمومی وزرات بهداشت در مورد چگونگی خرید واکسن‌های کرونا از منابع خارجی نیز گفت: از مدتی قبل مذاکرات مستقیم برای خرید واکسن کرونا با چندین تولید کننده احتمالی در دنیا انجام شد، ولی اینکه از کدام یک از این کشور‌ها واردات انجام شود منوط به تایید نهایی و استفاده از آن واکسن در کشور مبدا و کشور‌های صاحب رگولاتوری معتبر و پیشرفته خواهد بود.

وی ادامه داد: طبق اعلام وزیر بهداشت و برنامه ریزی انجام شده فارغ از فراز و فرود‌های تحریم ها، موضوع واردات ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا از منابع خارجی اعم از خرید مستقیم و کوواکس (اتحادیه بین المللی واکسن) در دستور کار است و در ابتدای سال نو میلادی این کار آغاز می‌شود.

جهانپور خاطر نشان کرد: با ورود واکسن‌های ایرانی در سال آینده کشور تبعا نیازی به ادامه واردات این واکسن نخواهیم داشت و سایر گروه‌ها می‌توانند از آن مقطع به بعد واکسن ایرانی کرونا استفاده کنند.

منبع: عصرایران

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: