فیسبوک، واتس اپ و اینستاگرام همگی دچار یک قطعی بزرگ شده‌اند و این مشکل جهانی است. قطعی‌های موقت این سرویس‌ها سابقه داشته، اما پس از اینکه کاربران متوجه شدند، مشکل قطعی به چند ساعت رسیده، گمانه‌زنی در مورد یک مشکل اساسی شکل گرفت.
کد خبر: ۱۰۰۱۹
۰۱:۰۲ - ۱۳ مهر ۱۴۰۰
در سال ۲۰۱۹، هم قطعی طولانی مدتی رخ داد و بیش از ۲۴ ساعت از زمان آغاز مشکل تا زمانی که فیس بوک اعلام کرد این مشکل را برطرف کرده، طی شد.

بعید است فیس بوک خودش به صورت دقیق فاش کند که چه چیزی باعث این مشکل جدید شده. پس از قطعی سال ۲۰۱۹، فقط اعلام شد که مشکلات “ناشی از تغییر پیکربندی سرور” است.

این بار، حداقل می‌دانیم برخی از مشکلات مربوط به سیستم نام دامنه یا DNS است که چیزی شبیه به دفترچه تلفن برای اینترنت است. هنگامی که یک کاربر آدرس وب‌سایتی را تایپ می‌کند – مانند facebook.com – رایانه باید آن را به یک آدرس IP تبدیل کند که یک سری اعداد است تا بتوانید به داده‌های صفحه مورد نظر شما دسترسی داشته باشید.

فعلا این سیستم کار نمی‌کند: رایانه اعدادی را که می‌خواهد ببیند جستجو می‌کند، اما اعداد موجود نیستند. سرور‌های فیس بوک باید آن‌ها را ارائه دهند، اما دفترچه تلفن در واقع خالی است.

این بدان معناست که هر کسی که بخواهد به سایت دسترسی پیدا کند بسته به مرورگری که استفاده می‌کند، کد خطایی را مشاهده می‌کند. البته ممکن است برنامه‌ها کمی متفاوت عمل کنند – آن‌ها همچنان محتوای موجود مانند پیام‌های واتساپ یا پست‌های اینستاگرام را نشان می‌دهند – که قبلاً بارگیری شده‌اند، اما نمی‌توانند از سرور‌های فیس بوک درخواست جدید کنند.

البته فقط فیس‌بوک و سرویس‌های زیرمجموعه آن (اینستاگرام و واتساپ) نیستند که چنین مشکلاتی را تجربه می‌کنند. در ماه ژوئیه، بسیاری از وب سایت‌های مهم به دلیل مشکلاتی در Akamai، که DNS را به مشتریان خود ارائه می‌دهد، آفلاین شدند.

اما مشکلات DNS فیس بوک تنها یک علامت است. همان طور که تب خودش یک بیماری نیست و نشانه یک بیماری مهم است. حالا باید کارشناسان بچرخند و ببینند چه چیزی می‌تواند این مشکل را ایجاد کرده باشد.

آیا اتفاقی برای زیرساخت‌های فیس‌بوک افتاده؟ تغییر تنظیمات سرگردان، قطع شدن فیزیکی سرور یا چیزی کاملا متفاوت؟

فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ برای تعداد زیادی از مردم در حدود ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت انگلستان غیرقابل دسترسی شده‌اند. به سایت downdetector.com هم اگر سر بزنید متوجه قطعی گسترده در سراسر جهان می‌شوید.

اندی استون، سخنگوی فیس بوک در توییتر گفت: “ما می‌دانیم که برخی از افراد در دسترسی به برنامه‌ها و محصولات ما با مشکل روبرو هستند. ما در تلاش هستیم تا اوضاع در اسرع وقت به حالت عادی برگردد و برای هر گونه ناراحتی عذرخواهی می‌کنیم. ”

سایت اینستاگرام پیام خطای سرور ۵ xx را نمایش می‌داد، در حالی که سایت فیس بوک به کاربران می‌گفت: ” متأسفیم، مشکلی پیش آمده. ”
 
علت قطع شدن و زمان وصل شدن اینستاگرام، واتساپ و فیس‌بوک

اکانت واتس اپ در توییتر نوشته: “ما مطلع هستیم که برخی از افراد در حال حاضر با واتس اپ مشکل دارند. ما در تلاش هستیم تا اوضاع به حالت عادی برگردد و در اسرع وقت خبر‌های به‌روز شده را اینجا ارسال می‌کنیم. از صبوری شما متشکریم. ”.

 

اما توییتر در این بزنگاه سر شوخی را باز کرده و حساب اختصاصی توییتر در بریتانیا نوشته: “سلام به معنای واقعی کلمه”

علت قطع شدن و زمان وصل شدن اینستاگرام، واتساپ و فیس‌بوک

 
 
که اشاره دارد به پایداری توییتر و داون شدن شبکه‌های اجتماعی رقیب.

همین چند وقت پیش بود که در برنامه پربینننده ۶۰ دقیقه، از قول منابعی از وال استریت ژورنال نقل شده بود که پژوهش‌های داخلی فیس‌بوک نشان داده که خود فیس‌بوک متوجه اثرات منفی تصمیم‌هایش و محصولات ناکارآمدش شده. در این برنامه گفته شده بود فیس‌بوک با یک بحران جدی روبرو است.

حتی گفته می‌شود دامنه فیسبوک دات کام با حمله به DNS و پاک کردن رکوردها، برای فروش گذاشته شده. چیزی که جک دورسی به دست گرفته و باز با توییتی که در آن نوشته «چند»، فیس‌بوکی‌ها را به استهزا گرفته!
 
 
علت قطع شدن و زمان وصل شدن اینستاگرام، واتساپ و فیس‌بوک

این خبر را به اشتراک بگذارید:

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: